Kunhalmi Ágnes: ha már most együtt építkezne az ellenzék, az segítene a 2026-os választáson is

HírKlikk 2024. február 4. 07:50 2024. feb. 4. 07:50

A miniszterelnöknek szóba kellene állni a magyar pedagógusokkal is, az egészségügyi dolgozókkal vagy éppen a volánosokkal, nemcsak Brüsszelben a gazdákkal, de, „ha magyar vagy és tüntetsz, akkor nem áll veled szóba a miniszterelnök, ha belga vagy és főleg szélsőjobbról tüntetsz, akkor fényképezkedik is veled” – fogalmazott a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke. Felidézte, hogy Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcs előtt megállt a gazdákkal beszélgetni. „Ez összeurópai szélsőjobboldalról megszervezett akciótüntetés. A gazdatüntetés Németországból indult, aztán megjelent a spanyoloknál, franciáknál és Brüsszelben. Ez nem véletlen, kampány van Európában.”

Orbán Viktor folyamatosan kampányüzemmódban van, mióta megnyerte a választásokat, olyan támadássorozatot indított az ellenzék ellen, mint az Állami Számvevőszék büntetése, vagy az utolsó pillanatban megváltoztatott választási törvény, illetve a Szuverenitásvédelmi Hatóság – emlékeztetett a szocialista politikus. Három oldalról is támadja az ellenzéket, és hogy ne rajta csattanjon a hatalmas infláció, a háborúra vagy éppen Brüsszelre mutogat – tette hozzá. „Infláció mindenhol van, de az orbáni inflációt nemcsak a 27 százalékos áfa pörgeti fel, hanem például a kiskereskedelmi különadó is. Nem kellene az unióval veszekedni és akkor a források hamarabb megjönnének, nem lenne olyan gyenge a forint, amit Matolcsy és Orbán tudatosan gyengített sokáig, de mondhatnám az orosz gázt is, amit leválasztottak a tőzsdei árról.”

Kunhalmi Ágnes elmondta, nem hívja ki Orbán Viktort vitázni, de ha úgy adódna, leülne vele, mert sohasem lehet lenézni a politikai ellenfelünket, tisztelni kell még akkor is, ha nem sok tiszteletre méltó dolgot látunk. „Fel kell készülni számokkal, nem hiszem, hogy a miniszterelnök tudna arra válaszolni, hogyan építette le a jóléti államot, az egészségügyből, oktatásból miként vonja vissza időarányosan a forrásokat. Ha jönne a 13. havi nyugdíjjal, hogy ők adták vissza, akkor azt mondanám, 12 évig nem csináltak semmit, és össze lehet hasonlítani, hogy a szocialista kormányok mennyit költöttek nyugdíjra. Ha van társadalmi csoport, amelyet becsaptak, az pont a nyugdíjasoké.” Orbán Viktor nem szeret vitatkozni, inkább megpróbál egy olyan rendszert kiépíteni, ahol maga alá gyűri az egész állam irányítását, a közigazgatást, a médiát, és megpróbál mindent – még sokszor az ellenzéki szavazókat is – kézi vezérléssel manipulálva vezetni az országot – tette hozzá.  

Orbán ugyan elment a falig, de mindig korlátokba ütközik, megkötötte azokat a megállapodásokat, amelyeket meg akart kötni, mert azért mégiscsak érkeznek források, még ha nem is olyan ütemben, mint kellene, és ennek az az ára, hogy mire ideérnek a pénzek, már nem érnek annyit, mint érhettek volna korábban – váltott Kunhalmi Ágnes a magyar kormányfő és az unió kapcsolatára. „A kettős beszédet nagyon jól műveli, itthon azt adja elő a saját híveinek, hogy nagy harcban áll, de azt nem kockáztatja meg, hogy beragadjanak a pénzek, hiszen tudja, a Fidesz-szavazók nagy része is értéknek tartja az uniót, de legalábbis a forrásokat.”

A politikus szerint nem attól kell félni, hogy Orbán kiviszi az unióból Magyarországot, hanem hogy az unión belül fogunk perifériára sodródni. „Egy ilyen zsaroló miniszterelnök, mint Orbán miatt alakul ki többsebességes Európa. A többség össze fog zárni, mert mélyülnie kell az integrációnak, szervezettségben is magasabb szintre kell lépni, miközben Orbán és barátai ezt gátolják a globális térben, amikor egyik oldalon Amerika, a másik oldalon a keleti országok, mint Kína, óriási gazdasági kihívások elé állítja az uniót. Akkor szorosabban együtt kellene működni, de sajnos az orbáni politika sokszor akadályozza vétókkal, zsarolással.”

Mint mondta, nem szabad belekényelmesedni abba az állapotba, hogy majd a szocialisták, a liberálisok és a Néppárt összefognak és megvédik magukat a szélsőjobbal szemben. „Egyszer fordul a kocka, és ha a következő tíz évben ez így folytatódik, akkor lehet, hogy ez a szélsőjobb újból előre fog törni. Nagy mértékben nő a támogatottsága a szélsőjobbnak, egyre több országban már ők az elsők, Németországban is.”

Változóban van Európa, és Orbán arra játszik

Ha van félelme az MSZP-nek, akkor az egyik az, hogy szélre sodródunk az unión belül, a másik az orosz-ukrán háború, ami Orbánnak azért nagyon fontos, mert megkérdőjelezi a II. világháború utáni rendet, a határainkat – hívta fel a figyelmet a szocialista pártvezető. „Orbán azt várja, hogy még az életében egy olyan típusú új világrend alakul, ahol meg lehet változtatni a történelmi sérelmeket, de az újabb háborúhoz fog vezetni. Kinyit egy olyan lehetetlen sorozatot, amelyet nem kívánok az európai térfélnek.”

Mindkét választás fontos 2026 és Európa szempontjából

Nemcsak az összefogás miatt indította az MSZP a március 15-ig tartó aláírásgyűjtést, hanem azért, mert meggyőződése a közösségnek, ha az uniós és az önkormányzati választásokon együtt indulnak, akkor Orbán megverhető – jelentette ki Kunhalmi Ágnes. „Szeretnénk minél több emberhez eljuttatni, hogy a kutatások is azt mutatják, ha közösen indulunk az EP-választáson, akkor egy mandátummal többet szerezhetnénk, mint a Fidesz, és ez nagy tét.” Hozzátette, nemcsak százezer aláírásra számít, hanem arra is, hogy milliók megértik ebben az országban, hogy ha most, június 9-én megveri az ellenzéket Orbán, akkor azzal azt üzeni nemcsak Európának, hanem a belföldi szavazóknak is, hogy ő megverhetetlen. „Ebbe az MSZP nem nyugszik bele, mert Orbán megverhető.”

Egy dolgot még nem próbált ki az ellenzék, hogy ne csak választásra álljon össze, hanem két választás között is

Együtt kellene építkezni, hogy jó erővel fussunk rá 2026-ra – mondta a szocialista politikus, aki szerint már most össze kell állni, mert a választás után késő lesz. „Ha az önkormányzati választáson elveszítünk sok települést, vagy akár a fővárost, mert egyetlen egy párt kimarad a közös listából, akkor visszaveszi a Fidesz a fővárost, és egy polgármester közgyűlési többség nélkül nem ér semmit.”

Kunhalmi Ágnes reagált Donáth Anna kijelentésére is, aki szerint nem voltak tárgyalások. Az MSZP-s politikus emlékeztetett, pont egy éve hívták meg a pártokat, hogy tárgyaljanak, leültek Karácsony Gergellyel is a fővárosi listáról egyeztetni. A főpolgármester pedig ezután összehívta a pártokat, és ha már leülünk és ott van mindenki, akkor gyúrni kell egymást és olyan együttműködés kell, amiben mindenki megtalálja a helyét – fogalmazott a szocialista politikus. „Van felhajtó ereje az együttműködésnek, a szavazók több mint 90 százaléka egy közös listára szívesen szavazna, ha egy valós politikai és közpolitikai alternatívát le tudnánk tenni az asztalra.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.