Lassan egy hete tartanak az összecsapások Grúziában a rendőrök és a kormányellenes tüntetők között
A tiltakozók azután vonultak a grúz főváros, Tbiliszi utcáira, hogy a kormány úgy döntött, felfüggeszti az ország uniós csatlakozási tárgyalásait. A hír csak olaj volt a tűzre, miután az október 26-án tartott parlamenti választás eredménye körüli csalás gyanúja már botrányt robbantott ki Grúziában.
Hat nap alatt már több mint 300 embert tartóztatott le a grúz rendőrség Tbilisziben. A tüntetők estéről-estére az utcákra vonulnak, hogy tiltakozzanak a kormánypárt döntése ellen, amely 2028-ig felfüggeszti az ország EU-s csatlakozási tárgyalásait. A Grúz Álom Párt azután döntött így, hogy az Európai Parlament elítélte az október 26-ai parlamenti választást, és a szavazás megismétlését kérte – írja az Euronews.
Az elmúlt napok feszült környezetében egyre több olyan beszámoló is napvilágot látott, amelyben a rendőrség erőszakosan lép fel a tüntető grúz állampolgárokkal szemben. Olyan videófelvétel is napvilágot látott, amelyben az látszik, hogy vízágyúval, valamint könnygázzal felszerelt rohamrendőröket is bevetnek a demonstrálók ellen.
Grúzia miniszterelnöke, Irakli Kobakhidze az ellenzéki politikusokat hibáztatja az egyre erőszakosabb utcai harcokért. Egy nyilatkozatában arról beszélt, hogy a grúz ellenzék agresszióra szólítja fel az embereket, ezért a rendőröknek nincs más választásuk, mint hogy hasonló eszközöket vessenek be.
A grúziai emberi jogi ombudsman a rendőrség akcióit méltatlan kínzásnak nevezte. Élesen bírálta a történteket az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Volker Türk is. Türk szerint a rendőrségi brutalitás aggasztó jelenség a 21. században, főleg egy olyan országban, amely EU-tagjelölt.
Az Egyesült Államok tbiliszi nagykövetsége a grúz miniszterelnök kijelentésére reagálva, a közösségi médiában szólította fel a kormányt: „ne hibáztassanak másokat!"
Súlyos sérüléseket és a börtönt is kockáztatják
Grúzia belügyminisztériuma közölte, hogy a zavargások múlt csütörtöki kezdete óta összesen 113 rendfenntartó sérült meg. A közlemény szerint a tüntetők tompa tárgyakkal, gyúlékony anyagokkal, és pirotechnikai eszközökkel támadják a rendőröket. A belügyminisztérium arról nem közölt adatot, hogy az utcai összecsapásokban hány civil sérült meg.
A Legal Aid Network információ szerint, azokat a tüntetőket, akiket a grúz rendőrség őrizetbe vesz, súlyosan megverik. A grúz emberi jogi ombudsman is hasonlóról számolt be: szerinte a tüntetők sérüléseinek nagy része az arcukon van.
Egy húszas évei elején járó férfit kedden szemen talált egy könnygázgránát: azonnal kórházba kellett szállítani, ahol mesterséges kómába helyezték.
Egy 28 éves férfi, Avandtil Kuchava, a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az utcai összecsapások során a földre került, ahol a rendőrök rugdosni kezdték, és az után sem hagyták abba, hogy eszméletét vesztette.
Amikor harmadszorra kinyitottam a szemem, nem éreztem a lábaimat és a kezeimet – még a fejemet sem tudtam megmozdítani” – mondta Avandtil Kuchava,
Fokozódhat a feszültség?
A grúz alkotmánybíróság kedden közölte, hogy elutasítja Grúzia nyugatbarát államfőjének, Szalome Zurabisvilinek azt a keresetét, amelyben az október 26-ai parlamenti választás végeredményének megsemmisítését kérte. A keresetet négy grúz ellenzéki párt is támogatta.
Több demonstráló azonban azon a véleményen van, hogy ennek ellenére sem szabad abbahagyni a megmozdulásokat. „Az ilyen döntések csak még nagyobb haragot szítanak. Most már nem hátrálhatunk meg" – fogalmazott egy tüntető.
Az alkotmánybíróság döntése után, kedd este 34 ellenzéki tüntetőt vettek őrizetbe a grúz parlament épületénél.