Díjazzák az önzetlenséget és a kockáztatást

Németh-Kállai Szilvia 2023. szeptember 28. 07:20 2023. szept. 28. 07:20

„Ez az elismerés a hatalom szemében mára már ellenzékivé vált, bár a szándékaink szerint nem az” – mondta Szepesházi Péter ügyvéd, az Ars Humanica Hungarica Kör kuratóriumának tagja. A kör már több mint egy évtizede jutalmazza az arra érdemeseket a Magyar Civil Becsületrenddel, amelyet az idén az Egységes Diákfront és a Tanítanék Mozgalom kap meg. 

Neves tudósok, egyházi vezetők, művészek és a művészet pártolói 2010-ben alakították meg az Ars Humanica Hungarica Kört, amelynek tagjai az emberi együttélés legfontosabb tényezőinek a humanista értékeket – mint a tisztesség, a becsület, a tolerancia, a testvériség, a segítőkészség, a barátság – tartják. Egy év múlva, 2011-ben életre keltették a Magyar Civil Becsületrend kitüntetést. Ezzel a nemes emberi értékeket felmutató cselekedeteket kívánják elismerni.

Az Ars Humanica Hungarica Kör kuratóriumának tagjai: Berei-Nagy István elnök, dr. Némethi Péter és dr. Szepesházi Péter. Szepesházi Péter ügyvédet, volt bírót Orosvári Zsolt ajánlotta a kuratórium egyik korábbi leköszönő tagja helyett. Orosvárit szintén elismerték ezzel a magas erkölcsi értékű civil kitüntetéssel. 

„Ez az elismerés a hatalom szemében mára már ellenzékivé vált, bár a szándékaink szerint nem az” – mondta Szepesházi Péter. Hozzátette, a Magyar Civil Becsületrendet „csak” azért, mert valaki rendesen elvégzi a munkáját, sosem kaphatja meg, így a világ legbékésebb, legokosabb politikusáé sem lehet. Ehhez az kell, hogy civilként, a munkáján kívül végezzen olyan tevékenységet, ami egyébként nem elvárható tőle. 

A kuratórium tagja azt is elmondta, hogy az évenkénti kitüntetettek nem kapnak pénzjutalmat, a díj értéke az a szellemi-erkölcsi tőke, amit az Ars Humanica Hungarica Kör képvisel. Kiss György, a 2016-ban elhunyt Munkácsy díjas szobrász- és éremművész, a kör alapító tagja alkotta a bronzból készült díjat, amit első alkalommal 2012. február 10-én, gróf Batthyány Lajos mártír miniszterelnök születésének 205. évfordulóján adták át. Akkor egy orvos és egy nyelvész tanár kapta az elismerést. Szarvas József székesfehérvári orvos, aki még 2009-ben egy bicska és egy golyóstoll segítségével gégemetszést végzett, így mentette meg egy balesetet szenvedett motorkerékpáros életét, aki egy darázscsípéstől kapott ödémát. Pásztor Emil, az egri tanárképző főiskola nyelvészprofesszora pedig posztumusz kapta a díjat, a Magyar Nyelv Múzeuma létrehozásának 1994-ben megfogalmazott ötletéért és későbbi, 2008-as megnyitásáért, amit sajnos már nem érhetett meg. A múzeum Széphalomban, Kazinczy Ferenc mauzóleuma mellett található, azóta is ott működik – emlékeztetett az első kitüntetettekre. 

Azóta a Magyar Civil Becsületrenddel elismerték Fehér Sándor hegedűművészt (posztumusz), az osztrák RE.F.U.G.I.U.S. egyesületet, Morvay Imrét Pio OH irgalmasrendi szerzetest, Sándor Máriát a „feketeruhás nővért”, Sz. Bíró Zoltán történészt, Deák Gábor könyvkiadót, Iványi Gábor lelkészt, Ungváry Rudolf írót, az SZFE közösségét, Harmathy Ildikót a káptalantóti Liliomkert őstermelői piac és közösségi tér létrehozóját és életben tartóját, Csillag Ádám video-historikust, Majtényi László jogtudóst, Latrompette Matildot, aki saját költségén test- és egyéniségformáló mozgás-artisztikai iskolát létesített Balatonbogláron, Bogdán Lászlót, Cserdi község polgármesterét, Orosvári Zsoltot, az Ágyat az anyukáknak! akció kitalálóját és főszervezőjét, az Eleven Emlékmű Mozgalmat, dr. Donáth Ferenc kardiológus főorvost, a CEU tanári karát, Antal András csépai diakónust és a Klubrádiót – sorolta a díjazottakat Szepesházi Péter. 

Azt is elmondta, az idén két szervezetet választott ki az Ars Humanica Hungarica Kör kuratóriuma. Így 2023-ban a tagság véleményének figyelembevételével úgy döntöttek, hogy közösen, semmiképpen sem „megosztva”, az Egységes Diákfront és a Tanítanék Mozgalom kapja a Magyar Civil Becsületrendet. Indoklásként felidézte, hogy az Egységes Diákfront tagjai, miközben tanulnak, kiállnak a tanáraik és az oktatás mellett, ahogyan a Tanítanék Mozgalom pedagógusai munkájukon kívül küzdenek a hatalommal az oktatásért és a diákjaikért. 

„Bármelyik szervezetet nézem, elmondhatom, hogy ahhoz, amit eddig tettek, bátorság és hősiesség kellett. A tanárok adott esetben állásukat, egzisztenciájukat kockáztatták, vagy a diákokkal együtt a fizikai épségüket, amikor könnygázzal fújták le őket. Nem abban gondolkodnak, hogy ők egy jó helyen tanítsanak vagy az ő gyerekeik egy jó iskolában tanulhassanak, hanem azt akarják elérni, hogy az oktatás mindenkinek jó legyen szerte az országban. Önzetlenség és kockáztatás egyszerre jelenik meg a cselekedeteikben” – emelte ki Szepesházi Péter.   

A Magyar Civil Becsületrendet október 15-én, vasárnap, délelőtt 11 órakor a Próféta Galériában ünnepélyes keretek között adják át. 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom