Ma 92 éves a televíziós ikon, Vitray Tamás
Minden magyar ismeri az 1932. november 5-én született, ma 92 éves Vitray Tamást – legalábbis negyvenen felül. Ő a magyar televíziózás alapító nemzedékének műfajok sorát meghonosító, egyik legnagyobb hatású tagja, a klasszikus tévézés korának legnépszerűbb hazai médiaszemélyisége.
Nemzetközi sportközvetítéseit, játék- és riportműsorait és sztárinterjúit milliók nézték esténként. Az 1960-as évektől a 2000-es évtizedig ő számított az egyik legismertebb embernek Magyarországon. A tévézés mellett sok rádióműsort vezetett. Szakmai pályája a Magyar Rádió idegen nyelvű adások osztályán indult – írja a hvg.hu.
Vitray szakmai, oktatói hatása is korszakos. Szellemi és szerkesztőségi tanítványai – Friderikusz Sándor, Kepes András, Vágó István és sokan mások – maguk is műfajteremtő tévésztárok, akik aztán szintén szakmai nemzedékek szemléletét formálták. Vitray 1977-2010 között a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tanított, óráit sok százan látogatták, tévés szakemberek nemzedékeinek sora nőtt fel az oktatóműhelyében. A Magyar Televízió örökös tagja, 27 médiaszakmai díjat és közéleti kitüntetést kapott (köztük Kossuth-díjat 2005-ben). Röviden: a legismertebb hazai médiasztár a tévéző nemzedékek számára évtizedeken át a televíziózást jelentette Magyarországon.
Kevésbé köztudott, hogy Vitray több mint hat évtizedes média-pályafutása alatt a nyilvánosság elől elzárva hordozta mély fájdalmát, személyes és családi tragédiáját. A ma 92 éves Vitray Tamás holokauszttúlélő, egyik nagymamáján kívül minden közeli rokonát elvesztette a vészkorszakban. 12 évesen árva gyermekként sodródva, a nyilasok elől rejtőzve, pincékben bujkálva menekült meg. Még kevesebben tudják, hogy Vitray Tamás a vészkorszak történelmi tanújaként megírta visszaemlékezéseit. Memoárkötete Kiképzés címmel jelent meg.