EP-jelentéstevő: Magyarország elidegeníti magát az EU-ban, Orbán belső ellenséggé vált
Tineke Strik, az EP magyar ügyekkel foglalkozó jelentéstevője az Euronewsnak adott interjújában a Kreml bábjának és az EU belső ellenségének nevezte Orbán Viktort, akitől szerinte meg kellene vonni a szavazati jogot a Tanácsban.
Interjút adott az Euronewsnak az Európai Parlament magyar ügyekben illetékes jelentéstevője, Tineke Strik a magyar Országgyűlésben tárgyalt nagytakarítási törvény ügyében. Ha a jogszabályt elfogadják, a külföldi finanszírozásban részesülő civil szervezeteket, vagy sajtótermékeket listázhatják és súlyos pénzbüntetést szabhatnak ki rájuk. A holland zöldpárti politikus szerint orosz mintára született a jogszabály – írja az Euronews.
„Világosan látszik az orosz befolyás ezen a törvényen. Majdnem egy az egyben lemásolták az Oroszországban látott Navalnij-törvényt. Most minden kritikus hangot egyenként akarnak elfojtani, tisztességes eljárás nélkül, ha úgy érzékelik, hogy külföldről támogatják ezeket."
Magyarország elidegeníti magát az unióban
A jelentéstevő kiemelte, akár az EU, akár az ENSZ forrásai is külföldi finanszírozásnak számítanak majd, annak ellenére, hogy Magyarország tagja ezeknek a szervezeteknek.
„Ezzel teljesen a feje tetejére állítják a világot, mert Magyarország is az Európai Közösség része. És az Európai Uniót tartják a legnagyobb ellenségnek. Ez azt jelenti, hogy Magyarország elidegeníti önmagát az európai közösségtől és az európai értékektől is."
Tineke Strik egyértelmű és határozott fellépést vár az Európai Bizottságtól, ha a törvényt elfogadja az Országgyűlés.
„Nagyon helyes, hogy alaposan megvizsgálják a jogszabályt, de nincs veszíteni való időnk. A törvény hamarosan hatályba léphet, és azonnali hatása lesz azon magyarországi szereplőkre, akik külföldről szerzik a forrásaikat, hiszen őket egyetlen éjszaka alatt megfoszthatják a külföldi bevételeiktől."
A holland politikus emlékeztetett arra, hogy az Európai Törvényszék előtt van már a Szuverenitásvédelmi Törvény ügye és így a Bizottság kérhetné annak felfüggesztését.
„Az Európai Bizottság nem függesztheti fel ezt a törvényt, de a bírósághoz fordulhatnak és kérhetik a jogszabály alkalmazásának felfüggesztését, hiszen már van egy aktív eljárás a Szuverenitásvédelmi Törvény ügyében."
Strik szerint meg kell fosztani Orbánt a szavazati jogától
Eközben az Európai Unió Tanácsában a jövő kedden újabb meghallgatást tartanak a Magyarország ellen irányuló hetes cikkely szerinti eljárásban. Ez a szankciós eljárás a demokrácia és a jogállamiság rendszerszintű problémái miatt indult.
„Rengeteg ok van arra, hogy a Tanács lépjen. Hét éve folyik az eljárás. És a meghallgatásokon kívül semmi nem történt még. Határozniuk kellene arról, hogy komoly veszélyben vannak az alapszerződés elvei és javaslatot kellene tenniük."
Tineke Strik szerint a Tanácsnak tovább kellene lépnie és el kellene venni Orbán Viktor szavazati jogát.
„A folyamat vége Orbán szavazati jogának elvétele lenne. Hiszen ő az összes ehhez szükséges feltételt teljesíti. És egyfajta belső ellenséggé vált. Blokkolja a Tanács döntéseit, zsarolja a tagállamokat például a biztonságpolitika terén. Ki kellene mondaniuk, hogy eddig és ne tovább! A Tanácsnak minden oka meglenne erre. Elvennénk tőle azt az eszközt, amit a Kreml bábjaként használ. "
A Fidesz szerint amerikai mintára hozták meg a törvényt
Az Európai Parlament újabb, Magyarországról szóló vitája előtt levélben tájékoztatta az EP-képviselőket a kormány álláspontjáról a fideszes Deutsch Tamás és Gál Kinga. A szövegben kifejtik, hogy a magyarokat is megilleti a jog, hogy tudják, kik finanszírozzák azokat a szervezeteket, amelyek politikai befolyást gyakorolnak országukban.
„Az új jogszabálytervezet célja a nemzeti szuverenitás védelme a közéletben megjelenő rejtett külföldi befolyással szemben. A javaslat új szabályozási keretet hoz létre azon szervezetek számára, amelyek külföldi finanszírozásban részesülnek, és aktívan alakítják a magyar politikai diskurzust" – áll a levélben.
Deutsch Tamás és Gál Kinga a levélben azt is kifejtette, hogy szerintük a törvényjavaslat az Egyesült Államok gyakorlatából merít ihletet, ám a magyar változat kifinomultabb és lényegesen enyhébb szabályozást kínál.
„Végső soron Magyarország átláthatósági törvénye nem csupán jogi eszköz, hanem egyértelmű politikai nyilatkozat is: a magyar demokrácia kizárólag a magyar emberek előtt tartozik felelősséggel" – zárták levelüket a fideszes EP-képviselők.