A magyarok ítélete: Orbán 15 éves kormányzása hátráltatta Magyarország fejlődését

NVZS 2025. május 22. 14:30 2025. máj. 22. 14:30

Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása inkább hátráltatta, mint elősegítette Magyarország fejlődését – ez a Policy Solution által végzett felmérés eredménye. Ennél is riasztóbb talán a közvélemény álláspontja arról, vajon demokratikus úton még leváltható-e Orbán Viktor kormánya – nos, a válaszadók 39 százaléka szerint ez már nem lehetséges, a részletek pedig azt a döbbenetes képet mutatják, hogy a fideszesek 42 százaléka is így látja. A Fidesz kudarcos intézkedéseiként az emberek az egészségügyet, a megélhetési költségek alakulását és a korrupciót nevezték meg, a 13. havi nyugdíj, a családtámogatás, a rezsicsökkentés és a migráció kezelése bizonyult a leginkább népszerűnek. 

Mintegy száz oldalas, grafikonok  tömkelegével közérthetőbbé tett átfogó felmérést készített a Policy Solution Orbán Viktor folyamatos kétharmados kormányzásának 15 évéről, pontosabban arról, hogyan látják azt összességében annak elszenvedői, éppen elviselői, vagy akár haszonélvezői, azaz a magyarok. Általános, átfogó és lebontott konkrét kérdésekre várták a választ a kutatók, abból született meg az „Orbán 15, másfél évtized a magyar társadalom szemével” című elemzés. 

Hogy a legátfogóbb kérdéssel és a válaszokkal kezdjük a felmérés bemutatását: vajon hogyan ítélik meg a magyarok az ország fejlődése szempontjából az elmúlt 15 év kormányzását. Nos, az eredmény (miként amúgy a felmérés egészéből kirajzolódó kép) rossz hírt jelent Orbán Viktor és a Fidesz számára: a lakosság fele szerint negatív hatással voltak Magyarország fejlődésére, ezzel szemben csak 39 százalék mondta azt, hogy pozitív. Abban persze semmi meglepő nincs, hogy – mint az alábbi grafikon mutatja – óriási a szórás a pártpreferenciák szerint.  Miközben például a fideszesek 88 százaléka pozitívan látja Orbán kormányának 15 éves ténykedését, addig a Tiszások 87, a DK-sok 68  százaléka szerint éppen ellenkezőleg, az visszavetette a fejlődést hazánkban.

Forrás: Policy Solutions

Adódik is ebből a kérdés, vajon az egyes szakterületeken elért eredményeket vagy éppen eredménytelenségeket hogyan ítélik meg a válaszadók. Két területet tartanak – nem meglepő módon a családtámogatást és a sportot – toronymagasan a legeredményesebbnek az emberek. Miközben jóval több a negatív megítélésű terület. Ez utóbbiak közül különösen kiemelkedik az egészségügy, a válaszadók kétharmada – 67 százaléka – érzékelt visszaesést, miközben a társadalmi egyenlőtlenségek alakulásában 63 százalék szerint nőtt a szegények és gazdagok közötti szakadék. 

Forrás: Policy Solutions

A magyar társadalom egyértelmű többsége tapasztalt romlást az elmúlt 15 évben a korrupció mértéke (60 százalék), a közoktatás állapota (59 százalék), Magyarország nemzetközi megítélése (58 százalék), a szegényebb rétegek felemelkedési esélyei (57 százalék), a gazdaság helyzete (57 százalék), az életszínvonal (57 százalék), a demokrácia működése (54 százalék), a falvak helyzete (52 százalék), a nemzeti érdekek érvényesítése (52 százalék), és a sajtószabadság (52 százalék) terén is.

Megkérdezték a résztvevőket arról is, hogy az elmúlt 15 év kormányzásában mit tartanak a három legnagyobb problémának.  Nem meglepő módon az egészségügy színvonalának romlását, a megélhetési költségek emelkedését és korrupció hatalmas mértékét nevezték meg a leggyakrabban.

Forrás: Policy Solutions

A három legnagyobb előrelépést a 13. havi nyugdíj ismételt bevezetésében, a családtámogatásokban és a rezsicsökkentésben látják a magyarok. 

Forrás: Policy Solutions

Egy Orbán Viktor versus Magyar Péter kérdéscsoport is szerepel a felmérésben. Kiderült, hogy a közpolitikai témák többségében kompetensebbnek tartják a magyarok a Tisza Pártot, mint a Fideszt. Orbánt és a Fideszt három területen ítélik egyértelműen erősebbnek (a családtámogatások terén, a migráció megállításában és abban, hogy inkább kimaradna minden háborús konfliktusból). Ezzel szemben a legnagyobb bizalmi előnye Magyar Péternek és a Tiszának az uniós források megszerzésében, a korrupció visszaszorításában és az egészségügy helyzetének a javításában van.  

Forrás: Policy Solutions

És ha már kormányváltásnál tartunk, vajon hogyan ítélik meg Orbán leváltásának esélyeit demokratikus úton. Nos, jelen állás szerint többen tartják lehetségesnek demokratikus úton leváltani az Orbán-kormányt, mint akik szerint ez nem lehetséges.

Forrás: Policy Solutions