Irán még kivár, de a Közel-Kelet tovább forrong
Hétfőn Türosz városát érte izraeli támadás, a Hezbollah harminc rakétával válaszolt. A Hírklikknek nyilatkozó elemző nem számít közvetlen iráni válaszcsapásra a szombati légitámadás után, a dohai béketárgyalások viszont sokáig elhúzódhatnak.
Fájdalmas következményekre számíthatnak az izraeliek – mondta az Iráni Forradalmi Gárda főparancsnoka a szombati, Teherán környékét ért légicsapás után. Az iráni kormány ugyan kisebbíteni igyekszik a támadás jelentőségét, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint a rakétáik komoly károkat okoztak az iráni védelmi eszközökben.
„Az izraeliek mintegy húsz célpont ellen mértek csapást, ezek rakétagyártó üzemek és az iráni légvédelem ellen koncentrálódtak. Az iráni vezetés igyekszik a csapás mértékét relativizálni, ez arra utal, hogy rövidtávon közvetlen ellencsapást nem terveznek. Az izraeliek is három-négy hetet vártak a csapás végrehajtásával, ez feltételezhetően az amerikai választások közeledtének is volt betudható. Idővel lehet iráni válaszlépés, de a következő hetekben nem számítok arra, hogy az iráni fél látványosabban próbálna választ adni erre a csapásra” – mondta a Hírklikknek Kemény János, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa.
Az izraeli hadsereg három hullámban mért légicsapást iráni katonai célpontokra szombaton kora hajnalban, a korábbi, Tel-Avivra célzott ballisztikus rakétatámadásra adott válaszként. A légicsapásban négy iráni katona és egy civil életét vesztette. Mint azóta műholdfelvételekről kiderült, egy korábbi nukleáris tesztközpont épületét is eltalálták, de jelenleg is működő nukleáris létesítményeket nem ért kár.
A Gázai övezetben, illetve Libanon déli részén azóta is folytatódnak a harcok. Az izraeli hadsereg szerint a Hamasz szándékosan, stratégiai okokból civilek által sűrűn lakott területekre, épületekbe szervezi a katonai infrastruktúrát. Vasárnap egy iskolaépületet ért rakétatámadás Gázában, ahol terroristák bujkáltak, de a művelet civil áldozatokat is követelt.
Hétfőn hajnalban Türosz városát is támadás érte, amiben a libanoni egészségügyi minisztérium szerint legalább hét ember meghalt. Válaszként a Hezbollah egy óra alatt harminc rakétát lőtt ki Izrael területére hétfőn délután. „A Hezbollah részéről elképzelhető, hogy ha a rendelkezésükre áll nagyobb hatótávolságú rakéta, akkor azokat is bevetik, de őket most jobban lefoglalja, hogy az izraeli hadsereg aktívan foglalkozik a dél-libanoni infrastruktúrájuk elpusztításával. Hacsak nem kapnak Iránból közvetlen utasítást, nem fognak erre erőforrásokat pazarolni” – mondta Kemény.
Körülményesebbé válik a segélyezés
Az izraeli parlament hétfő este két olyan törvényjavaslatot fogadott el, amely jelentősen korlátozza az ENSZ humanitárius tevékenységét a Gázai övezetben. A világszervezet szerint az övezet északi részében a teljes népesség életveszélyben van. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerint az ottani egészségügyi intézmények katasztrofális állapotban vannak. A Hamasz tavaly október 7-ei Izraelt ért terrortámadása óta az izraeli kormány többször kritizálta az ENSZ Segély- és Munkaügyi Hivatalát (UNRWA), és azzal is vádolták, hogy a Hamaszt támogatják. Az UNRWA-t az Egyesült Államok sem támogatja, mióta kiderült, hogy kilenc tagjuk részt vett az október 7-ei terrortámadásban. Az ENSZ szerint azonban a törvénytervezetek elfogadásával megszakadhat a Gázai övezet élelmiszer-ellátása és az egészségügyi ellátás is.
Az Egyesült Államok és Izrael diplomatái továbbra is béketárgyalásokat folytatnak Dohában. A CNN szerint nem várható megegyezés a fogolycseréről az amerikai elnökválasztás eredményhirdetéséig. Az izraeli ellenzék vezetője, Benny Gantz azonban arra kérte Netanjahut, minél előbb kössön megállapodást a Hamasz által fogva tartott 101 izraeli túsz szabadon engedéséről.