Gálik Zoltán: érzéki provokációk, bulvárbotrányok jellemzik Boris Johnson működését
Nagy-Britannia kiváló ismerője szerint a brit királyság jelen helyzete annyira izgalmas, hogy akár több órát is megérdemelne a rádióműsorban. Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense a rendelkezésre álló idő alatt a Klikk FM Politikai Nagyító című adásában osztotta meg a legfontosabb aktualitásokat.
Több mint szokatlan hír volt, hogy egy titokzatos ismeretlen informálta a bulvársajtót egy fölöttébb pikáns esetről. Eszerint a brit parlamentben Angela Rayner, munkáspárti politikus megpróbálta Boris Johnson figyelmét elterelni egy, az Elemi ösztön című filmben Sharon Stone-tól ránk maradt forró lábmozdulattal. Ebből óriási botrány kerekedett, olyannyira, hogy a brit miniszterelnök meg is fenyegette az egyelőre ismeretlen provokatőrt.
„Mindez pontosan leképezi a brit parlamentben és a konzervatív pártban uralkodó állapotokat, amik az elmúlt 10-15 évben tönkrezúzták mind a párt, mind a miniszterelnök reputációját” – reagált a történetre Gálik Zoltán.
Pedig a Brexit idején, majd Johnson hatalomra kerülése kezdetén még úgy tűnt, hogy egy egészen másfajta Egyesült Királyság születik. Ezt az azóta eltelt idő finoman szólva sem igazolta. „Bár Johnson korrekten kiállt a képviselőnő védelmében, az említett történetet nem is minősíteném. A történteket inkább a miniszterelnök körüli feszültségek elterelésére igyekeztek felhasználni.”
Politológus szemmel vizsgálva, nagyon megváltozott az a brit konzervatív párt, amelyik még Margaret Thatcher nevéhez kötődött – tette hozzá. „2014 óta hihetetlen radikalizálódáson esett át a párt, tartottak attól, hogy a Függetlenség Párt elviszi a szavazóik nagy részét. A konzervatív párt tagsága és képviselői nem azok, akik az előző évtizedekben bent ültek volna a parlamentben és egy olyan politikai kultúrát hoztak magukkal, ami nem azonos az addig megszokott ’egy nemzet’ konzervatív értékeivel.”
Hírek szerint az említett munkáspárti képviselőnő – politikai és családi okokra hivatkozva – megpróbálta rábírni a bulvárlapot, hogy ne közöljék le az inkriminált cikket. „Ez az eset azért is lehangoló, mert annak bizonyítéka, hogy mennyire megközelítette a politikát a bulvárszenny hulláma. Pedig az Egyesült Királyság sajtójára jellemző volt az önszabályozás. Márpedig ha ez a stílus uralkodik el, az semmi jóra nem vezet” – véli a Corvinus docense.
Boris Johnson tekintélyét azonban nem csak a bulvárhírek, de ennél komolyabb események is tépázzák. „Legutóbb például akadályozni próbálta egy bizottsági vizsgálat megindítását egy olyan ügyben, amellyel azt ellenőrizték volna, hogy a miniszterelnök félrevezette-e a parlamentet. A gyanú szerint ugyanis több olyan megnyilvánulása volt, amiből ez feltételezhető. Amennyiben ez a vád beigazolódna, újabb hullám csapna össze a brit miniszterelnök feje fölött és már nemcsak a szavahihetősége, hanem a parlament félrevezetése miatt is felelnie kellene.”
Mindez pedig a legrosszabbkor történik, ugyanis a jövő héten helyi önkormányzati választások várnak Nagy-Britanniára. „Márpedig az előrejelzések szerint tíz százalékkal vezet a Munkáspárt a konzervatívok előtt és utóbbiak pillanatnyilag nagyon súlyos vereségre számíthatnak” – nyilatkozta a Klikk FM műsorában Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense.