A magyar állam 860 milliárd forintnyi hitelt vett fel az év második munkanapján
A magyar állam 2,5 milliárd dollárnyi, azaz 860 milliárd forintnyi hitelt vett fel az év második munkanapján. A 12 éves lejáratú magyar dollárkötvényeket 5,7 százalékos kamattal jegyezték le a befektetők.
A Népszava cikke szerint a hitelfelvétel céljáról az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt annyit közölt, hogy az állam a befolyó összeget „általános finanszírozási célokra” használja fel, vagyis azt beforgatják a költségvetés folyó gazdálkodásába.
A lap szerint az újabb kötvénykibocsátás tovább növeli az államadósságot és a kamatterheket. A Népszavának Nagy András, az Erste Bank részvényelemzője elmondta, a magyar tartozások terhei már tavaly kiemelkedően magasak voltak uniós összehasonlításban.
Az MNB számításai szerint 2023-ban 3300 milliárd forint kamatot fizetett a magyar állam az államadósság után, ez a GDP 4,3 százaléka, ami a legmagasabb az Európai Unióban – írja a lap a Bloomberg hírügynökség adataira hivatkozva.
Az MNB számításai szerit idén még magasabbra, 3500 milliárdra fog emelkedni a kamatkiadás. A kamatterhek normalizálódása 2025-re várható, amikor is 1250 milliárd forintra csökken ez az összeg. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy idén még mindig nehéz lesz a költségvetés helyzete, és legfeljebb majd csak jövőre lehet fellélegezni – jegyezte meg Nagy András.
A magyar államadósság az elmúlt 13-14 évben folyamatosan növekedett. 2010-ben 22 ezer milliárd forint forintos adóssággal vette át a kormányzást az Orbán-kormány, ez nőtt 2023 közepére 52,7 ezer milliárd forintra.