Karácsony Gergely: 80 éve fellélegzett Európa, most ideje lenne, hogy felébredjen
Nyolcvan éve fellélegzett Európa, most ideje lenne, hogy felébredjen – mondta Karácsony Gergely főpolgármester pénteken, a második világháború európai befejezésének 80. évfordulóján a Facebook-oldalán közzétett videójában.
Karácsony Gergely emlékeztetett: nyolcvan évvel ezelőtt ért véget az emberiség történelmének eddigi legborzalmasabb korszaka. „Soha ne felejtsük a felfoghatatlan mennyiségű szenvedést, százmillió ember halálát. A soha nem látott pusztítást hozó háború a művelt Európából indult. Az emberi civilizáció kis híján felszámolta önmagát, és örök időkre felszámolta azt a hitet, hogy a humanizmus és a felvilágosodás eszméi maguktól értetődő módon határozzák meg az életünket" – fogalmazott.
A főpolgármester kiemelte: nincsenek örök garanciák a békére, „ha békét akarunk, ezeket a garanciákat nekünk kell megteremtenünk".
Karácsony Gergely felidézte, ezt a célt szolgálta a 75 évvel ezelőtt ezen a napon kiadott Schuman-nyilatkozat, amely az első lépés volt az Európai Unió kialakulásához vezető úton. A létező Európai Unió szerinte messze van a tökéletestől, bírálható, sőt bírálandó is de – idézett egy egykori bizottsági elnököt – „aki nem hisz Európában, aki kételkedik Európában, aki kétségbeesik Európától, az látogassa meg az európai katonai temetőket."
Karácsony Gergely hangsúlyozta: történelmi léptékben nézve, az európai egység a legnagyszerűbb dolog, ami Európa nemzeteivel történt az elmúlt évszázadban, továbbá az ehhez való csatlakozás volt a legnagyszerűbb dolog az elmúlt évszázad magyar történelmében is.
„De most, nyolcvan évvel a világégés után, mintha Európa újra kezdene eltévelyedni. Mintha feléltük volna a nagy alapítók, a Churchillek, a Schumanok, az Adenauerek szellemi örökségét. Ma újra háború van Európában, és ma újra úgy érvelnek egyesek, mint 1938-ban, amikor Hitlernek gondolt kedveskedni a világ, engedni a megszállást a vágyott béke érdekében" – mondta a főpolgármester.
Hozzátette: ma újra egyre többen kérdőjelezik meg a közös európai értékeinket, és egyre többen rúgják fel azokat a közös intézményeket, amelyek az elmúlt fél évszázadban a béke és a gyarapodás garanciái voltak Európában.
„Vegyük már észre: napról-napra közelebb sodródunk ahhoz a világhoz, amit nyolcvan éve örökre magunk mögött akarunk hagyni" – hangoztatta Karácsony Gergely.
Szerinte „mi, magyarok, először azt a hibát követtük el, hogy mindent Európától vártunk", most pedig azt a még nagyobb hibát követjük el, hogy mindenért Európát hibáztatjuk. Pedig, ha van nemzet, amely egy erős Európában érdekelt, akkor az Magyarország – hangsúlyozta. Azt mondta: olyan Európában, amelynek valóban van jövője, amely nem a kormányok, államok, multinacionális vállalatok szövetsége, hanem az embereké.
Amelyet nem a tőke vagy a munkavállalók szabad áramlása, hanem a közös értékeink tartanak össze: „az emberi méltóság egyetemessége, a szabadság, a szolidaritás, a közös jövőnkért érzett felelősség" – fogalmazott Karácsony Gergely, aki szavait úgy zárta: „nyolcvan éve fellélegzett Európa, most ideje lenne, hogy felébredjen."