Jeszenszky Géza: a magyar kormánynak a Netanjahu-féle Izrael fontosabb, mint az EU

Millei Ilona 2023. március 8. 14:25 2023. márc. 8. 14:25

Bár az izraeli sajtó, és annak nyomán a magyar sajtó is arról számolt be, hogy Magyarország első uniós tagállamként Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetné át a nagykövetségét, a köztársasági elnök nem tud ilyen lépésről, és a hírt a Külügyminisztérium sem erősítette meg. Ami biztos, az Európai Bizottság nem támogatja. Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere szerint a kérdés az, mi fontosabb Magyarországnak, az EU, és az azzal való harmonikus együttműködés, vagy Izrael állam annak minden pozitív, vagy akár negatív vonásával együtt. A történész professzor szerint a válasz az, hogy a kormánynak a Netanjahu-féle Izrael a fontosabb.

A Times of Israel alapján a magyar sajtó megírta, hogy első uniós tagállamként Magyarország Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetné át a nagykövetségét, és ezzel fővárosként ismerné el a vitatott státuszú várost, a konkrétumokról pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Eli Cohen izraeli külügyminiszter állapodott meg a napokban. Mi a jelentősége annak, hogy Magyarország az első uniós állam, amely nagykövetségét Jeruzsálembe viszi?

Ha abból indulok ki, hogy mi a realitás, mi Izrael állam tényleges fővárosa, akkor azt mondom, igen, Jeruzsálemben van a helyük a külképviseleteknek. Ha meg arra gondolok, hogy az arab országok ezt nem nagy örömmel látják, nagyon rossz néven veszik, és az arab országokkal – amelyek népességben jóval nagyobbak – is jó viszonyt akar egy ország fenntartani, akkor tartózkodnék egy ilyen lépéstől. Illetve van egy harmadik út is, ha sok ország együtt arra a megállapodásra jut, hogy ugyan fenn akarja tartani az arab országokkal is a jó viszonyt, de Izraellel minél jobb kapcsolatot akar, akkor ezt meg lehet tenni. Ha Magyarország egyedül lépi ezt meg, akkor magánemberként helyesnek, üdvözlendőnek tartom, de, ha én lennék a külügyminiszter, akkor várakozást tanácsolnék. Én magánember vagyok, ezért ezt a lépést személyesen örömmel fogadom, annál is inkább, mert Magyarországnak különleges viszonya van Izraellel. Egyrészt óriási tartozásunk van, másrészt bizonyos értelemben Izrael a történelmi Magyarország egyik örököse. Hiszen az egykori magyar államból, és nem csak a történelmi Magyarországról, de a két világháború közöttiből is igen sokan menekültek, emigráltak Izraelbe. Ott ma is van magyar nyelvű sajtó, egyfajta magyar élet.

Az Európai Bizottság nem támogatja, hogy Magyarország a vitatott státuszú Jeruzsálembe vigye a nagykövetségét. Nem lesz ez egy újabb töréspont az EU-val?

Már annyi vita, annyi feszültség van, Magyarország már annyira kilóg az EU sorából, hogy ez csak hozzátesz valamit. De azt hiszem, hogy még ez sem az az egy csepp, amelyiktől a pohár kicsordulna. Az a kérdés, hogy mi fontosabb Magyarországnak, az EU, és az azzal való harmonikus együttműködés, vagy Izrael állam annak minden pozitív, vagy akár negatív vonásával együtt. 

És mi fontosabb Magyarországnak?

Mindenkinek meg lehet erről a véleménye. A kormány esetében látható, hogy a jelenlegi izraeli kormányzat, a Netanjahu-féle Izrael az fontosabb. 

Orbán esetleg ezzel akar segíteni Netanjahunak, diplomáciai sikert biztosítva a miniszterelnöknek az izraeli igazságügyi rendszer átalakítására vonatkozó tervei miatt kialakult instabil belpolitikai légkörben?

Ez kölcsönös segítség. Van egy angol közmondás: „birds of a feather flock together”, vagyis „azonos tollú madarak összetartanak”.

„A sajtóhíreket én is olvastam, nem született Magyarországon döntés arról, hogy az izraeli nagykövetségünket átköltöztessük” Ezt Novák Katalin köztársasági elnök mondta Prágában, a leköszönő elnökkel, Milos Zemannal közös sajtótájékoztatóján. A külügy pedig úgy reagált: „az Izraelben működő nagykövetségünk kereskedelmi részlegét már évekkel ezelőtt áthelyeztük Jeruzsálembe. A külgazdasági képviselet megnyitását Szijjártó Péter külügyminiszter és Benjámin Netanjahu miniszterelnök közösen jelentették be. A nagykövetséget érintő változásokról, minden esetben tájékoztatást adunk”. Ha mégis költöztetik a nagykövetséget mire jó ez a titkolózás? Esetleg Orbán és Netanjahu együtt akarja bejelenteni?

Én nem vagyok gondolatolvasó, és pláne nem látok be a mai magyar politikai vezetés gondolataiba. Még találgatni sem tudok, mert annyi meglepő nyilatkozat, beszéd hangzik el. Ha a köztársasági elnök cáfolta a hírt, nem hiszem, hogy emögött valamilyen komolyabb belső feszültség van. Inkább valamifajta munkamegosztás: a kellemetlen dolgokat Szijjártó külügyminiszter közli, úgy is viselkedik, az államfő pedig egy jobb arcot mutat. De, hogy ezt egyeztetik-e, és melyiket tartják autentikusnak, azt minden megfigyelőre rábízom. 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom