Az S&P hitelminősítő nem olyan optimista, mint a magyar kormány

HírKlikk 2024. április 27. 08:11 2024. ápr. 27. 08:11

Megerősítette Magyarország hitelbesorolását a Standard and Poor’s. A hitelminősítő értékelésében fenntartotta a magyar hosszú és rövid lejáratú, deviza- és forint államadósság BBB-/A-3′ befektetésre ajánlott szintjét, ahogy a mellérendelt stabil kilátást is.

Az S&P utoljára 2023 januárjában módosította a magyar besorolást, akkor egy fokozattal minősítette le az országot, amely így mindössze egy szinttel van a bóvli fölött.

A mostani indoklásban a hitelminősítő úgy fogalmaz, 2024-ben az ország költségvetési helyzetére komoly nyomást gyakorolnak a magas kamatok, a várttól elmaradó áfabevételek és a büdzsén kívüli tényezők, 2025-től azonban beindulhat a konszolidáció, amelyet a gazdasági fellendülés, az alacsonyabb hitelköltségek és energiaszámlák is segítik majd. Kiemelték azt is, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen csökkent az infláció és a folyó fizetési mérleg többletet produkált 2023-ban, ami hozzájárult ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank csökkenteni tudta az alapkamatot.

A hitelminősítő erre az évre 2,2 százalékos növekedést vár, ebben része lesz a belső kereslet erősödésének, amely a második félévben, a kamatok csökkenésével és a reálbérek növekedésével vesz igazán komoly lendületet. Negatív kockázatként nevezték meg ugyanakkor a gyengülő külső keresletet, különösen Németország részéről, ami a magyar áruk legfontosabb exportpiaca. Kiemelték azt is, hogy az Európai Bizottság tavaly decemberi döntése nyomán elindulhattak az uniós pénzek, amit ugyan az Európai Parlament megtámadott, ennek ellenére, valószínűtlennek tartják a felszabadított, csaknem 13 milliárd euró újbóli zárolását.

Politikai kockázatként említették ugyanakkor azt, hogy továbbra is igen magas az orosz energiától való függés, illetve kiemelték, hogy a rendeleti kormányzás kevésbé kiszámíthatóvá teszi a politikai döntéseket – részletezi a hvg.hu.

Bár fellendülésről beszélnek, prognózisuk azért nem említ olyan kiugró GDP-növekedést a következő évekre sem: 2025-ben 3,1, 2026-ban 2,9, 2027-ben pedig 2,5 százalékos bővüléssel számolnak.

Költségvetési egyensúly:

a 2027-ig tartó időszakra átlagosan 4,2 százalékos hiánnyal számolnak, ezen belül

  • 2024-ben 5,2,
  • 2025-ben 4,2,
  • 2026-ban 3,7,
  • 2027-ben pedig 3,3 százalékos lehet a deficit.

Vagyis a középtávú pálya végére sem tudja teljesíteni az ország az EU által elvárt 3 százalékos szintet. Az államadósság sem csökkent 75 százalék alá (itt az unió elvárása a GDP 60 százaléka lenne).

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint jó hír érkezett a hétvégére: a Standard and Poor's megerősítette hazánk besorolását, továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videóban péntek este.

A pénzügyminiszter elmondta: a hitelminősítő szerint a magyar gazdaság idén visszatér a növekedési pályára, jövőre már 3 százalék felett bővülhet, ezzel az uniós rangsor élmezőnyébe kerül.

Az elemzés arra is rámutat, hogy Magyarország továbbra is vonzó célpont a befektetések számára, a munkanélküliségi ráta tovább javulhat a következő években, a folyó fizetési mérleg többlete hosszabb távon is fentmaradthat. Elismerően írnak a magyar bankrendszer stabilitásáról, valamint az államadósság kedvező szerkezetéről, annak biztonságos finanszírozásáról is – ismertette Varga Mihály.

Magyarországot az elmúlt évek válságai ellenére, mindhárom hitelminősítő befektetésre ajánlja, és két osztályzattal magasabbra sorolják hazánkat, mint az elmúlt évtized elején – mondta a pénzügyminiszter.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom