Felcsuti Balázs: Orbán az autokrácia jelképe Amerikában Putyinnal és Erdogannal együtt
Az amerikai politikai rendszer végtelenül diszfunkcionális, bénultsághoz vezető, a republikánusok gyakorlatilag önmagukkal hadakoznak, nem tudják, mit akarnak – így kezdte az amerikai politikáról kialakult véleményét a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Felcsuti Balázs, az Egyesült Államokban élő közgazdász. Mint mondta, az egyik szárny végtelenül lojális Trumphoz, a másik szárny mérsékeltebb, és szeretne megegyezni a demokratákkal például a déli határok lezárása kérdésében.
Trump azt szerette volna, hogy ez továbbra is téma maradjon, de nem érte el, hogy kormányválság legyen. Csakhogy Biden ki fogja tölteni a négy évet. Az, hogy nem tudnak megegyezni, egyértelműen a republikánusok lelkén szárad – mutatott rá. „A republikánusok régóta kampánytémának használják, felnagyítják – szerintem a helyzet nem annyira borzasztó –, de Trump felbujtotta az embereit, hogy ne szavazzák meg azt az előterjesztést, amely egy árukapcsolással megoldotta volna a helyzetet és Ukrajnának, Izraelnek is lett volna egy csomagban támogatás.”
Biden kora, de szorosan mögötte Trump
Felcsuti Balázs nem titkolta, ő is úgy gondolja, hogy egy 81 éves embernek már nem kellene elnökösködnie. „Ha beszédet mond néha elképesztő, de Trump is 77 éves, nyugodtan össze lehet állítani az ő bakijaiból is egy csomagot. Mind a ketten túl idősek ehhez a pozícióhoz, de úgy néz ki, egyik oldalon sincs fiatalabb kihívó, aki le tudná váltani őket.”
Szerinte Bidennek – a közvélemény-kutatások és az első két előválasztás alapján is – akkora előnye van, ami azt vetítené előre, hogy ő lesz a demokrata elnök-jelölt. „Ugyanakkor nem fordult még elő olyan, hogy egy bírósági eljárás folyjon, nemhogy négy egy jelölt ellen, amelyek elég komolyak. Könnyen lehet, hogy Trumpot el fogják ítélni, még mielőtt az előválasztást megnyerné.”
A közgazdász elmondta, mindkettőjük népszerűsége alacsony, ahogy fogalmazott, innen még nem nyert senki. „30 százalék körüli a támogatása Bidennek, ugyanakkor a másik oldalon is olyan ember áll, aki mumusa a demokratáknak és magát a demokráciát fenyegeti. Trump tényleg olyan veszély a demokráciára és az amerikai berendezkedésre, hogy azok a republikánusok, akik érzik ezt a veszélyt, Bidenre szavaznak, és ha a függetlenek, otthon maradnak, ez elég.”
Eljárás Trump ellen, nem akadály
A négy eljárás nagyon komoly Trump ellen, kettő szövetségi, kettő pedig különböző államok bírósági eljárása – részletezte a közgazdász. „Trumpot önmagában az eljárások, vagy ha el is ítélik, nem fogja az elnökségben megakadályozni, mert az alkotmányban az van, hogy elítélt is lehet elnök. A szövetségi eljárásokat le is állíthatja Trump, ha elnök lesz, de a másik kettőre nincs ráhatása. Ezek mennek maguktól, függetlenül attól, hogy elnök lesz-e vagy sem.” Hozzátette, a georgiai eset, hogy beavatkozott a szavazatszámlálásba, elég komoly ügy, de Trump követőit ez nem érdekli. „Minél több jogi problémája van, annál lojálisabbak hozzá, mert úgy gondolják, hogy az egész jogi rendszer elfogult és Trump-ellenes. Hiába haladnak előre tárgyalások, az a közvélemény-kutatást nem fogja befolyásolni.”
A NATO-csatlakozás nem érdekli az amerikaiakat
Nem hiszem, hogy az amerikai átlagpolgár erről tudna, vagy érdekelné és bármilyen véleménye lenne az amerikai külpolitikáról vagy akár Magyarországról – mondta Felcsuti Balázs arról, hogy közbeszéd tárgya-e Magyarország. „Ez túl messze van. Az amerikaiak ebben túl befelé fordulók. Izrael és Ukrajna foglalkoztatja közvéleményt leginkább azért, mert ezek nagy és jelentős kérdések, ami a médiában állandóan jelen van főleg a tekintetben, hogy kell-e Amerikának támogatni ezeket az országokat.” Rámutatott, ez utóbbi kérdésben szétszakadt az ország, a trumpi jobboldal és a szélsőségek mind a kettőre azt mondják, nem kell támogatni, Trump azt mondja, egy nap alatt békét tudna teremteni. A demokraták és a republikánusok mérsékeltebb szárnya érti, hogy Amerikának biztonsági érdeke az, hogy Oroszország ne tudja lerohanni Ukrajnát vagy, hogy a Közel-Keleten béke legyen.
Orbán nem téma Amerikában, de a jobboldalnak Orbán autokratikus berendezkedése igen.
Az orbáni berendezkedés, illetve hatalomátvétel és megtartás egy modell, ebből a szempontból Orbán szerepe nagyobb, mint azt az ország súlyából gondolnánk, a politikacsinálók között fontos a NATO-kérdés, ahol Orbán keresztbe tesz, de az átlagpolgár, csak annyit tud, hogy a másik oldalon, mint mumus szerepel a hírekben – beszélt az Amerikában élő közgazdász Orbán Viktorról. „Ha a híradóban az autokratikus berendezkedésről beszélnek, akkor Putyin, Erdogan és Orbán jön szóba. Ez Orbánnak siker abból a szempontból, hogy a súlya felett játszik, hogy egy kicsi magyar állam vezetőjét hozzák fel példának – legyen az pozitív a jobboldalon, akár negatív a baloldalon – az ő szemében már az siker, hogy foglalkoznak vele.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.