Az elnök emberei

HírKlikk 2022. március 1. 21:10 2022. márc. 1. 21:10

Vlagyimir Putyin maga köré gyűjtötte a legbelső bizalmasait, akik mind eltökélt háborús uszítók, és többnyire az egykori leningrádi KGB körében kezdték pályafutásukat – írta a német és angol nyelven megjelenő The European portál, amely külön kiemelte, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter nem tartozik ebbe a leningrádi körbe, viszont Szergej Sojgu védelmi miniszter különleges szerepet tölt be. A portál bemutatja az ötfős csapatot, amely titkosszolgálati testvériség és informális háborús kabinetként tervezi az agressziós politikát, és irányítja az ukrajnai inváziót. 

Putyin politikája számára ugyan fontosak az olyan lojális személyiségek is, mint Szergej Lavrov külügyminiszter, aki 2004 óta van a tisztségében, és minden hatalompolitikai hájjal megkent ember, de a hatalom tulajdonképpeni középpontját ez az öt férfiú alkotja – írta a The European.

A stratéga, Szergej Sojgu 

Sojgu védelmi minisztereként 2012 óta a világ egyik legnagyobb, nukleáris rakétákkal is rendelkező hadseregének parancsnoka. Ő szervezte 2014-ben a Krím bekebelezését, és a nemzetközi jog e megsértését már akkor „a békefenntartás” lépésének minősítette. Később kitüntetést kapott, és többször is „Az év embere” lett Oroszországban. 

Sojgu már sok éve igen közel áll Putyinhoz, és többször is elcsábította az elnököt szűkebb hazájába, a dél-szibériai Tuvába, ahol mindketten szívesen mutatkoznak meztelen felsőtesttel horgászás, vadászat, gombászás és hajókázás közben. 

Sojgut tekintik a szíriai, grúziai, líbiai, örményországi, és legutóbb kazahsztáni bevetések tervező stratégájának, és most Ukrajnában vezeti a hatalmas hadsereget. Néha olyan híresztelések kapnak szárnyra, hogy maga is érdeklődik az elnöki tisztség iránt. Két éve – általános meglepetésre – részletes interjút adott a Moszkovszkij Komszomolec című lapnak, és ezt annak idején saját politikai ambíciói kinyilvánításaként értékelték. Azt mondta egyebek között, hogy a Nyugat meg akarja semmisíteni Oroszországot, és ezt csak egy erős hadsereg tudja megakadályozni. Oroszországot ostromlott erődként kell katonailag védeni kifelé, és befelé is. Azóta Sojgu a nyilvános megnyilatkozásaiban egyre agresszívabbá válik. 

Már akkor is miniszter volt, amikor még Borisz Jelcin volt az államfő. Belpolitikai tekintetben is keményvonalasnak számít, és a rendszert bíráló Navalnij elleni kemény fellépés egyik fő támogatójának tekintik. Navalnij ugyanis Sojgu korrupt voltát is leleplezte, nevezetesen azt, hogy a miniszter 21,7 millió euróért épített magának pompázatos birtokot, beleértve egy buddhista pagodát és „obszcén luxussal” vádolta a magát buddhistának mondó Sojgut. 

A héja: Nyikolaj Patrusev

Patrusevet Moszkvában „a héják héjájának” nevezik. Putyin legfontosabb biztonsági tanácsadója. Az egykori Leningrádból (ma Szentpétervárról), az ottani KGB-ből ismerik egymást. Putyin saját utódaként őt állította a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) élére, 2008 óta ő áll az orosz biztonsági tanács élén. 

Amint sok régi KGB-s, ő is úgy tartja, hogy a Nyugat meg akarja semmisíteni Oroszországot. 2015-ben egy interjúban azt mondta: az Egyesült Államok leginkább azt szeretné, ha Oroszország nem is létezne országként. Ukrajnát a nyugat „protektorátusának” minősíti, és úgy véli, ez hatalmasat robbanhat, és sok millió ukrán menekülthullámát indíthatja el, ezzel mintegy előre vetítette a mostani válságot. Patrusev árnyék-külpolitikát folytat a KGB eszközeivel, és több művelet irányítójának tartják a Litvinyenko-merénylettől a montenegrói puccskísérletig.
 
A keményvonalas, Szergej Nariskin 

A külföldi hírszerzés vezetője a minap egy bizarr tévészerepléssel tűnt ki, amikor egy megrendezett tanácsadói beszélgetésben dadogni kezdett. Nariskin volt KGB-tiszt. A karrierjét Leningrádban kezdte, akárcsak Putyin és Bortnyikov. Lojálisan követte Putyint minden pozícióban, 2004-ben gazdasági megbízott volt, 2008-ban Medvegyev elnöki kormányának vezetője, és végül 2011-2016 között az állami duma (parlament) elnökeként funkcionált. 

Keményvonalasnak tartják. Néha összeesküvés-elméleteket is képvisel – ha ez Putyin érdekeit szolgálja. Egy Navalnijról szóló interjúban úgy vélekedett, hogy az egész egy titkos nyugati terv, hogy felépítsenek egy jelképes áldozati alakot. Nariskin volt az is, aki Ukrajna kormányát „Hitler megszállásához” hasonlította. 

Nariskin annak az Orosz Történelmi Társaságnak az elnöke, amely kulcsszerepet tölt be Putyin agressziós politikájának legitimálásában. Az ő irányítása alá tartozik minden külföldi orosz ügynök, ezért úgy tartják, hogy ő a legjobban informált ember Moszkvában. 

Fia, Andrej 360 ezer euróért úgynevezett „arany vízumot” vásárolt Magyarországon, és azóta szabadon mozoghat a schengeni térségben.   

A titkosszolgálat embere, Alekszander Bortnyikov 

Bortnyikov az FSZB belföldi titkosszolgálat vezetője, s ő biztosítja Putyin hatalmát az országon belül. A nagyon széles körben elágazó titkosszolgálat a fogságában tartja az országot, mint valami óriáspolip. 

Bortnyikov a felelőse a terrorizmus elleni harcnak, ami Oroszországban igen gyakran a normális ellenzék ellen folyik. Ezen túl az ő hatáskörébe tartozik a határvédelem, a megfigyelések, a nagyon nagy léptékű elektronikus lehallgatási akciók, továbbá az ellenzékiek üldözése. (Az FSZB 2006 óta korlátlan hozzáféréssel rendelkezik a távközlési társaságok adatbankjaihoz.)

Bortnyikov is a hetvenes évek óta ismeri Putyint, abból az időből, amikor együtt kezdték a pályafutásukat a leningrádi KGB-ben. Patrusev és Bortnyikov fiai apjuk segítségével befolyásos emberek lettek az orosz államapparátusban. Patrusev fia az ország mezőgazdasági minisztere, Bortnyikové az orosz állami VTB bank igazgató tanácsának elnöke.

Az elnöki hivatal vezetője, Anton Vajno

Putyin hivatalvezetője 1972-ben Észtországban, Tallinnban született, édesapja 1978 és 1988 között az Észt Kommunista Párt főtitkára volt. A szűk hatalmi körben ő tud a legjobban angolul, emellett japánul is beszél. Eredetileg diplomata volt, 1996 és 2007 között a tokiói nagykövetségen dolgozott. A külügyminisztériumon át előbb az elnök protokollszolgálatához került, majd 2007-ben helyettes személyzeti hivatalvezetővé, végül 2008-ban az elnöki protokollosztály vezetőjévé léptették elő. Évről-évre növelte befolyását a Kreml szervezetében, 2012 az elnöki igazgatás helyettes vezetője, majd 2016-ban az apparátus vezetője lett.  

Emellett a biztonsági tanács állandó tagjaként katonai befolyást is gyakorol. A Kreml szürke eminenciásának számít, és a hétköznapokban ő van a legközelebb Putyinhoz. Amikor Putyin elmegy egy temetésre, Vajno mellette áll, és tartja az elnöknek az esernyőt.