Az EU szankciókat készít elő Oroszországgal szemben a Balti-tengeri kábelrongálások miatt

HírKlikk 2024. december 27. 14:05 2024. dec. 27. 14:05

2022 óta számos Balti-tengeri tengeri kábelt és gázvezetéket érintő incidens történt, amelyek – az EU szerint – az orosz „árnyékflotta” szándékos rongálásai.

Az EU külügyi vezetője közölte, hogy a blokk szankciókat készít elő az általa „árnyékflottának" nevezett Oroszországgal szemben, miután a Balti-tengeren megrongálódott egy Finnországot és Észtországot összekötő tenger alatti elektromos kábel – írja az Euronews.

Kaja Kallas az X-en tette közzé az Európai Bizottság és a vizsgálatot vezető főképviselő közös nyilatkozatát, amely szerint „a gyanúsított hajó Oroszország árnyékflottájának része, amely veszélyezteti a biztonságot és a környezetet, miközben Oroszország háborús költségvetését finanszírozza".

Kallas azt is elmondta, hogy az EU megerősíti a tenger alatti kábelek védelmére irányuló erőfeszítéseket, és hozzátette, hogy a regionális áramellátás nem került veszélybe.

Ez azután történt, hogy a finn hatóságok az Estlink-2 elektromos kábel megrongálódása miatti vizsgálat részeként feltartóztattak egy orosz hajót.

Ez a kábel a Balti-tengeren keresztül szállítja az áramot Finnországból Észtországba, és szerdán hibásodott meg.

A finn rendőrség és határőrség csütörtökön szállt fel az Eagle S hajóra, és átvette a parancsnoki hidat – mondta Jari Liukku helsinki rendőrfőnök sajtótájékoztatón.

A hajót finn felségvizeken tartóztatták fel – közölte a rendőrség.

Az Eagle S a Cook-szigetek lobogója alatt hajózik, de a finn vámhatóságok és az Európai Unió végrehajtó bizottsága az orosz árnyéküzemanyag-tankerhajóflotta részeként azonosította.

Ezek a nyugati szankciók kijátszása érdekében beszerzett, elöregedett, homályos tulajdonosi hátterű hajók, amelyek nyugati szabályozású biztosítás nélkül működnek.

Az, hogy Oroszország használja ezeket a hajókat, környezetvédelmi aggályokat vetett fel a balesetekkel kapcsolatban, tekintettel a hajók korára és bizonytalan biztosítási fedezetére.

A gyanú szerint az Eagle S horgonya okozta a kábel sérülését – jelentette az Yle televízió rendőrségi nyilatkozatokra hivatkozva.

Az észt kormány rendkívüli ülést tartott az incidens miatt.

Az árnyéktankerek „segítenek Oroszországnak olyan pénzeszközök megszerzésében, amelyek az orosz hibrid támadásokat támogatják" – mondta Kristen Michal miniszterelnök egy sajtótájékoztatón.

„Javítanunk kell a kritikus infrastruktúrák ellenőrzését és védelmét mind a szárazföldön, mind a tengeren."

Elmondta, hogy a kábel javítása akár hét hónapig is eltarthat.

„A Balti-tengeri infrastruktúra ismételt károsodása rendszerszintű fenyegetést jelez, nem pedig egyszerű baleseteket" – írta Alar Karis észt elnök az X-en.

„Észtország Finnországgal és más NATO-szövetségesekkel együtt lépéseket fog tenni e fenyegetés elhárítására."

Fokozott készültségben

A régió országai 2022 óta riadókészültségben vannak, miután a Balti-tengeren több tengeri kábelt és gázvezetéket érintő incidenssorozat történt.

Novemberben két adatkábel – az egyik Finnország és Németország, a másik Litvánia és Svédország között futó – megszakadt.

Németország védelmi minisztere szerint a tisztviselőknek „szabotázst" kell feltételezniük, de nem szolgált bizonyítékokkal, és nem nevezte meg, hogy ki lehetett a felelős.

Az Északi Áramlat vezetékeket pedig, amely egykor Oroszországból Németországba szállított földgázt, 2022 szeptemberében víz alatti robbanások rongálták meg.

A hatóságok szerint szabotázs történt, és büntetőjogi vizsgálatot indítottak.

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom