Ismét egy magyar törvény, ami sérti az emberi jogokat
Magyarországon megtiltották a transz- és interszex emberek jogi elismerését, és ez a bírálók szerint fokozza majd a diszkriminációt, különösen, mivel a magyaroknak nagyon sokszor kell bemutatni a személyazonossági igazolványukat – írta a The Guardian-ban a brit liberális lap budapesti tudósítója. A jogszabály elfogadásáról egyébként a világ minden táján részletesen beszámolt a sajtó, és ezen belül, a vezető lapok is a The New York Times-tól a Neue Zürcher Zeitungig.
Az új törvény szerint, a nemet a születési kromoszómák határozzák meg, és ez azt jelenti, hogy megszűnt a korábbi lehetőség, amellyel a transzgender emberek a hivatalos irataikban megváltoztathatták nevüket és nemüket. „A jogszabályt Orbán Fidesz pártja lökte át 134 szavazattal 56 ellenében, négy tartózkodás mellett, és Áder János államfő, Orbán erős szövetségese várhatóan alá fogja írni” – írta a tudósító. Hozzátette: Orbán ugyan keresztülvitt egy törvényt, amely időkorlát nélkül rendkívüli felhatalmazást biztosított neki a rendeleti kormányzásra, de a transz- és interszex emberekről szóló javaslat egy olyan nagyobb csomag része volt, amely normális úton a parlamentben ment át. A törvényt a miniszterelnök-helyettes terjesztette be, éppen március 31-én, a Transzgender Láthatóság Nemzetközi Napján. Az ellenzék módosító indítványait egytől egyig elutasították.
Már a tervezetet is nagyon széles körben bírálták, kül- és belföldön egyaránt. Az érintettek és a jogvédők szerint, a törvény fokozni fogja a közösséggel szembeni diszkriminációt, különösen, mivel a magyarországi hétköznapi élet igen gyakran megköveteli a személyi igazolvány felmutatását.
Azt is jelenti a jogszabály, hogy a transzgender emberek nem változtathatják meg a nevüket olyanra, amely megfelel vállalt identitásuknak: a keresztneveket a vonatkozó törvény szerint, a Magyar Tudományos Akadémia által vezetett listáról kell választani, ami nem szerint osztja meg a neveket.
Ördög Ivett, egy Budapesten élő transznemű nő, a lapnak egy hónapja azt mondta: „Ez gyakorlatilag folyamatosan a teljesen idegenekkel szembeni coming out-ot jelenti”. A transzneműek Háttér Társaság elnevezésű jogvédő szervezete rámutatott, hogy az új törvény sérti a nemzetközi emberi jogi normákat, és szembemegy az Európai Emberi Jogi Bíróság esetjogával, valamint a magyar Alkotmánybíróság korábbi döntéseivel.
A nem iratokban történő megváltoztatását 2017-ben már leállították, ezentúl pedig minden ilyen irányú kérést el fognak utasítani. Olyan félelmek is vannak, hogy a törvényt felhasználhatják azok ellen is, akiknek már átvezették az irataikban az új nemet.
Orbán kormánya egyre hangsúlyosabban alkalmazott LGBT-ellenes retorikát a kultúrharc részeként, és politikájában sok tekintetben a „hagyományos családi értékekre” helyezte a hangsúlyt – emlékeztet a szerző. Mint felidézte: Kövér László, a parlament elnöke, Orbán szövetségese tavaly pedofilokhoz hasonlította a gyereket örökbefogadó egynemű párokat.