Komoly üzeneteket hordoz a leszerepelt fideszesek rehabilitációja

NVZS 2024. november 16. 07:15 2024. nov. 16. 07:15

Senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy Szájer József, Novák Katalin, Varga Judit visszatérése a közéletbe miniszterelnöki döntés – szögezte le Szentpéteri Nagy Richard. Az alkotmányjogász, politológus szerint ez azt az üzenetet közvetíti, hogy valóban „senkit nem hagyunk az út szélén, mi egy politikai közösség vagyunk, s hibákat ugyan el lehet követni, de megbocsátunk”. A megbocsátás – tette hozzá – nem is megfelelő kifejezés, hiszen az elkövető az elkövetés pillanatában is tudta, hogy amorálisan cselekedett. Az üzenet a sajátjaiknak szól, s magyarra lefordítva a következő: a közösségünkben a hiba, a bűn, az erkölcs, a morál semmibe vételét megbocsájtjuk, igaz, jobb, ha nem buktok le, de ha így is történik, számíthattok ránk.

...segíteni fogunk, senkit sem hagyunk az út szélén”mondta pár évvel ezelőtt Orbán Viktor. A magyar kormányfő ugyan nem arról híres/hírhedt (megfelelő aláhúzandó), hogy feltétlenül betartja az ígéretét (lásd még: „ne figyeljenek oda arra amit mondok, egyetlen dologra figyeljenek, amit csinálok”), de ebben az esetben a jelek szerint a szó és a tett megegyezik. 

Hogy mire gondolunk? Aktuálisan arra, hogy szépen lassan visszaszivárognak a hazai gazdasági, politikai életbe Orbán olyan „megbukott” politikus társai, mondhatni szövetségesei, mint Szájer József, Varga Judit vagy Novák Katalin, miközben az olyanok, mint Balog Zoltán, kezét is csak tessék-lássék engedte el, nem véletlenül maradhatott máig püspök Orbán egyházában. A Covid-lezárások alatt egy meleg orgiáról az ereszcsatornán menekülni próbáló Szájer József száműzetésből történő visszatérését Orbán egyik legközelebbi tanácsadója, Schmidt Mária szponzorálja (természetesen adóforintokból). Jellemző, hogy Szájer József visszatérését Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón a következőképpen kommentálta. „Örülök neki”. S említhetnénk a kegyelmi botrányba belebukott egykori igazságügyi miniszter, Varga Judit példáját is, aki annak az erdélyi gyökerű Vertán Györgynek a cégénél kapott részmunkaidős állást, aki sok-sok tízmilliárdos megbízásokhoz jutott 2010 óta, s aki – a beágyazottságát ez talán mindennél jobban jelzi – elnyerte  a Fidesz honlapjának üzemeltetését is (részletekért ld. Telex). Ennyire híján vannak a megbízható embereknek? Vagy mire fel ez az immár megfigyelhető jelenség, aminek – miként a jéghegynek – lehet, hogy csak a csúcsát látjuk? És hogyhogy nem tart attól a Fidesz, hogy ráég ezen bukott politikusainak a rehabilitációja? Vajon az ilyen fideszes figurák rehabilitációja elképzelhető Orbán beleegyezése/utasítása nélkül? Szentpéteri Nagy Richardot kérdeztük.

„Senkinek ne legyen kétsége afelől, hogy ezek miniszterelnöki döntések, így az is, hogy Szájer József visszatérhet, ellenkező esetben vajon Gulyás Gergely mondhatta-e volna róla azt, amit mondott?” – reagált a politikai elemző. A gesztus üzenetet közvetít, azt, hogy valóban „senkit nem hagyunk az út szélén, mi egy politikai közösség vagyunk, s hibákat ugyan el lehet követni, de mi megbocsátunk”. Szentpéteri szerint persze nem is igazán megfelelő kifejezés a „megbocsátás”, hiszen az elkövető az elkövetés pillanatában is tudja már, hogy szabályellenes az, amit tesz, hogy szembemegy az erkölcsi és gyakran a jogszabályi normákkal, „s igazából inkább amorálisan cselekedett, hiszen nem számított az erkölcs, nem volt erkölcsi megfontolás, nem dönthetett a morál, mert nincs morálja” – fejtegette. Ez egyben azt is üzeni, hogy jó az akolmelegbe tartozni, ha el is követsz bűnt, valójában akkor sem veszíted el a közösségünk támogatását. 

Magyarra lefordítva: a közösségünkben a hiba, a bűn, az erkölcs, a morál semmibe vételét megbocsátjuk, igaz, jobb, ha nem buktok le, de ha így is történik, számíthattok ránk. Rövidebb-hosszabb ideig ugyan kicsit „eldugunk” a szem elől benneteket, de persze amíg parkolópályán vagytok, a pénzt addig is kapjátok, majd utána visszajöhettek, és akkor semmi vagy kevés munkával reális forrása is lesz már a jövedelmeteknek – fordította le Szentpéteri közérthető magyar nyelve azt, ami ezekben az esetekben szerinte zajlik.
Mint megjegyezte: valójában persze azok a dolgok, amelyekkel Szájer, Varga, Novák, Balog stb. megbuktak nem kirívóak, szinte elenyészőek ahhoz képest, ami zajlik egyes (vezető és nem vezető) kormánypárti politikai körökben. És az üzenet, amit közvetít, nem csak az érintetteknek, hanem az egész Fidesz-KDNP-s politikai közösségnek szól: nem az a baj, hogy megtetted, amit megtettél, hiszen mi sem vagyunk különbek, a gond inkább az, hogy megbuktál. Merthogy – miként a maffia-államokban is – általános a szabályok áthágása, a bűnök, sőt, esetenként sokkal nagyobb bűnök elkövetése.

Ám most mintha egy egész hullámban kezdtek volna visszatérni ezek a korábban lebukott és – látszólag legalábbis – megbukott vezető, sőt, ikonikus fideszes politikusok. Korábban egy-egy eset volt – például Schmidt Pál –, aki ugyan kénytelen volt lemondani, de az első perctől kezdve maradt az élvonalban, s most egyszerre három – Szájer, Varga, Novák – is felbukkant. Mi lehet ennek az oka? Ekkora bajban van vajon a Fidesz? – kérdeztük.

„Azt hiszem, valóban bajban vannak, s kell az összezárás” – felelte felvetésünkre Szentpéteri. A Magyar Péter jelenség nyomán feltehetően tartanak attól, hogy esetleg egyik-másik fideszes politikus fejében már megfordul, hogy otthagyja az akol melegét, esetleg mond valamit magáról, vállalja, mit tett korábban, amivel azonban másokat is magával ránthat. Ezeknek is szól ez az üzenet: nem érdemes átállni, mert nálunk van a pénz és a hatalom, jobban megéri itt maradni, itt biztos helyen vagy!

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom