Az ellenállás jelképe, az O1G

NVZS 2019. január 2. 10:08 2019. jan. 2. 10:08

Micsoda világ az, amelyben az ember egy Simicskának szurkol? – sóhajthattunk fel ama bizonyos 2015-ös  G-nap után. Micsoda világ az, amelyben egy simicskai beszóláson alapuló szimbólumot tűz a zászlajára jobbikostól a momentumoson és a DK-son át a legcivilebb civilig mindenki, akinek elege van? „Orbán egy geci”– harsogta bele pár éve kendőzetlenül a világba az az ember, aki megteremtette annak a világnak a stabil alapját és hátterét, amelyben Orbán már nem is titkoltan azzá is válhatott. Szofisztikáltabban és kulturáltabban, de a lényegét tekintve semmivel sem finomabban már-már népművészeti mintára robbant be azután tavaly év végén az ebből kialakult jel, az O1G, amely ma már a 2018-ban indult magyar ellenállás jelképe.

Zászlókon és plakátokon, transzparenseken és trikókon, pulóvereken, közösségi oldalakon és újságok címlapjain, sütikből kirakott tányérokon, bejgli tésztájaként, más országok fizetőeszközein (bankókon és érméken egyaránt),  stb.–  felsorolni is lehetetlen, hogy hol, milyen formában, min és miből, milyen írással (megjelent már a Braille-írással is a pl. Margit-hídon) találkozhatunk a szimbólummal, megjelenési formáinak ugyanis csak az emberi fantázia szabhat(na) határokat.  S már nem is csak idehaza – a külföldön élő és dolgozó magyarok is előszeretettel használják a jelképet kifejezve ellenállásukat az orbáni rendszerrel szemben. A szimbólumra rábukkanhatunk világlapok hasábjain, televíziós híradásokban, sőt vezető politikusok is használják már. 

Azt majd a történészek, pszichológusok, szociológusok feladata lesz kideríteni, mi volt az a pillanat és ok, amikor és amiért robbanásszerűen elindult hódító útjára a jelkép, amely egyik percről a másikra vált az ellenállás és tevőleges cselekvés szimbólumává. Egyelőre annyit lehet tudni, hogy már ugyan egy évvel ezelőtt megjelent az elhíresült simicskai mondat rövidítéseként, az O1G az interneten, de valamiért egy év múltán törte át az ingerküszöböt és indult hódító útjára.

Hiszen az alábbi kép dátuma 2017 december 12, forrása pedig” A Budai Simicska – O1G” Facebook oldala, aki a neten fellelhető információk szerint egyébként egy, az akcióiról ismert graffitis.

Az idén decemberben nem csak idehaza kezdett el terjedni a rabszolgatörvény kapcsán fellángolt – immár tényleg komolyabb – megmozduláshullám jelképeként, az Orbán és kormánya ellen fellázadt külföldön élő és dolgozó magyarok számára is ez vált a szimbólummá, pontosabban, igazán ők tették azzá, miután  legváratlanabb helyeken és dolgokon jelenítették meg. A legszélesebb tárháza van már a jelkép felhasználásának – akit érdekel, látogasson el a Hazajöttünk túlórázni Facebook csoport oldalára és/vagy a kifejezetten erre a célra indított , O1g International Protest Twitter-fiókra Mulatságos és tanulságos, az emberi lelemény határtalanságát is megmutatják az ott található képek.

De nem csak a magyar kapcsolódású külföldi közösségek körében terjedt el és terjed a jelkép, s vált a nemzetközi politikai kommunikáció egyik eszközévé. Köszönhetően Guy Verhofstadtnak megjelent a nagypolitikában is: az Európai Parlament liberális frakciójaának a vezetője ugyanis egy december 16-i Twitter üzenetében használta az O1G hashtaget (#O1G)

A Wikipédián is komoly – és egyre duzzadó – szócikké vált az O1G jelkép, amelyen számos érdekességet gyűjtöttek össze. Például, hogy a kifejezés terjedéséhez a fiatalok körében az is hozzájárult, hogy még azelőtt, hogy az idén jelképp vált volna, megjelent a popkultúrában is: a  HétköznaPI CSAlódások punkegyüttes Geciország című száma az elhíresült „Orbán egy geci” mondatra épül, a WNTS együttes is megemlékezett a híres kifejezésről Köszmédia című számában.

Ma pedig már vannak, nem is kevesen, akik pénzt csinálnak belőle, például már indult egy Facebook oldal is, amely az ilyen termékekkel foglalkozik.