A maffiaállam a nyugdíjasokon is spórol

Sas István 2025. március 26. 14:30 2025. márc. 26. 14:30

Napok óta kering a Facebookon egy elkeserítő európai statisztika, amiből újabb fontos dologról derül ki, hogy mi vagyunk az utolsó helyen az Európai Unióban. Ez a nyugdíjasok várható élettartama.

A statisztika szerint az Európai Unióban Magyarországon számíthatnak a legrövidebb életre az idősek. A 65 éves magyarok átlagosan még 16,8 évet élnek, ami 3,5 évvel kevesebb az uniós átlagnál és 5,2 évvel a listát vezető spanyolokénál.

Az európai statisztikák szerint, ha nem csak az idősek, hanem a teljes népesség várható élettartamának átlagát nézzük, akkor picivel most még jobb a helyzet, nem mi vagyunk az utolsók, de még így is nagyon rossz helyen vagyunk.

Erről nekem megint az jutott eszembe, hogy a maffiaállam módszeresen rossz anyagi helyzetbe hozza a nyugdíjasokat és az egészségügyet. Az orbánisztáni propaganda állandóan azt hajtogatja, hogy a baloldali kormányok elvették a nyugdíjasok 13. havi nyugdíját, de ez nem igaz. A 13. havi nyugdíjat 2002-ben a Medgyessy-kormány vezette be (a Fidesz nem szavazta meg a Parlamentben), majd a Gyurcsány-kormány végig fizette. Aztán a Bajnai-kormány a súlyos világgazdasági válság miatt lényegében csak felfüggesztette, a válság után vissza lehetett volna állítani, de az Orbán kormány ezt vagy tíz évig nem tette meg. Végül csak azért vezették vissza nagy késéssel a 13. havi nyugdíjat, mert egy számukra veszélyes választáshoz közeledtünk.

Ennél is többet ártott a nyugdíjasoknak a svájci indexálás megszüntetése, amit persze Orbán követett el 2010-ben. Ezzel alacsonyabbá tette a nyugdíjak emelését, mert attól kezdve csak az alábecsült infláció mértékével emelték az idősek ellátását, a bérek átlagos emelését már nem vették figyelembe. A nyugdíjak azóta egyre kisebbek a bérekhez képest, a nyugdíjasok vesztesége már több mint egy havi nyugdíjuk. Kevesen számolhattak utána, de csaknem 10 százalékos spórolást jelent az államnak, ha a nyugdíjba vonulás utáni 15 évben a svájci indexálás helyett csak a reálérték megtartása a cél. Ezért egyre nő a szegénység a nyugdíjasok között. 2010 és 2022 között 269 (!) százalékkal nőtt a szegénységben élő nyugdíjasok száma.

A viszonylag rövid életről szóló statisztika pedig szintén azt bizonyítja, hogy a kormány sok közpénzt spórolhat meg, amit aztán majd meg tud „védeni”, ómagyarul fogalmazva: el tud lopni. 

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 25-i adása itt nézhető meg: