Hiába állítja Orbán, nem köthet Trumppal az uniós szabályoktól eltérő külön alkut
„Az Európai Unióban a külkereskedelem a kezdettől fogva uniós jog, amiből az következik, hogy csak az EU köthet kereskedelmi megállapodásokat, ha pedig egy tagország köt egy harmadik országgal, annak is összehangban kell állnia az EU kereskedelempolitikai szabályaival.” Így reagált A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének korábbi vezetője Orbán Viktor keddi – a kereskedelemmel kapcsolatos – kijelentésére, miszerint az EU meg fogja szívni, ám mi, magyarok „egy jó dealt fogunk kötni az Egyesült Államok új kormányzatával.” Inotai András szerint egy láncolatba illik az az orbáni vágyálom is, hogy Trump hatalomra jutásával eljön a magyar-amerikai kapcsolatok aranykora. „Nem vagyok pszichológus, de amit ő csinál, az nem magyarázható politikai, gazdasági, nemzetérdekeket védő racionalitással – ez már pszichológiai eset, aminek a súlyos következményeit az ország szenvedi el, s ha hagyjuk, még súlyosabb következményekkel kell számolnunk” – mondta.
„A világkereskedelem eddig ismert szabályainak is búcsút inthetünk. Trump elnök ki fog állni az amerikai érdekekért, Európa ellenében is. Nehéz hónapok előtt áll az Európai Unió és kemény hónapok elé néznek a brüsszeli bürokraták...Megállapodást, egy dealt kell kötnünk, hogy meg tudjuk őrizni a gazdasági kapcsolatainkat az Egyesült Államokkal. Igazán jó dealt pedig azok tudnak kötni, akik nemcsak ismerik, de tisztelik is egymást...Mi mindig is tudtuk, hogy Trump elnök vissza fog térni, ezért felkészültünk. Folyamatosan tárgyalunk, és egy jó dealt fogunk kötni az Egyesült Államok új kormányzatával. A brüsszeliek pedig megehetik, amit főztek!” A többi között ezt is tartalmazza Orbán Viktor kedd délelőtti Facebook posztja, amit az Európai Unió hétfői „elvonulásnak” nevezett informális csúcstalálkozója kapcsán tett közzé.
Az egy dolog, hogy a miniszterelnök – vélhetően a figyelemfelhívás, a nyomaték kedvéért – a rövidke pár mondaton belül háromszor is nagy piros felkiáltójelek közé tette azt a szót, hogy „deal” (amit lefordítva leginkább alkunak nevezhetnénk), de van azért további problematikus momentum is mondandójával kapcsolatban. Az ugyanis felveti a kérdést, vajon Magyarország, mint uniós tagország, valóban köthet-e külön „dealt” az Egyesült Államokkal? Inotai Andrást kérdeztük.
„Nem” – válaszolt lakonikus rövidéggel a közgazdászprofesszor, aki 1995-98-ban az európai integrációval foglalkozó, a kormány mellett működő stratégiai munkacsoport elnökeként is ott bábáskodott hazánk uniós felvételi folyamata mellett, más szóval, kívül-belül ismeri az EU működését, szabályait. Mint emlékeztetett rá, az EU-ban a külkereskedelem a kezdettől fogva európai uniós jog, más szóval: csak az EU köthet kereskedelmi megállapodásokat, pontosabban, bármely tagország is köthet harmadik országgal, ám csak úgy, hogy az összhangban legyen az EU kereskedelempolitikai szabályaival. Ha mondjuk a németek kötnek ilyet, akkor az nem német-amerikai, hanem az EU-USA kereskedelmen belüli, és annak szabályai szerinti egyezmény.
Mint rámutatott: az USA és az EU között jó évtizede napirenden van a szabadkereskedelmi egyezmény megkötése, ami mind a mai napig főleg az amerikai ellenállás miatt nem jött létre. Az ok pedig az, hogy az EU-nak nagyon jelentős a kereskedelmi többlete az USA-val, amit Trump persze bírál, s azt hajtogatja, hogy tessék több amerikai árut venni, különben jönnek a szankciók, illetve tessék jönni Amerikába termelni, mert akkor nem lesznek vámok. Ez azonban nem más, mint a valóságtól elrugaszkodott kalózkodás, zsarolás. Látjuk, hogy a Mexikóval és Kanadával Trump által kilátásba helyezett vámokat a mai naptól kellett volna alkalmazni, de az amerikai elnök most meg azt közölte, hogy egy hónappal elhalasztják; ami pedig Inotai szerint történni fog, az az lesz, hogy megállapodnak majd valami másban. „Trumpot nem érdeklik a normális játékszabályok, ő egy utolsó aljas csirkefogó zsaroló, aki nem hajlandó 50-50 százalékos dealt kötni, csak 90-10 százalékosat, s addig próbálja zsarolni a partnert, amíg el nem éri, hogy kitűzhesse a győzelmi zászlót” – jellemezte Trump „politikáját” Inotai András, aki szerint ez egy eszementen hazardírozó pókerjáték. Trump nincs tisztában a visszahatásokkal, azt hiszi, hogy megcsinálhat mindent, mindenkivel – persze erről szólt az egész élete, mindig, mindent meg tudott úgy csinálni, hogy megússza, sőt.
Orbán váltig azt mantrázza, hogy Trumppal eljött a magyar-amerikai gazdasági-befektetői kapcsolatok aranykora, valójában azonban mire számíthat Magyarország? – kérdeztük. Egyrészt nem árt tisztában lenni azzal, mekkora súlya van az Egyesült Államokba irányuló magyar exportnak a magyar gazdaságban – kezdte a választ a közgazdászprofesszor. Nos, a teljes magyar GDP 80 százalékát adja az export, ennek pedig a 80 százaléka az Európai Unióba irányul. Ebből persze sokat beépítenek például a német vagy az olasz cégek a saját termékeikbe, ám az már az ő exportjuknak számít, amit eladnak az USA-ba. De ha Trump retorziókat alkalmaz, akkor a szállítói láncban a magyar beszállítók kemény árat fizetnek majd, ki lesznek onnan golyózva – figyelmeztetett.
Vajon a befektetések terén van-e valós alapja Orbán reményének? Inotai elképzelni nem tudja, hogy milyen oknál fogva jönnének Magyarországra az amerikai befektetők, hogy mit kapnak itt, ami megfelel a nemzetközi kereskedelmi játékszabályoknak, és nem valami trükközés. De különben is, amíg az Európai Unió tagja Magyarország, addig az uniós szabályok vonatkoznak ránk ezen a téren is – szögezte le.
Vajon Orbánt tényleg annyira elvakítja Trump, hogy mindezt nem látja? – kérdeztük. „Nem vagyok pszichológus, de amit ő csinál, az nem magyarázható politikai, gazdasági, nemzetérdekeket védő racionalitással – ez már pszichológiai eset, aminek a súlyos következményeit az ország szenvedi el, s ha hagyjuk, még súlyosabb következményekkel kell számolnunk”. Mint hozzátette: amit most Trumppal kapcsolatban művel Orbán, az nem egyedi, egy láncolat része, a pszichológiai betegségének minőségileg egy újabb foka.
„Akárhogyan is, de jó lenne, ha az ország vezetője végre felelősen politizálna, csakhogy Orbán sajnos soha nem tette ezt, ő is ugyanolyan hazárdjátékos, mint Trump, ám óriási a különbség kettejük között: Orbán olyan ország élén áll, amely a világgazdasági termelésnek csak 0,12 százalékát adja, míg a Trump vezette Egyesült Államok 25 százalékot – mutatott rá. Mint hozzáfűzte: arról már nem is szólva, hogy még Trump zsarolási kapacitása is korlátozott az ilyen mértékben összefonódott világgazdaságban, hiszen bármit szétrobbant, az a saját fejére is visszahull.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. július 30-i adása itt nézhető meg: