Az oltás alapján diszkriminálhatják a munkavállalókat a TASZ szerint
Zeller Judit, a TASZ magánszféra-projektjének vezetője szerint a magánszféra súlyos megsértése lenne a kötelező, általános oltás elrendelése, de a jelenlegi megoldás is vet fel kérdéseket.
Felvetheti a diszkrimináció lehetőségét, hogy a magyar kormány oltási útleveleket tervez bevezetni azok számára, akik a vakcinát önkéntes alapon beadatják maguknak. Erről beszélt tegnap délután a Klubrádióban Zeller Judit, a TASZ magánszféra-projektjének vezetője, amiről a Mérce számolt be.
A jogász hozzátette, hogy a magánszféra súlyos megsértése, az oltás kötelezővé tétele, de a jelenlegi „útleveles” megoldás sem jó, mert felveti a munkahelyi diszkrimináció lehetőségét.
Hangsúlyozta, miközben ésszerű intézkedések megengedhetőek az oltási terv során, a jogalkotónak biztosítani kell, hogy a nem indokolható és ésszerűtlen diszkrimináció kizárására törekedjenek jogszabályokkal.
„Hátrányos megkülönböztetésről akkor beszélhetünk, ha nincs valaminek objektív indoka” – hangsúlyozta Zeller, hozzátette, hogy objektív, ésszerű indoknak nemcsak azt kell tekinteni, amit egy nagy fesztivál szervezői, vagy mondjuk légitársaságok annak tartanak, hanem azt is, mi a társadalom egyértelmű érdeke egy helyzetben.
A jogász azt is kiemelte, hogy egy alkalmazott legálisan nem bocsátható el csak amiatt, mert nem oltották be. Továbbá egyetlen munkáltató sem kötelezheti alkalmazottait, hogy azok oltassák be magukat. Zeller szerint ez olyan, mint hogy nem kérdezhetnek rá egy munkahelyen, hogy tervez-e gyereket vállalni vagy sem.
A jogász szerint a társadalomban önkéntelenül kialakulhat egy olyan helyzet, ahol különbséget fognak tenni „oltottak” és „nem oltottak” között, ugyanakkor az állam feladata ebben a helyzetben éppen ezeknek a sztereotípiáknak és a megkülönböztetéseknek a tompítása lenne.
Ennek a szakértő szerint alapvető követelménye a hiteles és széles körű tájékoztatás, ami a minél nagyobb átoltottságnak is alapvető követelménye lenne.