Baranyi Krisztina: nem lapítanunk kell, hanem szivárványba öltöztetni a várost

HírKlikk 2025. március 26. 15:30 2025. márc. 26. 15:30

Nem vette napirendre a Pride melletti kiállás és a gyülekezési jog védelme ügyében benyújtott előterjesztéseket a Fővárosi Közgyűlés a szerdai ülésén.

A testület tanácskozására a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) és a Párbeszéd-Zöldek fővárosi frakciója nyújtott be javaslatokat az ügyben, de a napirendre vételhez ezek nem kapták meg a szükséges többséget.

A szavazó 16 képviselő közül a Fidesz-KDNP, a DK, az MKKP, a Párbeszéd-Zöldek 15 politikusa támogatta a napirendre vételt, Karácsony Gergely főpolgármester tartózkodott, míg az MSZP, a Podmaniczky Mozgalom és a Tisza Párt 14 politikusa nem szavazott.

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, az MKKP fővárosi frakciójának tagja a napirendi vitában kiemelte: a Pride betiltásának ügyében a legkeményebben kellene ellenállni. A Pride, a sajtószabadság és az ukrajnai háború „nem gumicsont", nem kommunikációs csapda, hanem a jelenkor meghatározó politikai konfliktusa – tette hozzá a politikus.

Kijelentette: a mi dolgunk nem elkerülni, hanem megvívni ezeket az ütközeteket, és amikor betiltják a Pride-ot, akkor nem „lapítanunk kell, hanem szivárványba öltöztetni a várost".

Baranyi Krisztina arról beszélt, a moszkvai Pride-ot már 19 éve betiltották, a szabad orosz sajtó és civil szervezetek utolsó darabjait az Ukrajna elleni háború kezdetén, három éve számolták fel.

„Rémisztően ismerős forgatókönyv" – jelentette a politikus, aki szerint a kérdés az, hogy Orbán Viktor miniszterelnök mikor és meddig jut el a diktatúrába vezető úton.

„Mindenesetre most olyan határt készül átlépni, aminek a túloldala már Oroszországban van" – fogalmazott Baranyi Krisztina, aki azzal zárta beszédét, ha már Karácsony Gergely nem vette napirendre a szabályosan és időben benyújtott előterjesztést, a közgyűlés tegye ezt meg, és támogassa, hogy folyjon diszkurzus az ügyről, amely a jelenkor Magyarországát a legkeményebben érinti.

Barabás Richárd, a Párbeszéd-Zöldek frakcióvezetője arra kérte a közgyűlést, hogy támogassa saját, valamint Baranyi Krisztina és Döme Zsuzsanna (MKKP) javaslatait, szerinte ezt kérik a fővárosiak, ugyanis az ügy miatt kedden a demonstrálók „négy hidat lefoglaltak".

Kiemelte: személyes érintettség okán sem teheti meg, hogy ebben a helyzetben a politikára figyeljen, továbbá meleg politikusként nem tudná elfogadni, ha a közgyűlés nem állna ki a Pride mellett.

„Vagy szabad országban élünk, ahol az emberek szabadon felvonulhatnak, vagy nem élünk szabad országban" – fogalmazott Barabás Richárd. Szerinte ami ma Magyarországon történik, az már régen nem az LMBTQ-közösségről és nem is a Pride-ról szól; az „elnyomó" kormánypártiak az alapvető szabadságjogokat fenyegetik.

Ha a közgyűlés nem veszi napirendre a Pride melletti kiállást, akkor majd a budapestiek megteszik – jelentette ki a politikus, aki arra szólított fel: találkozzunk mindannyian a Pride-on, és akkor majd látszani fog, hogy ki a barátja és ki az ellensége a szabadságnak.

Molnár Dávid (Tisza Párt) közölte, nem támogatják a javaslatok napirendre vételét. Ezt indokolva arról beszélt, értik, hogy miért akarják benyújtani a javaslatokat, de szerintük a Fidesznek, az „állampártnak" pontosan az a célja, hogy ne arról kelljen beszélni, ami ma valóban zajlik az országban. Ne arról, hogy néhány hónap múlva vége a hatalmuknak – mondta.

Szerinte az alaptörvény módosításának a megfigyelő állam kiépítése a célja, minden más csak porhintés és provokáció, hogy megosszák a magyarokat. Nem játszhatunk mindig az ő szabályaik szerint, mert pontosan ez az állampárt célja – közölte, jelezve, ezért sem támogatják, hogy az érintett javaslatokat tárgyalja a testület.

Szécsényi Dániel (Fidesz-KDNP) az elhangzottakra reagálva arról beszélt, a képviselők nem akarják megérteni azt, amiről igazából szó van. Ma ugyanis Magyarországon mindenki azzal él, akivel akar, tehát ennek a témának semmi köze az LMBTQ-szabadsághoz – mondta a kormánypárti politikus.

Hozzátette: az államnak semmi keresnivalója nincs az emberek hálószobájában, és a gyermekvédelmi törvény kimondja, hogy a kiskorúak szexuális nevelése a szülő feladata, és abba nem szólhat bele senki.

Szécsényi Dániel a Tisza Párt fővárosi képviselőitől azt kérte számon, hogy miért hallgatnak a kérdésben.

Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy a Pride egy politikai mozgalom, a „család kigúnyolásáról és egy ideológiai nyomásról szól", amit a baloldal megpróbál politikai látványosságnak becsomagolni.

„Félmeztelen alakok bőrszerkóban, nyílt szexualitással kint vannak a gyermekek előtt közterületen. Nem mellesleg mindezt Soros-pénzből teszik" – fogalmazott.

Azt mondta, előremutatónak látja az alaptörvény módosítását, amellyel kimondják, hogy a gyermekek védelme nemzeti ügyünk. Mindenek felett áll, nem az NGO-ké és aktivistáké, hanem a családoké. A szülők joga, mit mondanak a gyermekeiknek a szexualitásról – tette hozzá.

Gulyás Gergely Kristóf arra kérte Tisza-frakciót, adjon egyenes választ: támogatják-e Pride-ot, azt, hogy a szexualitás nyíltan megjelenjen Budapest utcáin. Közölte, támogatják, hogy a kérdések kerüljenek napirendre és beszéljenek azokról nyíltan. A Fidesz-KDNP álláspontja világos, a Tisza Párté nem – mondta.

Döme Zsuzsanna (MKKP) arról beszélt, nem ért egyet a Fidesz elképzelésével, és megérti a Tisza Pártot, hogy „stratégiai hallgatásba burkolózik", de mindenkit várnak Legyen mindenki egyforma! címmel meghirdetett békemenetükre.

Ordas Eszter, a Tisza Párt főváros frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy a kormány egyre kétségbeesettebb, a „gyurmaszilárdságú" alaptörvény módosítása is ezt igazolja, mindez provokáció, a gyermekvédelemre hivatkozva. Azt hangoztatta, a provokációnak nem dőlnek be, valamennyi honfitársukért kiállnak, hisz minden magyar egyenlő.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. szeptember 28-i adása itt nézhető meg: