Kreatív vámokkal okoz fájdalmat az USA-nak az Európai Unió

HírKlikk 2025. április 10. 07:40 2025. ápr. 10. 07:40

A vártnál kevésbé agresszív, de némi kreativitást mutat az EU válasza Donald Trump amerikai elnök azon döntésére, hogy úgynevezett kölcsönös vámokat vetett ki Amerika összes kereskedelmi partnerére.

Politico által megismert belső dokumentum szerint az Európai Bizottság akár 25 százalékos vámok kivetését fontolgatja az Egyesült Államokból származó exporttermékek széles körére, amelyek összértéke körülbelül 22,1 milliárd euró az EU 2024-es importja alapján – írja az Euronews.

A listán olyan bejáratott mezőgazdasági és ipari áruk szerepelnek – például a szójabab, a hús, a dohány, a vas, az acél és az alumínium –, amelyek leginkább a transzatlanti exportra támaszkodó amerikai ágazatokat érintik.

Az európai vámokat több lépcsőben vezethetik be

Az EU-tagországok szerdán szavaznak, jelentős ellenkezés nem várható.

Ha jóváhagyják a listát (amely technikailag több listából áll), április 15-én lép életbe – az EU által eredetileg 2018-ban, Trump első elnöksége idején kivetett, de 2021-ben felfüggesztett – a vámok első csoportja olyan árukra, mint az áfonya vagy a narancslé.

Egy hónappal később, május 16-tól 25 százalékos vámot vezetnek be az importtermékek második csoportjára, például az acélra, a húsra, a fehércsokoládéra és a polietilénre. Végül december 1-jén lép életbe a mandulára és a szójára kivetett 25 százalékos vám.

Összességében akár 13,5 milliárd dollár értékű exportot is elérhetnek az uniós vámok olyan termékekre, amelyek az Egyesült Államok republikánus, azaz vörös államaiból származnak – a Politiconak a 2024-es kereskedelmi adatokra támaszkodó elemzése alapján.

A szójabab az EU egyik legfontosabb célpontja

A szójababra – amely az EU első számú „céltáblája” – érdemes külön is kitérni. Az Egyesült Államok a világ második legnagyobb szójababtermelője és exportőre, az EU-vámok tehát éppen azt az ágazatot sújthatják, amelyet a kínai megtorló intézkedések, a növekvő globális verseny és az árak esése már amúgy is megtépáztak.

A szójabab jelentőségét a Republikánus Párt szívében nem lehet eléggé túlbecsülni: az EU-ba irányuló amerikai szójababexport 82,5 százaléka ugyanis Louisianából, Mike Johnson házelnök hazájából származik.

Nem véletlen, hogy az amerikai szójababtermelők a múlt hónapban bírálták Trump kereskedelmi hadviselését azzal érvelve, hogy „a vámokat nem szabad félvállról venni”, és felszólították az elnöki adminisztrációt, hogy „gondolja át a Kanada, Mexikó és Kína elleni, valamint a jövőben kivetendő vámokat, Trump azonban jelezte, hogy nem opció számára az új vámtarifák felfüggesztése.

A whisky kimaradt, de célkeresztben a marhahús, a baromfi vagy a fagylalt is

Az EU a kansasi és a nebraskai marhahúst, a louisianai baromfit, a michigani autóalkatrészeket, a floridai cigarettákat, valamint az észak-karolinai, georgiai és alabamai fatermékeket is megcélozza.

Miután Franciaország, Olaszország és Írország sikeresen lobbizott, a whiskyt a Bizottság kihagyta a végső tervezetből, amely azért okoz további fájdalmat a republikánus államok exportőreinek.

A bevezetni tervezett vámok érintik az arizonai fagylaltot, a dél-karolinai zsebkendőket, az alabamai elektromos takarókat, a nem selyemből készült floridai nyakkendőket és csokornyakkendőket, valamint a wisconsini mosógépeket is. A floridai és dél-karolinai tészta is vámokkal szembesül majd, amit aligha bán Olaszország, amely a piaci rést vélhetően örömmel tölti be.

Az EU vámjai új szintre emelhetik a kereskedelmi háborút

Összességében a Kína, Kanada és az EU által bevezetett megtorló vámintézkedések csaknem 90 milliárd dollárnyi amerikai exportot érintenek – írja a Politico.

Kína elsősorban az Egyesült Államok-beli termékeket célozta meg, és 15 százalékos vámot vetett ki olyan árucikkekre, mint a csirke, a búza és a kukorica, valamint 10 százalékot a szójababra, a húsra, a gyümölcsre és más mezőgazdasági termékekre.

Kanada két vámcsomagot vezetett be: 25 százalékot az agrár-élelmiszeripari termékekre, és további 25 százalékot az acél- és alumíniumtermékekre.

Az EU hétfőn „nullás vámrendszert” ajánlott az Egyesült Államoknak az ipari termékekre, többek között autókra, gyógyszerekre, vegyszerekre, műanyagokra és gépekre vonatkozóan.

Trump viszont kijelentette, hogy az ajánlat számára nem megfelelő, illetve arra sürgette az uniós országokat, hogy vásároljanak 350 milliárd dollár értékben amerikai energiatermékeket, hogy a kereskedelmi deficit „egy hét alatt eltűnjön”.

Utolsó megoldásként így az EU az Egyesült Államok szolgáltatásait sújthatja, ami teljesen új szintre emelné a kereskedelmi háborút, amire még nem minden EU-tagország áll készen – összegez a Politico.

Magyarország kivételével minden EU-tag megszavazta az amerikai árukra kivetett viszont-vámot

Az EU tagállamai megszavazták az Európai Bizottság javaslatát az Amerikai Egyesült Államokból érkező importárura kivetett viszont-vámokról – közölte az uniós végrehajtó testület. A Politico forrásai szerint csak Magyarország szavazott a javaslat ellen, amelyről egyszerű többséggel döntöttek. Ez még csak az az uniós ellenintézkedések első része.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. március 16.-i adása itt nézhető meg: