Az agrártárca húsevő embereket akar látni
A műhús betiltásáról és a hagyományos vidéki értékek megvédéséről is egyeztetett hivatalában Nagy István agrárminiszter Ettore Prandinivel, a Coldiretti olasz termelői szervezet elnökével, csütörtökön – közölte az Agrárminisztérium.
Közleményük szerint a tárcavezető ismertette, hogy Olaszország betiltotta a szintetikus húsok gyártását és a forgalmazást, ezt „hazánk is tanulmányozza és követendő példának tartja". A szabályozás kérdése Magyarország uniós elnökségének napirendjén is szerepel, mert széles körű párbeszédet szeretnének folytatni a témában.
A miniszter szerint meg kell becsülni a normalitást és a gazdák munkáját, akik két lábbal a földön állnak. Az emberek egy része ugyanis eltávolodott a természettől, „álromantika alakul ki az élővilág kapcsán". A társadalom többségének meg kell értenie, hogy a gazdák nélkül nincs élelmiszer és nincs jövő sem – fűzte hozzá, jelezve: ezért azon dolgoznak, hogy miként tudják a gazdatársadalom számára a társadalmi elismertséget helyreállítani.
Nagy István kitért arra is, hogy soha nem látott mennyiségű forrás áll rendelkezésre a hazai élelmiszeripari beruházások támogatására. „A fejlesztések megvalósításában hazánk számít az olasz befektetőkre és technológiai tudásra is."
A megbeszélésen az ukrán mezőgazdasági termékek okozta piaci nehézségek kezelése is szóba került. Ennek kapcsán a miniszter arról beszélt, hogy piacfoglalás történik, ebben a helyzetben pedig „kötelességünk megvédeni a magyar gazdák érdekeit".
Magyarország számára fontos alapelv, hogy az unióba a harmadik országból beáramló élelmiszereknek meg kell felelniük az uniós minőségi előírásoknak is – tette hozzá.
A hús világszerte az ember egyik legnagyobb mennyiségben fogyasztott tápláléka. Miközben a Föld népessége 1950 óta megháromszorozódott, a hústermelés hétszeresére nőtt és az emberiség nagy része, ha teheti, fogyaszt húst. A nagyipari hústermelés az állatokat erőforrásnak tekinti, hogy az egyre növekvő emberi igényeket ki tudják elégíteni. Manapság 60 milliárdnyi globális állatállomány lát el bennünket hús, tej, tojás és bőráruval. 2050-re a népesség növekedése miatt, amelyet 10 milliárdra jósolnak és az egyre nagyobb fogyasztás miatt 100 milliárd állatra lesz szükségünk, hogy azok kielégítsék az emberi igényeket. „Ha csak egyetlen kilóval növekszik a húsfogyasztás évente, az plusz 10 millió tonna takarmányigény többletet jelent. A hús előállítása rendkívül sok erőforrást igényel" – írja a biomimicryhunagry.com.