Fordulat állhat be Izrael és az Egyesült Államok kapcsolataiban
Netanjahu pontosan tudja, hogy országa egyedül nem boldogul, viszont ha Amerika korlátozza a fegyvereladásokat Izraelnek, az fordulópont lehet a kétoldalú kapcsolatokban – állapította meg Gideon Rachman, az újság vezető külpolitikai elemzője. Emlékeztetett arra, hogy a kormányfő hónapokon át simán visszaverhette a nemzetközi bírálatokat, mert biztosra vehette, hogy az Egyesült Államok szilárdan mellette áll.
Ám még a Biden-kormányzatnak is megvannak a maga korlátai, és súlyos kérdéseket vet fel a két ország viszonyának jövőjét illetően, hogy a Rafah elleni hadművelet miatt egyelőre nem ad át 3500 bombát. No meg az ügyben is, hogy mit tehet az izraeli koalíció. Amerika védelmi fegyvereket a jövőben is küld, viszont mostantól kezdve nem lehet biztosra venni, hogy szállít tüzérségi lőszereket, valamint bombákat, mert azok támadó eszköznek minősülnek.
A Financial Times szerint Netanjahu komolyan beijedt, hogy Nemzetközi Bíróság elé kerülhet ő és néhány közvetlen munkatársa is, ezért azt szeretné, ha Washington a színfalak mögött megdolgozná a hágai testületet. Csakhogy Gáza miatt az Egyesült Államok már jobban hajlik arra, hogy úgy vélje: az izraeli taktika nem fér bele a háborús jogba.
Afganisztán óta a Fehér Ház pontosan tudja, hogy hiába szeded le a vezetést, illetve a talpas katonákat, azzal még nem számoltál fel egy olyan szervezetet, mint a Hamász vagy a tálibok. Politikai megoldás nélkül a szélsőséges szervezeteknek mindig lesz utánpótlásuk. Ezért lehet, hogy csak külső sokkhatással lehet rákényszeríteni az izraeli vezetést, mármint hogy az adja fel vesztes stratégiáját az övezetben. Ha a hadfelszerelés visszatartása ebben segít, akkor az egyben enyhítheti is a jelenlegi drámát.