Konzervatív amerikai intézeteket pénzel a magyar kormány
Orbán Viktor nem csinál titkot abból, sőt fennen hirdeti, hogy mindent Donald Trump győzelmére tett fel, és Trump is gyakran dicsőíti Orbánt. Ám a nyilvánosság számára jól látható szoros kapcsolat mögött az amerikai orgánum forrásai szerint mélyen a politikába és a kormányzati stratégiába nyúló, gyakori eszmecserék húzódnak meg, és amennyiben Trump győz kedden, ez a kapcsolat meghatározó külpolitikai tényezővé válhat.
Erről közölt a CBS igen hosszú cikket. A két politikushoz közelálló személyiségek nem voltak hajlandók beszélni a magánbeszélgetések természetéről, de a magyar kormányhoz közelállók azt mondják, hogy a magyar kormány által finanszírozott és konzervatív amerikai intézeteket használnak a kommunikációra egyebek között Ukrajnáról, a családpolitikáról és a választások megnyeréséről.
A magyar és az amerikai intézetek közötti kommunikáció nyíltan folyik, aztán a tartalmat továbbítják Trump kampánystábjának – ezt számos forrás megerősítette, de bosszútól tartva, mindenki a neve mellőzését kérte. A Kód Piackutató Intézet, amely az orbáni Századvéghez köthető, a „hogyan nyerjünk választásokat” témában oszt meg információkat Trump kampánystábjával – mondta el az egyik forrás. A Századvégről közismert, hogy együttműködik az amerikai konzervatívok tanácsadóival – így, amíg élt, a néhai Arthur J. Finkelsteinnel, akinek az ellenség-teremtés volt a márkajele –, az Orbán-párti Danube Institute és a Heritage Foundation amerikai konzervatív intézettel, amely legutóbb a „Project 2025”című átalakítási tervvel vont magára figyelmet.
Az intézet igazgatója Orbán vezetését „az amerikai kormányzás modelljének” minősítette, Trump tagadta, hogy köze lenne a projekthez. Mindenesetre a két intézet munkatársai háromhavonta személyes találkozókat tartanak, amelyekn a szakértők olyan kérdéseket vitatnak meg, mint például Ukrajna és a migráció. A Danube Institute – amely Orbán konzervatív vízióinak terjesztésére szolgáló eszköz, kutatókat is fogad a Heritage Foundationtól, akik a magyar politikát tanulmányozzák. A két intézet együttműködési megállapodást is kötött, az ismeretek szerint párttámogatások nélkül.
Úgy látszik, ezek a határokon átnyúló kezdeményezések Orbán külpolitikai stratégiájának részét alkotják. A Heritage és Orbán proxijai közötti együttműködés a legutóbbi választások óta aktívabbá váltak. „Az Orbán-kormány „láthatólag egy sor eszközön át sokat fektetett be abba, hogy alakítsa az amerikai közvéleményt” – mondta el egy amerikai tisztségviselő, aki nyomon követi ezt a kommunikációt.
Magyarország a CBS szerint azon igen kevés ország egyike, amelynek hivatalosan nincs lobbistája Amerikában – ezeket be kell jegyezni –, a kommunikáció főként a különféle intézeteken keresztül zajlik, de nem ez az egyetlen csatorna. „Orbán Viktor és néhány a republikánus politikusok körüli, magasabb beosztású ember gyakran cserél sms-eket” – ezt egy, a magyar nagykövetséghez közelálló forrás mondta el. Az illető ezt úgy magyarázta, hogy Orbán szorosan nyomon követi a kétoldalú kapcsolatokat, és úgy vélte, hogy „ez biztonsági aggályokat vethet fel”.
Az egyik ilyen republikánus JD Vance szenátor (Idaho), Trump alelnök-jelöltje. Őt például a CBS információi szerint Orbánhoz közelálló magánszemélyek ősszel meghívták Budapestre, s bár végül lemondta az utat, de számos jeles republikánus gyakran látogat Budapestre. Vance viszont februárban részt egy zárt ajtók mögötti találkozón a magyar nagykövetségen, ahol családpolitikáról volt szó.
Több forrás szerint főleg Orbán Balázs áll szoros kapcsolatban Vance-szel.
Júniusban az ifjabb Donald Trump járt Budapesten, az MCC-ben mondott beszédet. Meghívása ugyanazt a célt szolgálta, min Vance-é: „olyan emberekből álló hálózat bővítése, akikkel Orbán közvetlenül kapcsolatba tud lépni, ha Trump győz”.
A szerző rámutatott: az aktív információcsere az amerikai-magyar kapcsolatok törékeny pillanatában érkezett. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy öt amerikai szenátor Budapesten járt, majd élesen bírálta Orbán Viktort Putyinhoz való erős kötődése miatt.