Jutalom lehet a kínai miniszter budapesti látogatása
„Egyértelműen politikai és nem szakmai látogatásra jön Budapestre a kínai védelmi miniszter, vizitje fontos Orbán számára, akinek a súlya csökkent Európában, s orientálódnia kell kelet felé, tájékozódni arról, mire számíthat a jövőben ott és onnan” – mondta a Hírklikknek Odze György. A korábbi diplomata (aki a többi között Pekingben is teljesített szolgálatot) egyetlen szakmai témát tart elképzelhetően a hét második felére várt látogatáson, s ez összefügghet a kínai hadsereg intézményeiben folyó komoly vegyvédelmi és orvosi kutatásokkal. A magyar hatóságok éppen a napokban hagyták jóvá a koronavírus elleni, a kínai hadsereg által kifejlesztett CanSino vakcinát.
A Népszava diplomáciai forrásokból értesült arról, hogy a hét második felében Budapestre jön Vej Feng-ho kínai védelmi miniszter, a Magyar Nemzet pedig a látogatás részletekeiről is adott némi információt. A lappal a Honvédelmi Minisztérium tudatta, hogy a kínai védelmi miniszter Európai körutazásának első állomásaként jön Budapestre, Benkő Tibor honvédelmi miniszter 2019-es kínai látogatásakor tett meghívásának eleget téve. A gesztusértékűnek nevezett látogatáson lehetőség nyílik a belső ellenőrzés területét érintő, valamint a katonai egészségügyi szolgálatok közötti együttműködésről szóló, 2019 őszén köttetett kétoldalú megállapodások áttekintésére, megerősítésére – áll a közleményben.
A Kína-szakértő Odze György – portálunknak nyilatkozva – elképzelhetőnek mondta, hogy magyar részről szeretnének együttműködést kialakítani a kínai hadsereg vegyvédelmi és orvosi kutatásai területén (ami iránt már korábbi kormányok alatt is volt érdeklődés), „de a két hadsereg mértéke annyira eltérő, hogy ennek megvalósulása szinte elképzelhetetlen” Csak, hogy értsük, mire gondol: Kína hadseregének a létszáma kétmillió, s van mellé egy félmilliós tartalékos bázis is; a költségvetése évi 350 milliárd dollár; a pekingi díszőrség létszáma gyakorlatilag akkora, mint az egész magyar hadseregé.
Ugyanakkor a magyar kormány számára azért lehet fontos a látogatás, mert Orbán Viktor politikai súlya csökkenőben van Európában (amit a Fidesz Európai Néppártból történt távozása is mutat), s orientálódnia kell, a kelet felé tájékozódnia, hogy mire számíthat ott és onnan a jövőben. Egy kínai miniszter látogatásának pedig van politikai súlya. Arról nem is szólva, hogy Orbán eleve szeret a nagyhatalmakhoz – Oroszországhoz, Kínához – dörgölőzni.
A vizit lehet egyfajta jutalom is – mondta Odze, amikor felvetettük, hogy Peking esetleg ezzel a látogatással jutalmazza Orbánt, amiért az a járvány elleni védekező eszközök beszerzésével, a vakcinák vásárlásával, legutóbb a világon még csak három országban elfogadott kínai hadsereg által kifejlesztett CanSino oltóanyag jóváhagyásával) „emeli a fényét” Európában, illetve tesz politikai gesztusokat (mint Szijjártó legutóbb az ujgurok kapcsán) és köt Kína számára előnyös üzleteket (lásd Budapest-Belgrád vasút).
Azt pedig kifejezetten elképzelhetően tartja, hogy amikor felmerült Vej Feng-ho európai látogatásának a terve, akkor magyar kezdeményezésre illesztették be Budapestet is a programba. A kínai minisztereket amúgy is rendre úgy engedik el külföldre, hogy két-három országot is felkeressenek, hogy ne emeljék egyik célállomás súlyát sem túlságosan – emlékeztetett.
Mindenesetre a látogatás fontosságát Peking számára mi sem mutatja jobban, minthogy a kínai sajtóban említést sem tettek eddig róla – mondta Odze György.