Bige László kemény üzenetet küldött a Tiszához átálló milliárdosoknak
A Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa az ATV Egyenes Beszédben nem titkolta: boldog a Tisza győzelme miatt, de már most látja, hogy megjelennek a „mezcserélő" milliárdosok, akik 15 évig Orbán mögött álltak, most meg elsőként tolakszanak az új hatalom közelébe.
Bige László a péntek esti Egyenes Beszédben nem volt hajlandó sem megerősíteni, sem cáfolni, hogy anyagilag támogatta-e a Tisza kampányát. Annyit mondott: boldog, hogy Magyar Péter megnyerte a csatát, és a legkisebb fia dolgozott azért, hogy a Tisza nyerjen: feladta az állását, és egy Tisza-sziget aktív tagjaként tevékenykedett.
Ugyanakkor kérdésre válaszolva keményen fogalmazott azokról a milliárdosokról, akik most hirtelen tiszásnak vallják magukat. „Vannak azok a partizánok, akik mostanáig ott álltak Orbán mögött, és érezhette a meleg leheletüket. Most pedig úgy gondolják, hogy már tiszásnak születtek.”
Ezekből szerinte ezrek lesznek, volt, aki rögtön azt mondja majd, hogy jó partneri kapcsolatot szeretne, volt, aki egyből beáll a legelkötelezettebb tiszások közé. „Én nem árulónak tartom őket, hanem erkölcstelennek. Ha 15 évig kiálltál valaki mellett, kaptál érte egy csomó pénzt, legalább annyit mondj, ez jó volt nekem itt, és aztán köszönöm szépen.”
A tervezett milliárdosadóról – amelyet 1 milliárd forint feletti vagyonra vetnének ki évi 1 százalékos mértékkel – Bige László nem zárkózott el elvi alapon. „Felelősséget kell vállalni, hiszen ebben az országban kerestük meg ezt a vagyonunkat.” Ugyanakkor konkrét állásfoglalásra nem volt hajlandó, amíg nem látja a részleteket: ki alapján, milyen mértékben és mire fordítanák a bevételt.
A leendő energetikai és gazdasági miniszterrel, Kapitány Istvánnal személyesen nem találkozott. Bige szerint azonban valaki, aki 35 éven át megállta a helyét a Shellnél, majd globális elnökhelyettes lett, nem lehet felkészületlen. „Ezeknél a cégeknél az ilyen szintű vezetőket 40 éves koruk után folyamatosan lecserélik. Ha ő megmaradt nyugdíjazásig, az tehetséget bizonyít.”
Ha tanácsot adhatna – amelyre szerinte senki sem kíváncsi –, egyetlen külföldi befektetőnek sem adna több állami támogatást, kizárólag magyar vállalkozásokat fejlesztene. „Az Audink és a Mercedesünk nagyon szép, de nem a mienk.”
Bige László felsorolta, mi mindent tűrtek el az elmúlt időszakban. Tavaly júliusban befejeztek egy ammónia-lefejtő beruházást, a hatóság kijött, mindent rendben talált, majd az engedélyt egyszerűen nem adták ki. Írt Lázár Jánosnak, aki – ahogy Bige fogalmazott – elfelejtett válaszolni. A kollégák kéthetente írtak, nem fogadták őket. Végül belső csatornákon szivárgott ki az üzenet: „Nem lehet kiadni, mert megtiltották.”
Amikor a gyárban személyesen szembesítette az ügyintézőt azzal, hogy bíróságra fogja vinni az ügyet, az ügyintéző feljelentette őt a rendőrségen, azzal, hogy hatóságot kényszerített intézkedésre. „Az alaptörvényben lévő jogom, hogy feljelentést tegyek. Aztán majd a bíróság eldönti, kinek van igaza.”
A tavalyi karbantartás után a hatóság nem jött ki ellenőrizni, holott ezért fizetnek, és időben bejelentették. 66 nappal hosszabb leállás lett belőle, mint kellett volna, napi 750 millió forint kárral. A nitrogénművek 90 éves történetében ez sosem fordult elő.
A legfrissebb sérelem egy rendelet, amellyel lehetővé tette Bige magánvadaskertjének – és a benne lévő 7,5 milliárd forint értékű vadállománynak – állami kisajátítását úgy, hogy nem kell kifizetni a vad értékét. „Megértem, ha 1953-ban Rákosi elvette a nagyszüleim vagyonát. De ma? Remélem, a következő kormány ezt nagyon gyorsan visszateszi a helyére.”