Az MVM nem adja sokkal olcsóbban a gázt az önkormányzatoknak, pedig a tőzsdei ára megfeleződött
Az önkormányzatokat nyáron léptette ki a kormány a rezsicsökkentés hatálya alól, azóta teljes árat kell fizetniük az áramért és a gázért is. A földgáz pedig jelentősen drágult idén, mert Oroszország már tavaly óta a szokásosnál kevesebbet szállít Európába, Ukrajna februári lerohanása óta pedig egyfajta zsarolásként tovább csökkentette a szállítást.
Az Átlátszó arra kereste a választ, hogy a közbeszerzéseken nyertes ár mennyire követi a tőzsdei gázárat és miként kötődik a forint/euró árfolyamhoz. A válasz nem egyértelmű. A székesfehérvári stadionnak például ugyanazon a napon olcsóbban adta a gázt az MVM, mint magának a városnak, Debrecen pedig más városoknál sokkal alacsonyabb áron jutott energiához – ez is kiderül abból a 46 eredményes, földgázos közbeszerzésből, amit 2022. március 3. óta összesítettek. Az MVM nem reagált a megkeresésükre.
A gázár-emelkedés rengeteg problémát okozott. Sok önkormányzati intézményt inkább bezártak spórolási okokból, egyre több önkormányzati és állami intézmény kerül annak határára, hogy földgáz nélkül maradjon a következő fűtési szezonra. Az uniós közbeszerzési értesítőbe feltöltött dokumentumok szerint szeptemberben egy hét alatt 7 eljárásból 6 zárult eredménytelenül. Akkor többek között a Ménesbirtoknak, több bíróságnak, óvodának és 13 egyetemnek sem sikerült földgázt vásárolnia.
A földgáz tőzsdei ára azóta drasztikusan csökken, most a háború kitörése előtti szinten áll. Az októberi átlagos hazai gázár a közbeszerzéseken mégis jóval magasabb volt, mint Debrecené, ami a tőzsdei ár csaknem kétszereseként is olcsóbban kapott energiát, mint a többiek.