Bárándy Péter: Orbán Viktor hűtlenül kezeli Magyarországot
Az Orbán-rendszernek, vagy nevezhetjük rezsimnek vége van, gazdaságilag is – állapította meg Bárándy Péter, korábbi igazságügyi miniszter a KlikkTV Mélyvíz című műsorában. Mint mondta, mindig csak jövőre lesz jobb, ma borzalmas, a lefelé zuhanásból nem lehet felpattanni, először lassítani kéne, utána felbukkanni a gödör aljáról. Ebből a mostani helyzetből már nem lesz felfelé, ezt gazdasági szakemberek mondják, akik nem tartoznak a rezsimnek. A jognak, az igazgatásnak a teljes szétesése pedig látható.
Egy rossz rendszerben mindig az igazságszolgáltatás hal meg utoljára, ez bírja legtovább, mert azok, akik benne dolgoznak a függetlenségre szocializálódtak, azt tartják értéknek, ezért ellenállóbbak, mint azok, akik az engedelmességre, az alá-fölérendeltségre vannak ráállva. Pont emiatt viszont az igazságszolgáltatás ébred fel leghamarabb.
Bárándy Péter elmondta, ő ilyen tiltakozási hullámot még nem élt meg, mint amit most a bírák produkálnak, nagyon sokan csatlakoznak a tiltakozáshoz, bírók, titkárok, fogalmazók, jegyzők. A tiltakozás nagyon impresszív, a bírók a helyzetüket tekintve nem tudnak dekoratív módon tiltakozni, nem tudnak utcára vonulni, nem tudnak sztrájkolni. Ezekhez sem joguk, sem lehetőségük nincs. „Az, hogy ehhez a tiltakozáshoz ilyen mértékben csatlakoznak, ennek nagy jelentőséget tulajdonítok, és manifeszt is ennek a lehetősége.” A korábbi igazságügyi miniszter Szabó Pétert, az Országos Bírói Tanács leköszönő elnökét tisztességes embernek tartja, tisztességes bíró is volt, hibázott, de levonta a konzekvenciát. „Ez ma Magyarországon szinte példa nélküli, hogy egy vezető bevallja, hibázott és amiatt mondjon le. Ez precedensértékű, ahogy az is, hogy egy fővárosi törvényszékről elmegy egy bíró, aki mondhatni bírónak született, hiszen két bíró lánya. Egyértelművé tette, hogy ez az igazságszolgáltatás nem az, amibe ő belenőtt, és amit szolgálni akar.”
A bírói fizetések borzasztóan le vannak maradva, de nem zsarolással kellene emelni azokat. A bírókra olyasmit akarnak ráerőltetni, amiről még senki sem tudja, hogy pontosan micsoda. Néhány részlete ismert, de valójában „full kreditet adna az igazságügyi kormányzatnak”.
„1982-ben is látszódott, hogy annak a rendszernek vége van, és nem is állt talpra azután, de mégis elketyegett még 7 évig, ilyenkor az ember abban bízik, hogy a folyamatok felgyorsulnak. Hívő réteg akkor is volt, meg most is van, s lesz is” – mondta Bárándy Péter.
Az Orbán-rezsim nem fog többet talpra állni, még a kommunikációt tekintve sem. Erről árulkodott Menczer Tamás és Magyar Péter performansza is. Nem érdemes azt keresni itt, hogy ki nyert, mert egy ilyen iszapbirkózásban mindenki koszos lesz. „Ha a rezsim már ilyen kocsmai eszközt alkalmaz, hogy odaküldenek egy bohócot, aki úgy viselkedik, ahogy még egy falusi kocsmában sem megengedett, mert ott is megvan a retorziója annak, ha valaki így viselkedik, az már a végét jelenti a rendszernek. Innen már csak egy eszköz marad, az erőszak, amit reméljük, hogy a rezsim nem kíván bevetni. Elismerésem a bohóc partnerének, hogy így vissza tudta fogni magát, pedig egy impulzív ember.”
Kizártnak tartja Bárándy Péter, hogy Orbán Viktor demokratikus úton hajlandó lenne átadni a hatalmat, azzal, hogy gratulál az ellenfélnek, majd átadja a feladatokat. „Ez nem jelenti, hogy akkor majd vér folyik az utcákon, hanem azt jelenti, hogy olyan kényszer kell kialakuljon, aminek nem tud ellenállni. Ez a kényszer nem feltétlenül fizikai kényszer, sőt, általában nem az.” Nem lehet megjövendölni, hogy mi fog történni 2026 tavaszán, hiszen ez egy sok ismeretlenes egyenlet. Elegáns átadás biztos nem lesz, de talán a kulturáltság megmarad majd.
A kormány nem akar végrehajtani olyan dolgokat, amelyekre jogerős ítéletek vannak, sőt, fellázadnak ezek ellen. Ez a mentalitás nem jó, mert a harmadik hatalmi ágat, az igazságszolgáltatást egy értelmetlen akadálynak tekinti. Megszüntetni nem tudják, ezért megpróbálják birtokba venni, hogy az ő érdekeik kerüljenek előtérbe, ne a jogállamiság intézménye. Bárándy Péter szerint ennek a birtokbavételnek voltak állomásai, például levitték a korhatárt, hogy elküldhessék az idős bírákat, helyükre ültetve saját embereiket, most visszaemelik a korhatárt, hogy ezek az emberek a helyükön maradhassanak. Az alsó korhatárt is felemelnék 5 évvel, valamint a kívülről jövőket preferálnák, be lehet így is hozni a saját embereiket. A járásbírók szerepét is megnövelnék. „Mindezekből az látszik, hogy a vezetést úgy alakítanák át, ahogy nekik kedvezőbb.”
Az, hogy a jövőben nem kötnék ügyészi múlthoz a legfőbb ügyész pozícióját, ez mindenképp egy garancia feladása Bárándy Péter szerint. Polt Péternek még 2028-ig tart a kinevezése, de ez a döntés valószínűleg azért született, mert nem látja a kormány, hogy Polt Péter végig tudja vinni 2028-ig, amit szeretnének. Bárándy Péter szerint Orbán Viktor hűtlenül kezeli Magyarországot, nem a Btk. szerint, hanem bűnösen, hűtlenül.
A KlikkTV Mélyvíz című műsorát itt nézhetik meg.