Fasisztának nevezi az '56-os forradalmárokat a Putyin megbízásából készült új orosz tankönyv
Több történelmi ferdítés is van Oroszország új 11-es tankönyvében, amelynek megírását Putyin tanácsadójára, Vlagyimir Megyinszkijre bízta. Szeptembertől Oroszországban ez válik kötelezővé az iskolákban. A G7-hez a Meduza szerkesztőségén keresztül jutott el a tankönyv, amelyben az 1956-os eseményeket a ledöntött Sztálin-szoborral illusztrálták.
„Sztálin személyi kultuszának kritikáját számos kelet-európai országban felhasználták a szovjetellenes erők. (…) A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában.”
Az orosz gyerekek ez alapján fasiszta múltú radikálisokról és nyugati operatív műveletekről tanulnak majd a magyar forradalom kapcsán. A putyini Oroszország ezzel visszatért a szovjet '56-os értelmezéshez. Hasonlóan áll Oroszország a csehszlovákiai bevonuláshoz is, itt „polgári engedetlenség zavargásairól” írnak.
A keleti blokk szovjetizálása sem megszállás a tankönyvben, hanem lényegében a hála eredménye. „A szovjetbarát erők győzelme a kelet-európai országokban a Szovjetuniótól kapott hatalmas anyagi segítségnek is köszönhető. De a döntő tényező a Szovjetunió nemzetközi presztízse volt, amely a náci zsarnokságtól való megszabadulást hozta el az európai népeknek”, írják. Meghamisított választásokról, versenytársak kizárásáról, szalámitaktikáról, elhurcolásokról nem szólnak.
A Szovjetunió, kiemelten az ‘50-es és ’70-es években egy igazi sikertörténet a tankönyvben, ahol „megnyitották az emberiség előtt az utat az űrbe, és az ország lenyűgöző eredményeket ért el a tudomány, az orvostudomány és az oktatás fejlődésében.” A putyini világban a XX. század tragédiája a Szovjetunió halála, ennek antihőse Gorbacsov, aki – a könyv szerint - a nyugati népszerűséget hajhászta.
„1989-ben megkezdődött a szovjet csapatok egyoldalú kivonása Kelet- és Közép-Európából. Ez egy különösen átgondolatlan döntés volt, mert a szovjet katonai jelenlét gyengülése a szövetséges országokban a nacionalista és szovjetellenes érzelmek erősödését okozta”, írja a szovjet szatelitállamok, például Magyarország elengedéséről a könyv.
Putyin tankönyvfelelős tanácsadója, Megyinszkij maga nem történész, de van mégis doktorija történettudományból. Bár kiderült, hogy bibliográfiája kamu, hivatkozott saját publikációi nem léteznek, mégis megtarthatta címét.
A korábbi évfolyamok új egységes tankönyvei jövőre jönnek ki, így nem tudni, hogyan viszonyul majd Sztálinhoz a putyini rezsim. A mostani tankönyvben szó esik a katonatisztek elleni ötvenes évekbeli koncepciós eljárásokról és a csak Sztálin halála miatt félbehagyott orvosperekről, Sztálinnal kapcsolatban jóval több a pozitív értékelés – írja a G7.