Az amerikai hírszerző közösség Harrist támogatja, figyelmeztetve Trump diktatórikus vonásaira

HírKlikk 2024. szeptember 24. 14:05 2024. szept. 24. 14:05

Több mint 700 magasrangú volt nemzetbiztonsági és katonai vezető tisztviselő támogatja nyílt levélben a demokrata jelöltet Donald Trumppal szemben. Eközben a volt elnök bejelentette, hogy ha idén nem győz, akkor 2028-ban már nem indul.

A levél szerzői szerint „Harris alelnök rendelkezik azokkal a vezetői képességekkel, amelyek szükségesek ahhoz, hogy erős főparancsnok legyen. Felkészült stratéga, aki érti a [nemzetbiztonsági] problémakör minden oldalát” – mondta Michael Smith nyugalmazott amerikai haditengerészeti tisztviselő a The Hillnek. A csoport korábbi véleményét a két jelölt televíziós vitája erősítette meg – írja az Euronews.

A hírszerzés és a védelem aktív tagjai nem írhatnak alá politikai állásfoglalásokat, de a 700 korábbi magasrangú vezető véleménye – vélhetően – egybeesik az ő nézeteikkel is. A hírszerző közösség tagjai visszavonulásuk után is betöltenek tanácsadói és adminisztrátori feladatokat, és élő napi kapcsolatban állnak a testületek aktív szereplőivel. Közülük többeket gyakran reaktiválnak (azaz visszahívnak a nyugdíjból), mint pédául magát a jelenlegi védelmi minisztert, Lloyd Austint is. Ugyancsak tanácsadói szerepet tölt be a CIA előző igazgatója, Gina Haspel is.

Az amerikai hírszerzői közösséget (IC) Ronald Reagan elnök hozta létre, annak érdekében, hogy felszámolja a kaotikus viszonyokat a különféle polgári és katonai biztonsági szervezetek között. A laza kooperációs csoport élén a DNI igazgatója áll, aki közvetlenül az elnöknek jelent, összesítve az ügynökségek adatait. A feladatot jelenleg Avril Haines tölti be.

A tömörülésnek csak az Egyesült Államokban tízezer irodája, bázisa és kutató részlege működik, összesen mintegy 800,000 munkatárssal. Ehhez még 1,930 privát cég is kapcsolódik. A konglomerátum elsőszámú feladata Amerika védelme a nemzetközi terrorizmussal szemben.

Nem csak a demokrata hírszerzők álltak Harris mögé

A teljes képhez tartozik, hogy a múlt hét elején hasonló hangvételú támogatás érkezett Harris javára 100 olyan korábbi nemzetbiztonsági vezetőtől is, akiket republikánus kormányzat idején neveztek ki.

A republikánus szakértők levelében Trump „kaotikus és etikátlan viselkedését” említik elnöki időszakában, mint megfelelő alapot Harris támogatására, aki szerintük „rendelkezik az elnöki szolgálathoz szükséges alapvető tulajdonságokkal”. A levelet Michael Smith ellentengernagy tette közzé, aki a republikánus G.W. Bush elnöksége idején lépett elő a hadiflotta főfelügyelőjévé.

Emlékeztetőül, elnöki ideje során Donald Trump kifogásolható módon és indoklás nélkül távolított el fontos nemzetbiztonsági és katonai vezetőket, köztük James Comey-t, az FBI igazgatóját és H.R. McMaster Fehér Házi főtanácsadót.

Hasonló lépés volt John Brennan előző CIA-igazgató biztonsági engedélyeinek visszavonása, személyes bosszúként amiatt, hogy a hírszerző szervezet vizsgálatot indított az orosz kormány befolyásolási kísérleteiről Trump megválasztása érdekében.

Általánosságban, elnöksége során Trump és a hírszerzői közösség viszonya rossz, és alkalmanként kimondottan ellenséges volt. Nyilatkozataiban és Twitter-bejegyzéseiben az elnök nem egyszer kifejezte súlyos kritikáit a nemzetbiztonsági szervekkel szemben, melyekre gyanakodva tekintett, mint hatalmának korlátaira.

2019 decemberében például valóságos Twitter-cunamit bocsátott ki egy állítólagos nemzetbiztonsági kiszivárogtató ellen, akinek a nevét és telefonszámát is közölte. Ugyancsak 2019-ben az amerikai hírszerzés vezető tisztségviselői olyan nyilvános kijelentéseket tettek a világ helyzetéről, amelyek egyenes ellentétben álltak Trump elnök főbb külpolitikai állításaival.

„Ijesztően tekintélyelvű”

Ezt állítja Trumpról Smith tengernagy, aki szerint „közel egy évtizede láthatjuk, hogy Trump volt elnöknek nincs kellő vezetői képessége, és emellett ijesztő tekintélyelvű”.

A Harrist támogató levél pontosan 741 volt magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselőtől származik, aki között 233 tábornok és főtiszt található. A csoportban 15 négycsillagos tábornok és több tucat kabinettitkár neve szerepel, akik mindkét párt kormányzataiban szolgáltak. 

„Nem értünk mindenben egyet, de ragaszkodunk két alapelvhez” – áll a levélben. „Először is úgy gondoljuk, hogy Amerika nemzetbiztonságához komoly és alkalmas főparancsnokra van szükség. Másodszor, úgy gondoljuk, hogy az amerikai demokrácia felbecsülhetetlen értéke minden politikai szempontot megelőz, és azt minden generációnak kötelessége megvédeni. Ezért az alulírottak büszkén támogatják Kamala Harrist, hogy ő legyen az Egyesült Államok következő elnöke.” 

A levél aláírói Harrist diplomatikusabb és reálisabb jelöltként említik, megkülönböztetve őt Donald Trumptól, akit a dokumentumban „impulzívnak és rosszul tájékozottnak” neveznek. A levél idézi Trump kapcsolatait Hszi Csin-ping kínai elnökkel, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel és a Hezbollah terrorista vezetőivel.  

„Harris alelnök támogatása a szabadság és a hazaszeretet jele. Ez a demokratikus eszmék, a szakszerűség és az Amerika jövője iránti lankadatlan optimizmus megsegítése” – zárul a nemzetbiztonsági tisztek és szakemberek levele.

Trump biztosan most indul utoljára

Eközben Donald Trump bejelentette, hogy ha elveszítené az idei választásokat, akkor 2028-ban már nem indul újra. Vasárnap esti interjújában a Full Measure című műsorban azt mondta, hogy a jelenlegi kampányra koncentrál, amit ha elveszít, akkor nem látja a perspektiváját egy 4 évvel későbbi indulásnak. „Remélhetőleg sikeresek leszünk most” – tette hozzá.

Szoros verseny

Az aktuális közvélemény-kutatások alapján Kamala Harris vezet Trump előtt a legtöbb közvetlen felmérésben, ledolgozva a jelentős hátrányt, amit még Joe Biden szedett össze. Az elnökválasztási verseny azonban továbbra is rendkívül szoros, különösen azokban a kulcsfontosságú 'csatatér-államokban', ahol a győzelem kulcsa van.

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom