Békesi László: az erőltetett sportberuházások egy potenciális olimpiára is készülnek
Vajon milyen jövő vár a még épülő, gigaberuházássá duzzadt atlétikai stadionra? Erről és az ország pillanatnyi gazdasági állapotáról is beszélt Békesi László volt pénzügyminiszter, közgazdász a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Németh Péternek.
„A részletes válasz nagyon messzire vezetne, de azt azért érdemes tudni, hogy az Atlétikai Világbajnokság rendezése és az ehhez szükséges stadion felépítése valójában csak egy ürügy arra, hogy elkészüljenek mindazok a beruházások, sportlétesítmények, amelyek egy potenciális olimpia megrendezésére alkalmasak” – válaszolta a hajdan sportvezetőként is érintett Békesi László.
Az ugyanis nyilvánvaló, hogy egy negyvenezer nézőt befogadó ultramodern atlétikai stadionra „az égvilágon semmi szükség sincs. Évente, ha egy-két ilyen jellegű világversenyt rendeznek, ami legfeljebb 15 ezer ember érdeklődésére tarthat számot”. A többi „parasztvakítás. A fenntartása rengeteg pénzt emészt majd fel, s mi fizetjük”.
Ezt vetíti előre a sportpályák, intézmények üzemeltetését irányítani tervezett „nemzeti sportügynökség” létrehozása is. „Az energiakérdés, az infláció pedig mindent megdrágít.”
Varga Mihály pénzügyminiszter amúgy is megnyugtatott mindenkit, hogy a magyar gazdaság dinamikusan fejlődik. „Azoknak van igazuk, akik ebben számmágiát feltételeznek. A mostani és a jövő évi első negyedévben csökkenés következik be és ez technikai recessziót feltételez, ebben Varga Mihályon kívül mindenki egyetért. Véleményeltérés legfeljebb abban van, hogy ez a technikai recesszió átcsap-e abszolút recesszióba.”
Ezt befolyásolhatja többek között, hogy lesz-e megállapodás az Európai Unióval a felfüggesztett transzferek átutalásában. „Amennyiben ez év végéig nem sikerül ebben megállapodni, akkor a források hetven százaléka elvész Magyarország számára és egyértelmű lesz a recesszió negatív mértéke.”
Lényeges szempont az is, hogy „miként alakul – nem kis mértékben az orosz-ukrán háború következtében – az energiahordozók világpiaci ára. A harmadik befolyásoló tényező pedig, hogy a szisztematikusan kibocsátott állampapírok hogyan befolyásolják a devizatartalékot”.
Békesi László szerint az megnyugtató, hogy nincs a közelben az államcsőd. „Ez akkor következik be, amikor az állam bejelenti, hogy hosszú távon sem képes teljesíteni a kötelezettségeit. Ettől hál’isten nagyon messze vagyunk.”
Egy IMF-finanszírozási program viszont nagyságrendekkel kedvezőbb feltételekkel, sokkal kisebb költséggel biztosítaná a finanszírozást, „de ennek iszonyú feltételei vannak. Magyarországnak természetesen jó lenne, de iszonyú lenne az Orbán-kormánynak. Amint hasonlóan kedvező lenne az uniós források megszerzése, nem véletlen, hogy az elvárásoknak igyekeznek minden feltételben eleget tenni. Viszont a 17 uniós elvárásból csak kettőt teljesít a kormány, 15-öt nem. Ezért húzódik most ennek az eljárásnak a lezárása. Amennyiben az unió nem fogadja el a kormány által előterjesztett programcsomagot, abban a pillanatban drasztikusan romlik a forint árfolyama”.
A Klikk TV Mélyvíz című műsora itt nézhető meg.