Felháborodást váltott ki több nagyhatalom részéről Donald Trump gázai terve
Kétállami megoldást követel Kína, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország, Ausztrália és Szaúd-Arábia.
Megosztja a nemzetközi közvéleményt Donald Trump nyilatkozata, miszerint az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet, miután lakosságát áttelepítették más országokba. Az amerikai elnök az újjáépítés után a Közel-Kelet riviérájává tenné a palesztin területet. A terveit elítélők szerint ez etnikai tisztogatás – írja az Euronews.
Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője emlékeztet, hogy Kína mindig is úgy vélte, hogy a háború után a Gázai övezetben a kormányzás alapelve, hogy a „palesztinok irányítják Palesztinát". Kína tehát ellenezi az emberek erőszakos áttelepítését. A békekötés során a rendezést a kétállami megoldás megvalósítása felé kell terelni, tartós stabilitást teremtve a Közel-Keleten.
Szaúd-Arábia elutasít minden olyan kísérletet, amely a palesztinok szülőföldjükről való kiszorítására irányul, és közleményben jelentette ki, hogy a palesztin állam megteremtése nélkül nem fog kapcsolatokat létesíteni Izraellel.
Franciaország is ellenzi a gázai palesztin lakosság erőszakos kitelepítését, hangsúlyozva, hogy ez a nemzetközi jog súlyos megsértése lenne.
Keir Starmer brit kormányfő szerint az izraeli-palesztin konfliktust a kétállami megoldás alapján kell rendezni.
Spanyolország szerint Gáza része kell, hogy legyen a leendő palesztin államnak.
Oroszország szerint a közel-keleti rendezés csak a kétállami megoldás mentén lehetséges.
Az ausztrál kormány is a kétállami megoldást támogatja, hogy a térségben „mind az izraeliek, mind a palesztinok békében és biztonságban élhessenek".
Trump terveinek nem csak ellenzői, hanem támogatói is vannak szerte a világon, így Izraelben is egyetért vele a kormány és a közvélemény egy része.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. január 23.-i adása itt nézhető meg: