Bosszú jöhet a Hamasz-vezér halála után
A Hezbollah, vagy Irán állhat bosszút a szerdán megölt Hamasz-vezető, Yahya Sinwar haláláért. Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő kizártnak tartja a békekötést, vagy a túszok szabadon engedését, sőt, Izrael és a Hezbollah között tovább eszkalálódhat a konfliktus.
Egy szerdai, izraeli támadás során meghalt a Hamasz palesztin terrorszervezet politikai és katonai vezetője, Yahya Sinwar. Ő volt a tavaly október 7-ei terrortámadás értelmi szerzője. Új vezetőt egyelőre nem jelölt ki a szervezet, és az is kérdéses, ki fogja kormányozni a szebb napokat is látott Gázai övezetet. A Hamasz 24 zászlóaljából 23 megsemmisült, rakétáinak 90 százaléka használhatatlanná vált, fegyverraktárakat, gyárakat, alagutakat semmisített meg az izraeli hadsereg. Irán közel-keleti tengelyét, proxyhadseregeit tehát jelentősen gyengítette Izrael az elmúlt évben, de a hadifoglyok továbbra is Gázában vannak, ami lehetetlenné teszi a békekötést.
„Nem értek egyet azzal, hogy Sinwar halála előmozdíthatja a békét. A Hamasz legmagasabb szintű vezetőjét megölték – ha nem a Hamász áll bosszút, akkor a Hezbollah, vagy egyéb proxyszervezetek, esetleg Irán. A túszok kiengedését, vagy a békekötést kizártnak tartom, nem lenne logikus lépés” – mondta a Hírklikknek Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök fontos mérföldkőnek nevezte Sinwar halálát, de elmondta: a háború még nem ért véget. Úgy tűnik azonban, hogy Gáza egyre inkább háttérbe szorul a háborúban, és Netanjahunak a libanoni front lesz fontosabb. Ezt mutatja az is, hogy az izraeli hadsereg pénteken megölte a Hezbollah egyik dél-libanoni vezetőjét, Mohamed Hasszin Ramalt. Ráadásul Izrael továbbra sem adott válaszcsapást Irán október 1-jei rakétatámadására. „Netanjahu azt fogja kommunikálni, hogy majdnem teljes mértékben lefejezték a Hamaszt, és a Hezbollah lesz a következő. De ettől még nem fogják szabadon engedni a foglyokat. Sőt, durvább ellenállás jöhet” – mondta Kis-Benedek. Netanjahu tehát politikai hatalmát megszilárdíthatta Sinwar megölésével, de amíg a túszokat fogva tartják, nem lesz nyitott a tűzszünetre.
Az amerikai sajtó republikánus és demokrata oldala ezek ellenére is bízik a békekötésben, többek között azért, mert Anthony Blinken külügyminiszter a következő napokban ismét Izraelbe utazik.
Az új vezető is célkeresztben lesz
A Palesztin Hatóság egyelőre túl gyenge a Gázai övezet kormányzásához, a Hamasznál viszont hamar megtalálhatják Sinwar utódját. „Az új vezetőt a temetés után fogják kijelölni. A magas rangú tisztségviselők körében már előre tudhatják, ki lép a helyébe, mert számítanak arra, hogy Izrael a célzott likvidálás politikáját folytatja. Aki a helyébe lép, az is célpont lesz” – mondta Kis-Benedek.
Az egyik lehetséges utód Khalil-al-Hayya, Sinwar eddigi helyettese. Ő már elmondta, hogy addig nem engedik szabadon a túszokat, amíg a Gázai övezet területén izraeli katonák vannak. Átveheti a szervezet vezetését Khaled Meshaal is, aki már korábban vezette a Hamaszt. Ő jelenleg Katarban él, ezért valamivel rugalmasabb lehet a többi jelöltnél. Illetve Mohamed Sinwar, Yahya testvére jelenleg is a Hamasz parancsnoka, ő szintén átveheti a hatalmat.
Yahya Sinwar különösen kegyetlen módszereiről volt ismert Gázában, nem kímélte az izraelieket és azokat a palesztinokat sem, akiket az izraeliekkel való együttműködéssel gyanúsított. 1988-ban – nem sokkal azt követően, hogy csatlakozott a Hamászhoz – Izrael letartóztatta, és huszonkét évet ült börtönben. Ezalatt megtanult folyékonyan héberül, megismerte az izraeli történelmet és társadalmat, a politikai rendszer és a hadsereg működését. A börtönből is vezető szerepet tudott betölteni a terrorszervezetben. 2011-ben tért vissza Gázába, a vezetői pozíciót idén augusztustól vette át, miután Teheránban merénylet áldozata lett a Hamasz előző politikai vezetője.