Az MSZP már tavaly feljelentette a gödi Samsung akkugyárat

HírKlikk 2026. február 9. 17:20 2026. feb. 9. 17:20

Az MSZP közleménye szerint a gödi Samsung SDI-gyár ügye évek óta húzódó munkavédelmi és környezetvédelmi botrány, amelyben a hatósági eljárások és bírságok ellenére sem történt érdemi politikai felelősségre vonás. A párt állítása alapján a kormány mindvégig tisztában volt a problémákkal, mégsem lépett fel határozottan a vállalattal szemben.

A szocialisták emlékeztetnek: 2025-ben hivatalos feljelentést tettek, miután a munkavédelmi hatóság rekordösszegű, 100 millió forintos bírságot szabott ki a cégre. A megállapítás szerint a dolgozók hónapokon keresztül nem estek át a kötelező biológiai monitorvizsgálatokon, miközben rákkeltő nikkelnek és kobaltnak voltak kitéve. Komjáthi Imre pártelnök szerint ez önmagában bizonyítja, hogy a munkások egészsége háttérbe szorult a gazdasági és politikai érdekek mögött.

A közlemény felidézi: már 2023 tavaszán a miniszterek elé került egy belső titkosszolgálati jelentés, amely tartós és súlyos mérgezésekről írt, s egyes esetekben az engedélyezett határérték sokszorosát – akár 510-szeresét – meghaladó vegyi terhelést rögzített. Az MSZP szerint ennek ismeretében a kormány mégsem állította le a termelést, nem vonta vissza a támogatásokat, és azt követően sem zárta be az üzemet, hogy a bíróság a környezethasználati engedélyt hatályon kívül helyezte.

A párt hangsúlyozza: ők már 2021 óta napirenden tartják a kérdést. Egy súlyos üzemi baleset után Komjáthi a gyár előtt tartott sajtótájékoztatón mondta ki, hogy nem lehet stratégiai partner az a vállalat, amely veszélyezteti a dolgozóit. Az MSZP ezt követően írásbeli kérdésekkel próbálta feltárni a munkavédelmi ellenőrzések adatait és az állami támogatások sorsát, ám állításuk szerint érdemi válaszok nem érkeztek.

2021 végén törvényjavaslatot is benyújtottak annak érdekében, hogy a súlyos munkavédelmi jogsértéseket elkövető cégek eleshetnek az állami és uniós forrásoktól, ezt azonban a kormánypárti többség leszavazta. Komjáthi 2023-ban a Parlamentben arról beszélt: a stratégiai partnerként kezelt vállalatoknál alig van tényleges ellenőrzés, a gödi üzemnél még a foglalkoztatottak száma sem volt nyilvános.

A közlemény kitér a kapcsolódó balesetekre is. 2024-ben a szigetszentmiklósi telephelyen történt halálos eseteknél a vizsgálatok súlyos visszaéléseket tártak fel, 2026 elején pedig elfogatóparancsot adtak ki egy dél-koreai művezető ellen egy életveszélyes baleset ügyében.

Komjáthi Imre szerint a történet aránytalanságát jól mutatja, hogy miközben a vállalat mintegy 400 milliárd forintnyi állami támogatásban részesült, a bírságok összege ehhez képest elenyésző, a dolgozók egészségkárosodása pedig sok esetben maradandó. Az MSZP álláspontja szerint ez nem pusztán hatósági, hanem kormányzati felelősség is.

Előzmény: Olyan durván mérgezett a Samsung Gödön, hogy Rogán rájuk küldte a titkosszolgálatot