Csődbe ment az iváncsai akkumulátorgyár egyik alvállalkozója

HírKlikk 2023. július 25. 16:40 2023. júl. 25. 16:40

A dél-koreai SK-Innovation épít akkumulátorgyárat Iváncsán 700 milliárdból, 80 milliárdos állami támogatással. A hírek szerint több alvállalkozó nem kapta meg az elvégzett munkájáért járó pénzt. A Telexnek nyilatkozott egy szintén dél-koreai alvállalkozó, aki azt állítja: cége milliárdokat vesztett.

Jang Su Won (magyaros átírásban: Csang Szuvon) a gödi Samsung-gyár bővítésekor jött Magyarországra, egy üzlettársával alapította meg a The Duct Kft-t. 2021-ben a szintén dél-koreai SK akkumulátorgyár bejelentette, hogy Iváncsán fogja felhúzni második magyarországi gyárát. Mivel koreai alvállalkozót szerettek volna, a The Duct Kft.-t találták a legalkalmasabbnak a csővezeték- és szellőztetőrendszer építésére. A munkát 2022-ben kezdték el, de pár héttel később kitört Ukrajnában a háború, az alapanyag árak pedig elszálltak. Mivel az anyagárak adták a költségeik nagy részét, gyorsan kiderült, hogy az új beszerzési árakon nem tudják elvégezni a munkát. A szerződésükben szerepelt egy kitétel, hogy vis maior (például háború) esetében az alvállalkozó mentesül a vállalt munkák alól, vagy újra kell tárgyalni a szerződést.

Jang megkereste az SK-t, az akkugyár képviselői el is ismerték, hogy a háború vis maior helyzetet jelent és szóban megígérték, hogy a módosult alapanyagárakkal újra számolják a kialkudott árat. A Duct Kft. ahogy végzett a számitásokkal megküldte az SK-nek, akik nem reagáltak, és csak annyit mondtak a következő megkeresésekre, hogy folytassák a munkát. Jang nem kételkedett, hiszen az SK Korea egyik legnagyobb cége, az iváncsai projekt is óriási és az állam is sok pénzt fektetett bele. Így tovább dolgoztak. Hónapokkal később kiderült, az SK nem akarja átvállalni a háború miatti alapanyagár-növekedést.

Jang ezért azt állítja, hogy nem jártak el vele szemben etikusan, ami miatt a cége többmilliárdos mínuszba került a projekttel. Pereskedhetne, azonban a szerződésben az áll, hogy bár arra a magyar törvények vonatkoznak, per esetén egy szingapúri választott bíróságnak kell döntést hoznia. Tehát, ha beperelné az SK-t, akkor találni kéne egy magyar jogot alkalmazni képes szingapúri bíróságot, majd Jangnak és a cége alkalmazottainak kellene Szingapúrba járni tanúskodni. Ha pedig valami miatt nem tudnák bizonyítani az igazukat, akkor nekik kellene fizetni az egész szingapúri perköltséget.

Az iváncsai akkumulátorgyár időközben majdnem kész van, néhány apróságot leszámítva a Duct is befejezte a munkát, amiért 99,6 százalékban megkapta az SK-tól az eredeti szerződés szerint neki járó pénzt. Ők ebből egy ideig rendesen fizették az alvállalkozóikat, de mivel az alapanyagért jóval többet kellett fizetniük, mint eredetileg tervezték, egy ponton elfogyott a pénzük. Az egész üzleten a The Duct Kft. 30 százalék veszteséget termelt. Ebből 20 százalékot ki tudtak fizetni korábbi tartalékaikból, 10-et viszont nem.

Így most, a munka befejezése után, a magyar alvállalkozók ott állnak a kezükben a papírral, amely igazolja, hogy ők elvégezték a munka rájuk eső részét, és egy fővállalkozóval, amely nem tudja kifizetni a nekik járó pénz egy részét. Jang szerint összesen csak a szerződési összeg 10 százaléka a hátralék, de a Telex egy másik forrása azt mondta, hogy olyan cég is van, amelynek még a pénze negyede hiányzik.

A magyar alvállalkozók végrehajtást indítottak a Duct ellen, amely azonban pénz hiányában nem tudott fizetni. Július 18-án ezért csődeljárást kezdeményeztek saját maguk ellen.

A portál cikke megjegyezte: az SK iváncsai gyáránál tapasztalható viszonyokat jól jellemzi, hogy az utóbbi két évben már három munkás meghalt az építkezésen. A gyár Magyarország történetének második legnagyobb zöldmezős beruházása, közel 700 milliárd forintból építkeznek három hektáron közvetlenül az M6-os autópálya mellett. Ennél egyetlen nagyobb zöldmezős beruházás van útban: a CATL debreceni akkugyára.

Forrás: Telex