Bősz Anett: már nem tud mit kitalálni a kormánypárti sajtó a fővárossal szemben

HírKlikk 2023. augusztus 28. 19:35 2023. aug. 28. 19:35

Elkezdett lejárni az a lemez, hogy a főváros vezetése rosszul bánik a költségvetéssel és nem sérültek a közszolgáltatások sem, nem csak a főváros dolgozóinak munkahelyét őriztük meg, hanem még tudtunk is emelni a bérükön, a tömegközlekedési járművek jártak, ellentétben sok nagyvárossal - élükön Debrecennel, ahol bejelentették, hogy az energiaválság miatt időlegesen leállnak a buszok – emlékeztetett Bősz Anett a Klikk TV Mélyvíz című műsorában. A főpolgármester-helyettes annak kapcsán beszélt erről, hogy a kormánypárti most azzal vádolja a Fővárosi Önkormányzatot, miszerint egymilliárdot kapott a Soros alapítványtól és nem arra költötte a pénzét a járvány ideje alatt, mint amire kellett volna.

A kormány el volt foglalva a maga propagandájával, miközben elvesztettünk több mint 40 ezer honfitársat a katasztrofális járványkezelése miatt, és ezekben az időkben a főváros jóval előbb osztott maszkot, gumikesztyűket, kézfertőtlenítőket, létesített ingyenes tesztállomásokat, kezdte el az utcabútorokat és a közlekedési eszközöket fertőtleníteni, mint kormány, amely ingyenes parkolással próbált védekezni a járvány ellen, ami egyedülálló volt a világon – idézte fel Bősz Anett.

Akkor is és most is egy aljas sejtetésről van szó, hiszen a főváros vezetése elképesztő módon feküdt neki a járványkezelésnek, előbb kommunikált, előbb zárt és előbb nyitott, sokkal jobb ritmusban, mint azt a kormány országosan tette, előbb hozott olyan intézkedéseket, amellyel feltehetőleg egészséget és életeket is mentett a fővárosban – sorolta. „Jó, hogyha beszélünk erről, mert én csak a parkolást említettem a hajmeresztő válságkezelésben, de a fürkészek és portyázók egészen hihetetlen, hogyan herdálták el az adófizetők pénzét mindenféle, egyébként használhatatlan úgynevezett orvostechnikai eszközökre, láttuk azt is, hogy a repülőgépeken sorakoztak a megvásárolt, de soha fel nem használt eszközök.”

A főpolgármester-helyettes emlékeztetett, a fővárossal szemben azt az elképesztő merényletet is elkövette a kormány, hogy azt állította, az idősotthonokban nem jó a védekezés. Hozzátette, akkor is az önkormányzat követelte, hogy kizárólag letesztelt és gyógyult betegeket engedjenek vissza, és volt olyan, aki már gyógyultként a beteghordóra várt és közben ismét elkapta covidot, de már nem tesztelték le és így szállították vissza. „Ez, és az is a kormány bűne, hogy egyszerűen nem figyelt oda, mik történnek az állami kórházakban és a mai napig egy adott idő alatt többen halnak meg Magyarországon kórházi fertőzésben, mint közúti balesetben.”

Nem jönnek a kormányzati pénzek

Nyár végére mindenki azt prognosztizálta, hogy mínusz 76 milliárdban leszünk és most mínusz 19 milliárdon vagyunk, 3 hét múlva befolyik az iparűzési adóelőleg 124 milliárd forintja, a túlélő program működik – jelentette be Bősz Anett. Mint mondta, nagyon dinamikus egyeztetési folyamat van már az energiaválság előtti időszak óta az intézményvezetőkkel, a fővárosi vállalatvezetőkkel és hozzátette, 36 milliárdot spóroltak meg azzal, hogy napi áras vásárlásra álltak át az energiabeszerzésnél. „Kockázatos volt, de bejött.”

Kultúráért is felelős közgazdász főpolgármester-helyettes

Bősz Anett beszélt az öt fővárosi fenntartású színházról, amely stabilan működik. Elmondta, a kulturális intézmények kifejezetten előre tudtak menni, miközben a Szabó Ervin Könyvtár kezet nyújtott azoknak is, akiknek a hétszeres gázáremelés sok volt és néhány órára beültek, hogy addig se kelljen otthon fűteni. Számos vidéki könyvtár ment tönkre, mert a minimum hőmérsékletet sem tudták tartani a fővárosi könyvtárakban a 18 fokot- 20-ra tudták emelni. „Viszont most kifejezetten arra tudunk koncentrálni, hogy a vállalt feladataink stabilak legyenek.”

A főpolgármester-helyettes a független színházak helyzetére reagált, elsősorban arra, hogy az Átrium bejelentette, az utolsó évadnak vágnak neki. A kormányzati források elmaradása miatt hozzánk fordulnak a bajba jutottak, a legnagyobb baj egyébként a kulturális tao megszüntetése volt – mutatott rá. „Egyre többször kellett nemet mondanunk, és már 2022-ben is úgy sikerült a függetleneknek meghirdetett 150 milliós pályázatot megcsinálni, hogy a fővárosi támogatású színházak az év utolsó három hetének költségvetési támogatását megengedték, hogy áttoljuk 2023 januárjára. Ezzel az összeggel és az Átriumnak ezen felül 15 millióval tudtunk segíteni.”

A Biodóm helyzetéről Bősz Anett azt mondta, amióta döntés született az építményről, azóta egy ember ül biztosan a székében és az a miniszterelnök. „A kormány döntött, Tarlós István volt a főpolgármester, Persányi Miklós állt az Állatkert élén. Elképesztő hiba volt, hogy a Biodóm tervei 3 méretben készültek el és a legnagyobbat választották.”

Hozzátette, akkor költségvetési bizottságban dolgozott és látni lehetett, hogy hét bő esztendő jön, de nem tudott a gazdaság akkorát növekedni, mint amekkorát lehetővé tett volna a nemzetközi gazdasági környezet. „2019 májusában Tarlós és Persányi elkért 29 milliárd forintot, akkor gőzerővel zajlott a kampányhajrá és mire felnézett a kormány, Karácsony volt a főpolgármesteri székben és ellenzéki többség ült a városvezetésben.” Itt húzta be a féket a kormány és ez nemcsak felelőtlenség, hanem páratlan bűn a magyar társadalommal szemben – tette hozzá.

„Megörököltünk egy félkész Biodómot, amely, ha elrohad, a jelenlegi kormány mementója lesz.”

 

Forrás: Hírklikk