Lantos Gabriella: az ilyen oltást nem szabad fölvenni!
Még egy hete sincs, hogy Orbán Viktor a Kossuth Rádióban arról beszélt, Magyarország tömegesen tud szerezni kínai vakcinát, és azt remélte, hogy a magyar egészségügyi hatóság néhány napon belül egyértelmű választ ad az engedélyezésére. Lantos Gabriella, az Új Világ Néppárt egészségügyi szakértője szerint azonban az engedély kiadásához még vészhelyzeti engedélyezés esetén is minimum három hónap szükséges. Orbánt egyáltalán nem érdeklik a tudományos tények, őt egy dolog érdekel, hogy ő látszólag csinálhasson valamit. Lantos Gabriella ezt lázas semmittevésnek nevezi. Azt mondja, ha az OGYÉI pár héten belül egy olyan engedélyt ad ki, hogy a 60 éven felülieket be lehet oltani vele, akkor abban mindenki biztos lehet, hogy az nem megalapozott szakértői engedély, hanem politikai engedély, amelyet Orbán Viktor adott ki. Az ilyen oltást azonban nem szabad fölvenni!
– Miért erőlteti a magyar állam olyan nagyon a kínai vakcinát?
– Ez nagyon jó kérdés, hiszen ők pontosan tudták, hogy a szerződött vakcinamennyiség milyen ütemezésben fog megérkezni Magyarországra. Az egyes gyártókkal a szállítási szerződéseket a magyar kormány írta alá. Tehát számukra nem meglepetés, hogy milyen ütemezésben érkeznek a vakcinák, és, hogy március végén, áprilisban fog egy nagyobb dömping érkezni. Azt hiszem, inkább az lephette meg őket, hogy néhány ország – különösen Izrael és az Egyesült Arab Emírségek – olyan gyorsan nagy átoltottságot tudtak elérni. Ezért azt hiszem, lázas semmitevési kampányba kezdtek, mert amit valójában csinálnak, az csak lázas semmittevés. Nem akarnak lemaradni, és azt a látszatot akarják kelteni, hogy képesek cselekedni. De ez nincs így.
– Orbán azt mondta, kínai vakcinát tömegesen tud szerezni Magyarország, ehhez már csak az kell, hogy a magyar egészségügyi hatóság is engedélyezze azt, és reméli, a hatóság néhány napon belül egyértelmű választ ad. Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkára azt állította, hogy Európa sorban áll a koronavírus vakcináért Kínában, és több mint egy tucat ország jelentkezett már a kínai gyártónál. Ezt azonban az Európai Bizottság és Stella Kyriakides egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős biztos is cáfolta. De tulajdonképpen mennyi idő kell a jó vizsgálathoz?
– Az OGYÉI, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet a honlapján elérhető a nemzeti eljárási rend a gyógyszerek törzskönyvezéséről. Itt 210 napot, azaz közel hét hónapot írnak a törvényes gyógyszertörzskönyvezési eljárásnak. Tehát 210 nap a szokásos, akkor, ha minden adat a megfelelő időben rendelkezésre áll. Sajnos, sem a kínai, sem az orosz vakcinának a harmadik fázisú adatai nem jutottak el még senkihez, mert azokat sem a kínaiak, sem az oroszok nem adják ki. Ezért eléggé valószínű, hogy ezt a magyarok sem kapták meg, vagy, ha igen, akkor az óriási szerencse. Na, akkor lehet 210 nap alatt végezni ezzel az engedélyezési folyamattal, amit a vészhelyzetre való tekintettel talán valamelyest fel lehet gyorsítani. Azok a valamikor az OGYÉI-ben dolgozó szakértők, akikkel beszéltem azt mondták, hogy persze, az EMA, vagyis az Európai Gyógyszerügynökség is le tudta rövidíteni a saját engedélyezési eljárását, tehát az OGYÉI is le tudja rövidíteni az övét, de a 210 napot legfeljebb megfelezni lehet. Pár nap alatt nem lehet engedélyezni. Ezért az én számításaim szerint április a legkorábbi időpont, amikor az OGYÉI egy szabályos vizsgálat után engedélyt adhat a kínai vakcina használatára. De ez a legeslegkorábbi időpont akkor, ha megkapták a kínaiaktól a harmadik fázisú adatokat. Ha nem kapták meg, akkor semmi másra nem adhatnak engedélyt, mint gyógyszerkísérletre, ahogy azt az orosz vakcinával kapcsolatban is tették, hiszen nem voltak meg a harmadik fázisú adatok.
– Miért rosszabb a kínai vakcina, mint a Pfizeré?
– Azt nehéz mondani, hogy rosszabb, azt lehet mondani, hogy egy sokkal régebbi eljárással készült, egyszerű oltás, amelyik konkrétan elölt vírust tartalmaz. Ez nem ismeretlen, és viszonylag biztonságos eljárás is, a hepatitis, vagy a gyermekbénulás elleni oltás is ezen az elven nyugszik. Sőt, még az influenza elleni oltás is. Csak éppen a Covid nem olyan, mint az influenza, hanem egy nagyon sunyi vírus. Ezért sokkal veszélyesebb még akár egy elölt, sunyi vírust is bejuttatni a szervezetbe, mint nem juttatni be vírust a szervezetbe. A Pfizer és a Moderna vakcinája nem juttat be még elölt vírust sem, ezért sokkal, de sokkal kevesebb a valószínűsége annak, hogy egy autoimmun folyamat indul el a szervezetben. A Covid ugyanis olyan vírus, amelyik nagyon komoly autoimmun folyamatokat indít el a szervezetben, még azután is, hogy meggyógyultak belőle. Például a gyerekeknél is egy sokgyulladásos folyamatot tud elindítani. Ahogy a gyógyíthatatlan tüdőgyulladások is valójában egy autoimmun gyulladásos-reakciót jelentenek a szervezetnek. Tehát pont a koronavírust bevinni, amelyik egyébként is képes arra, hogy autoimmun folyamatokban halálos gyulladásos folyamatokat indítson el, nem tűnik biztonságosnak. Ezért sokkal jobb, hogy az mRNS vakcinákat használják, ahol nincs vírus az oltásban.
– Ráadásul a magyar állam épp a 60 éven felülieket oltatná be kínai vakcinával, miközben még Kínában is épp a 60 éven aluliaknak adják…
– Hát erre nem is lehet mit mondani. Ebből egy dolog látszik világosan, hogy Orbánt egyáltalán nem érdeklik a tudományos tények, őt egy dolog érdekel, hogy ő látszólag csinálhasson valamit. Ez a lázas semmittevés, ezt neveztem annak. Az OGYÉI erre nem adhat engedélyt! Ha az OGYÉI végül pár héten belül egy olyan engedélyt ad ki, hogy a 60 éven felülieket be lehet oltani, na, akkor mindenki biztos lehet abban, hogy az nem egy megalapozott szakértői engedély, hanem egy politikai engedély, amelyet Orbán Viktor adott ki. Azt az oltást nem szabad felvenni! Azt az oltást szabad fölvenni, amelyikről az OGYÉI több hónap alatt hozta meg a döntését, és nyilvánosságra hozza, hogy milyen adatok alapján hozta meg azt a következtetést, hogy ez biztonságos és beadható oltás. Ilyen bizalmatlansági helyzetben nyilvánossá kell tenni a dokumentációt, hogy más kutatók is megtekinthessék.
– Hát, ami a bizalmatlanságot illeti, az Index a Le Monde-ra hivatkozva azt írta, hogy „A Pfizer–BioNTech és a Moderna vakcinájának vizsgálata még folyt, és mindkettőnél problémák merültek fel, amikor az Európai Unió már engedélyezte a használatukat.” Igaz, a hírt az Index a Mércétől vette át, de kihagyta belőle azt a mondatot, hogy problémát a jóváhagyás előtt orvosolták.
– Ezt a hírt nem ismerem, de kíváncsi vagyok, hogy milyen problémák merültek fel.
– Az EMA, az Európai Gyógyszerügynökség három fő kifogása az volt, hogy egyes gyártási helyeket még nem volt alkalmuk ellenőrizni; még hiányoztak a tömeggyártásra szánt, azaz kereskedelmi forgalomba hozott oltások adatai; s ami még ennél is fontosabb, hogy a rendelkezésre álló adatok szerint a bevizsgálásra küldött vakcinák minősége eltért azoknak az oltóanyagoknak a minőségétől, amelyeket a Pfizer-BionTech tömeggyártásban készített.
– Ezeket a kifogásokat nem ismerem, de ezek nem a gyógyszer hatékonyságával, hanem a gyártással kapcsolatosak.
– Ezek nagy problémát jelentenek egyébként?
– Az, hogy nem volt a gyárnak engedélye arra, hogy ezt a vakcinát csinálja, probléma, de valószínűleg később megszerezték az engedélyt. Ezek azok a gyorsítási folyamatok, amelyekről a kutatók, vagy az engedélyező hatóságok beszélnek. Ha mindent aprólékosan és pontosan betartanának, akkor még mindig nem lenne engedélye egyetlen vakcinának sem. Itt összetolták, fölgyorsították az engedélyezési folyamatokat és nem várták ki, amíg az egyik fázis véget ér, aztán kezdődik a következő, aztán az is véget ér, és azután is kezdődik a következő, hanem párhuzamos engedélyezések zajlottak. Ezek valószínűleg nem különösebben nagy aggályok, de egy szabályos és hivatalos, több évig tartó engedélyezési folyamat során nem fordulhattak volna elő.
– Mi ennek a sietségnek az ára?
– Ha ez az engedélyezési folyamat csak ilyen apró, adminisztratív problémákat okoz, az nem probléma, mert nagyobb az emberéletben elért nyereség. Ha már a vakcina tisztaságát, biztonságosságát és hatékonyságát veszélyezteti, akkor az nem jó.
– A cikk szerint állítólag tavaly decemberben – minden valószínűség szerint orosz hackerek által – ellopott bizalmas EMA iratok a dark weben landoltak. Innen töltötte le egy nemzetközi újságírócsapat a gyógyszerek tudományos kiértékelését. Ön szerint ez hihető történet, vagy inkább megint egy próbálkozás arra, hogy tereljenek minket a kínai vakcinák felé?
– Nyomon kell követni, hogy a Le Monde foglalkozik-e még ezzel az üggyel, vagy csak egy kacsa. Mert nem csak a kínai, orosz, de a nyugati oltásokkal kapcsolatos minden hírről tudnunk kell ahhoz, hogy a szükséges biztonságban érezzük magunkat.