Lattmann Tamás: az ellenzéknek azonnal reagálnia kellene a kormányinfóra

Millei Ilona 2022. december 14. 07:25 2022. dec. 14. 07:25

Magyarországon nincs arra jogi szabályozás, hogy minden kormányülés után sajtótájékoztatót kell tartani. Mindig akkor van kormányinfó, amikor a kormány azt akarja, hogy az a kommunikáció terjedjen, amit ő akar – mondta a Hírklikknek Lattmann Tamás. A nemzetközi jogász úgy véli, az ellenzéki pártoknak folyamatosan és azonnal reagálniuk kellene a kormányinfón elhangzottakra. Így tudnának alternatívát állítani.

– Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Navracsics Tibor uniós forrásokért, valamint területfejlesztésért felelős miniszter kedden rendkívüli kormányinfót tartott az uniós pénzekről született megállapodásokról. Ám nem minden esetben történik ez meg, a szombati rendkívüli kormányülés után például nem volt tájékoztatás. Miért nincs minden kormányülés után kormányinfó?

– Erről én csak találgatni tudok. Az EU-val létrejött megállapodást a kormány nyilván szeretné úgy keretezni, hogy a neki tetsző kommunikációs panelek szerepeljenek: el lehet kezdeni mondani, hogy győztünk, és az egyéb szokásos dolgokat. Mindig akkor van kormányinfó, amikor a kormány úgy érzi, hogy valamiről kommunikálnia kell. Azt mindenképpen fontosnak tartották, hogy a saját értelmezésük jelenjen meg az EU-val kötött egyezségről.   

– A kormányülés utáni sajtótájékoztató csak hungarikum, vagy másutt is tartanak ilyeneket?  

– Ez teljesen a helyi tradíció függvénye. Normális körülmények között természetes elvárás minden kormányzattal szemben, hogy amennyiben a kormányülésen fontos döntések születnek, arról azonnal tájékoztassa a közvéleményt. Jogi szabályok azonban erre a tájékoztatásra nem jellemzők. Nyilván akad olyan hely, ahol van arra szabály, hogy a kormányülés után sajtótájékoztatót kell tartani. Nálunk tudtommal ilyen jellegű jogi szabály nincsen. Az azért látható a kormányon, hogy mindig akkor tart tájékoztatót, amikor az neki jó. Ez politikai értelemben teljesen természetes dolog, ilyet azért máshol is láthatunk.

– Ezek a kormányinfók csak a kormánypropaganda részei, vagy szolgálják a tisztánlátást is az ügyekben?

– A kormányinfók egyértelműen a kormányzati álláspont meghatározására és közvetítésére szolgálnak. Egyértelműen kijelenthető, a kormányinfók nem arról szólnak, hogy átfogó tájékoztatást adjanak mindenkinek minden részletről, minden álláspont megvilágításával, minden lehetséges közlés értelmezésével. A kormányinfó a kormány álláspontjának ismertetése, amiben természetesen megjelenik, hogy a kormány a tényeket hogyan helyezi a saját értelmezésébe. 

– Igen, csakhogy arra hivatkoznak, hogy ez egy nagyon demokratikus dolog, hiszen meghívják az ellenzéki újságírókat is, akik közül persze nem is mindenkit engednek be…

– Azért általában igen. Ettől persze a tények még tények maradnak, nem minden esetben engednek be, és különösen nem mindenkit. Jól látható, hogy van olyan média, ami lényegében be sem teheti a lábát. Például azért, mert valamiféle személyes sértettség van a háttérben.

– Ez ügyben mit tehetne az ellenzék?

– Én arra számítottam amikor bejelentették az árnyékkormány létrehozását, hogy például az egyik dolog az lesz, hogy majd árnyékkormányinfót tartanak. Természetesen nem kellett volna így nevezni, de azt természetesnek tartottam, hogy az egyik legfontosabb dolog az lesz, hogy a kormányzati kommunikációhoz képest azonnal megjelenítik az alternatívát. Ha a kormányinfón megjelenik például, hogy a kormány milyen hatalmas győzelmet aratott, és amennyiben ez nem igaz, akkor a másik oldalról azonnal megjelenik egy olyan információ, amelyik rámutat a tényekre, és sokkal valóságosabb interpretációt ad az érdeklődő közvéleménynek az összes létező, és meghívott média segítségével. Ez lenne az egyik legfontosabb eleme az árnyékkormány-képzésnek. Hiszen hol jelenhetne meg leglátványosabban az alternatíva, ha nem egy árnyékkormányinfón sajtótájékoztató formájában. Ez egy komoly kihagyott lehetőség, már csak azért is, hogy intenzívebb megjelenése legyen annak a politikai terméknek, amit maga az árnyékkormány képez. Ezt sokkal inkább láthatóvá kéne tenni. 

– De most csak egy pártnak, és nem az ellenzéknek van árnyékkormánya…

– Akkor az az egy párt vegye komolyabban. De szerintem lényegtelen, hogy hány párt áll mögötte, ha egy párt hozott létre árnyékkormányt arra hivatkozva, hogy ő ezt meg tudja oldani, akkor annak az egypárti árnyékkormánynak kell ezeket a feladatokat ellátni, és a választók irányába folyamatosan megjeleníteni az alternatív álláspontokat. Az ellenzéki pártok valamilyen szervezettebb formában egyébként árnyékkormány nélkül is megcsinálhatnák, hogy folyamatosan és azonnal reagálnak a kormányinfón elhangzottakra. 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom