Már csak azokat kezelik, akiknek esélyük van a túlélésre

HírKlikk 2020. március 14. 05:30 2020. márc. 14. 05:30

Háborús helyzetet ír le egy olasz orvos, aki a Corriere olasz lapnak mondta el, mi a helyzet a koronavírussal fertőzött olasz területeken. Az orvos ellentmond annak a vélekedésnek, hogy az idős emberek a többi betegségük miatt halnak bele a koronavírusba. Azt mondja: ez hazugság, a betegekkel a koronavírus végez.

hvg.hu a Corriere.it alapján írta meg Christian Salaroli bergamói aneszteziológus nyilatkozatát:

„A betegek a koronavírusba halnak bele, mert az intersticiális tüdőgyulladás olyan légzési problémát okoz, amellyel a beteg már nem tud megbirkózni; a halálukat a vírus okozza, nem más.”

Hazugság, hogy nem a vírustól halnak meg a betegek. Azt állítani, hogy nem a vírus okozza halálukat, még az áldozatokkal szemben is tiszteletlenség szerinte.

Az orvos szerint, a kórházban, ahol dolgozik, csak az új koronavírusban szenvedőket kezelik, a többieket hazaküldik. A koronavírus-betegeket először intubálás nélkül lélegeztetőgépre rakják, az intubálással zajló lélegeztetésről később születik döntés.

A reggeli nagyviziten a beteg kora és állapota mellett, az alapján is döntenek az orvosok a további kezelésekről, hogy mekkora esélye van felépülni a betegnek az intenzív kezelésekből.

A koronavírus ugyanis olyan tüdőgyulladást okoz, amely a vér oxigénellátását akadályozza. A legsúlyosabb esetek kóros oxigénhiányos állapotba kerülnek. Az intenzív osztályos ágyak száma véges, és így nem minden kritikus állapotú beteget tudnak intubálással lélegeztetni.

Az orvos szerint, a többiekről lényegében lemondanak: ha egy idős betegnek súlyos légzési elégtelensége van, valószínűsíthető, hogy nem éli túl. Ha pedig legalább három létfontosságú szerve elégtelenül működik, akkor biztos, hogy belehal. Ez egyébként koronavírus-mentes időkben is így van.

A legjobb döntésnek azt nevezte, ha mindenki otthon marad:

„a legjobb reakció erre a vírusra, ha nem mászkálunk. Fogalmatok nincs, mi megy idebent. Maradjatok otthon”

– mondta.

Az orvos hozzátette, vannak olyan, régóta a pályán lévő kollégái, akik idegileg összeroppantak, zokogtak. Ráadásul az egészségügyi ellátó rendszer is nehezen bírja a nyomást: van, hogy egy szívrohamhoz egy óra múlva ér csak ki a mentő.

A helyzetet a háborús sebészethez hasonlította: csak azokat kezelik, akiknek esélyük van a túlélésre.