Egy félmilliós város vízigényével vetekszik a hazai akkugyárak vízfogyasztása

HírKlikk 2025. április 12. 13:00 2025. ápr. 12. 13:00

Az elmúlt tíz évben Magyarország elindult az akkumulátorgyár-nagyhatalommá válás rögös útján. Eddig csaknem negyven kisebb-nagyobb, hazai közpénzekkel is megtámogatott, többnyire kelet-ázsiai gyár települt hazánkba.

Néhány létesítmény, mint például a gödi Samsung vagy a debreceni CATL gyár már országos figyelmet kapott a környezetszennyezési problémák, szabálysértések és a helyi lakosok kitartó ellenállása miatt. Arról kevesebbet hallani, hogy az akkumulátorgyárak vízigénye jelentős környezetterhelést jelent, de országos környezetvédelmi stratégia nem készült, ami felmérné ezeknek az üzemeknek a fogyasztási és kibocsátási hatásait – írja az Átlátszó

A dél-koreai–japán vállalat, az LG Toray Hungary Battery Separator Kft. Nyergesújfalun jelenleg is üzemelő, az akkumulátorokhoz szeparátorfóliát gyártó üzemet akkorára bővítenék, hogy az naponta 13.500 köbméter vizet fogyasztana – ez nagyjából egy ötvenezer fős város vízigényével lenne egyenlő.

A jelenleg is üzemelő legnagyobb vízfogyasztó a hírhedt gödi Samsung-gyár: ez a környezethasználati engedélye alapján, napi 7.500 köbméter vizet használ, ám számos furcsaság felmerül a konkrét mennyiség kapcsán. A gigaüzem 2022-es vízjogi engedélye ugyanis 29.700 köbméter/nap vízkivételre jogosítja fel gyárat, 2024 januárjában pedig a Mészáros és Mészáros Zrt. 18 kilométeres vízvezetéket kezdett építeni, ami napi 27.000 köbméter ipari és ivóvizet tud biztosítani a Samsung-gyár számára. Ha ez megvalósul, az akkumulátorgyár összesen annyi vizet fogyaszt majd naponta, mint amennyi a 110 ezres lélekszámú Kecskemét teljes lakossági, ipari és közintézményi vízigénye.

A kormány által 320 milliárd forinttal támogatott, Debrecenben épülő kínai CATL akkumulátorgyár vízfogyasztásával kapcsolatban az elmúlt években több, egymástól meglehetősen eltérő hír látott napvilágot. A legutóbbi környezetvédelmi vizsgálat szerint átlagosan csupán napi 3.222 – olykor maximum 6.232 – köbméter vizet igényelne az üzem. Ezek a számok elsőre nem tűnnek kimagaslóknak, de fontos megjegyezni, hogy ez kizárólag az épülő gyár első ütemére vonatkozik, a második és a harmadik ütem fogyasztásáról hivatalosan semmit sem tudni, a különböző engedélyeket pedig elég  szakaszosan beszerezni. 

Debrecenben az egy főre jutó akkumulátorgyártók száma kezd világrekordot dönteni, ugyanis 2025 januárjában kapta meg a környezethasználati engedélyét az akkumulátor-cellákat gyártó kínai Eve Power, ami a helyi BMW Group-nak lesz az egyik fő beszállítója, és napi átlagos vízigényét 3.600 köbméterre tervezik. Mindezek mellett, 2023 óta a napi ezer köbméter vízigényű, ugyancsak kínai szeparátorfólia-gyártó Semcorp is Debrecenben üzemel.

A  vizsgált 39 akkus üzemből csak 18 esetében vannak vízfogyasztásra vonatkozó adatok. Ezek azonban nem minden esetben mutatják meg, hogy a szakaszosan kiadott engedélyek miatt az adott üzem összességében mennyi vizet fog felhasználni . 

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. június 14.-i adása itt nézhető meg: