De mi kerül egy Ákos-lemezen százezer forintba?

HírKlikk 2021. július 11. 16:06 2021. júl. 11. 16:06

Járványból felszabadulva, ismét volt hanglemezbörze az ELTE aulájában, Budapesten. Ez azért hír, mert rég volt ilyen népszerű, ennek köszönhetően rég volt így túlárazva a bakelit vinyl hanglemezpiac.

Tavaly az első félévben a tengerentúli lemezkiadás 62 százalékának bevétele hanglemezeladásokból folyt be az Amerikai Lemezipari Szövetség statisztikája szerint. Mindez azt eredményezte, hogy a vinyl lemezek 70 milliárd forintnak megfelelő dollárt termeltek csak az USA-ban. Az igazsághoz tartozik, ez az összeg a globális zeneipar kisebb szegmenséből jön, hiszen ma a piac 80 százalékát a digitális streamingszolgáltatás uralja./.../

A vinylsiker természetesen hozzánk is elért. A magyarok nosztalgiakedvét mutatja, hogy tonnaszám ömlenek a piacra a használt Korda György, Szécsi Pál, Hungária illetve társai – többnyire családi hagyatékokból származó – tucatkorongjai. Nem rossz lemezek ezek, sőt! Csak egykor a Hungarotonnál rengeteget nyomtak belőlük.

Csak hanglemezből 2016-ban több mint 70 ezer fogyott, 2020-ra ez a szám 156 ezerre ugrott. Egészen pontosan 156 468 darabról van szó, amely kereskedelmi értéke több, mint 517 millió forintra rúg. 2018-ban 132 986 darabot, 2017-ben 98 425 darabot, 2016-ban 70 892 darabot vásároltak.

Tavaly az összes fizikai hanghordozó értékesítése tíz százalékkal csökkent 1,45 milliárdról 1,31 milliárd forintra. Ennek ellenére, a fizikai és a digitális értékesítés összesített bevétele 2020-ban 23,8 százalékkal lett magasabb az előző évhez képest, azaz 4,41 milliárdról 5,46 milliárd forintra nőtt itthon./.../

Nem a lemezpiaci bevételt termelő felső tízezer köréből kerülnek ki azok, akik nosztalgiáznak a hatalmas példányszámban nyomott pár száz forintos, 30 éves ABBA vagy Mozart korongon. Az igazi üzlet az albumritkaság és a periféria. Bizonyítják ezt a lemezbörzék: a már említett kiadványok a piac árazása szerint mégsem érnek többet 500-1000 forintnál. Ezek minden második standon és minden internetes keres-kínál oldalon fellelhetők.

A novekedes.hu beszámolója szerint minden idők legdrágább bakelitlemeze lett a Sex Pistols 1977-ben kiadott God Save the Queen című albuma: négymillió forintnyi dollárért kelt el. A lemezből összesen 25 ezer példány készült, de ezek többsége megsemmisült, mindössze kilenc olyan darab létezéséről tudni, amely az eredeti tokkal együtt maradt fenn.

Ezt követi egy-egy Beatles korong, 3,5 millió forintos árával. A marketwach.com szerint még nagyobb pénzt fizetett egy gyűjtő a Wu-Tang Clan rapbanda Once Upon a Time in Shaolin lemezért. Az egyetlenegy példányban létező albumot 586 millió forintnak megfelelő dollárért adták el pár éve. Ezek  olyan kincsek, amelyek nemzetközi aukciókon fogynak egy-egy Mozart-kézirat, Van Gogh festmény mellett. Itt valóban nem túlárazásról van szó. Ezek modern műkincsek.

Érdekesség, hogy újabban egy-egy Bonanza vagy Ákos album ára is magasba kúszott: 30-100 ezer forint között kapható és még csak nem is limitált példányszámú. De egy új kiadású Norah Jones kollekció sincs 120 ezer forint alatt, akár csak egy Depeche Mode válogatás. Ez utóbbiak öt-hat darabos, díszdobozos kiadványok.

Ezek az árak azért döbbenetesek, mert szó nincs limitált, netán dedikált példányokról. Ez is téma volt a vevők között a lemezbörzén, a választ azonban erre a kérdésre nem sikerült teljes biztonsággal megadni, még a maximális művészi teljesítmény és előadói tisztelet mellett sem!

A három legritkább régi, így jó eséllyel legértékesebb magyar lemez (pontosabban magyar zenekarhoz köthető, részben külföldi kiadású album) a következő a Recorder blog szerint: az első a brit nyomású Omega-anyag (Omega Red Star, From Hungary, Decca kiadó 1968) a Trombitás Frédi és a Rettenetes Emberek című magyar bemutatkozásukra jelent meg, amely ritkán bukkan fel itthon.

Ezért online aukciókon gyakran 150 ezer forint körüli összegért kel el. A második legdrágább a betiltott borítós Szörényi Levente-féle Utazás (az 1973-as lemez eredetileg másik borítóval jelent meg és fél napig lehetett kapni, miután Aczél György kultúrpolitikus kábítószeres utalást vélt benne felfedezni). A be nem zúzott példányokat 60 ezer forinttól lehet  ritkán kapni. Harmadikként a Syrius eredetileg Ausztráliában megjelent első albuma. Ez utóbbiért szintén a ritkasága miatt pár éve 90 ezer forintért lehetett hozzájutni.