Az Orbán-kormány együttműködik a kínai csomagküldő cégekkel

HírKlikk 2025. február 20. 17:20 2025. feb. 20. 17:20

Magyarország az utóbbi időben fordítókorongként működik az olyan nagy kínai csomagküldő cégek részére, mint a Temu és a Shein. Pedig az internetes rendelésekre gyakran olyan árukat küldenek, amelyeket azért tudnak dömpingáron adni, mivel nem felelnek meg az európai minőségi normáknak.

Osztrák szakértők szerint kihasználják, hogy a magyar ellenőrzés laza, illetve hogy Orbán stratégiai partnerséget kötött Pekinggel. Viszont ha egy terméket már vámkezeltek valamelyik országban, akkor onnantól kezdve nincs akadálya, hogy bekerüljön a belső forgalomba az unióban – írja a Der Standard.

Ily módon azonban a magyar politika nyomás alá helyezi a kereskedelmet egy sor másik országban. A linzi egyetem kutatói szerint a kínai portékák kétharmadánál nem a valós értéket tüntetik fel a vámnyilatkozatokban, ily módon az EU 50 milliárd eurós bevételtől esik el. Hogy a befutó csomagok közül a tagállamok hatóságai melyiket nézik meg, ahhoz az algoritmus-alapon működő kockázatelemzés nyújt támpontot, illetve sokszor szúrópróba-szerű a vizsgálat.

Ám osztrák vélemények szerint a magyar szervek sokszor félvállról veszik a feladatot és csupán a termékek nem egészen 10 százalékát ellenőrzik. Nem szeretnének ugyanis a kínaiak tyúkszemére lépni. Ugyanakkor az érintett kínai cégek tudják, meddig mehetnek el, ám addig teljes mértékben kihasználják a lehetőségeket. De azzal is tisztában vannak, hogy Magyarország minden oldalra nyitott. Ennek megfelelően, a magyar vámőrség vak a keleti szemére.

A Correctiv német tényfeltáró portál azt írta nemrégiben, hogy Magyarország a kínai vámcsalások egyik központja lett. Magyar részről visszautasítják a vádakat. Ugyanakkor a Bizottság be akar keményíteni a kínai csomagküldők ügyében, de az eredmény kétséges, mert főleg az Orbán-kormány esetében nem biztos, hogy teljes szívből támogatja az elképzelést.

 A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. június 25.-i adása itt nézhető meg: