Aggasztónak ítéli a magyarországi helyzetet az EP delegációja
Az ötfős uniós küldöttség három napot töltött Budapesten. A demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetét vizsgálták.
Az unió igazságügyi szakbizottsági delegációját vezető holland EP-képviselő Tineke Strik (Baloldai Zöldek) a budapesti sajtótájékoztatón sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a magyar igazságügyi- és a belügyminiszter, az alkotmány- és a legfelsőbb bíróság vezetője, valamint az alapvető jogok biztosa is elutasította a velük való találkozót – írja az Euronews.
Azt is elmondta, számos olyan fejleményt látnak az elmúlt szűk egy évből, amelyek szerintük még jobban aláássák az unió alapszerződésének alapjogokról szóló cikkében foglaltakat.
„Elfogadták a nemzeti szuverenitásról szóló törvényt, létrejött a Szuverenitásvédelmi Hivatal azzal a céllal, hogy a külföldi befolyás ellen harcoljon. A külföldi befolyás elleni harc önmagában legitim, a gyakorlatban azonban azt látjuk, hogy újságírókat és civileket vettek célba, akik az uniós jognak megfelelést vizsgálják" – hangsúlyozta Tinek Strik.
Strik mellett a delegáció négy másik tagja Sophie Wilmès (Renew, Belgium), Pernando Barrena Arza (Baloldal, Spanyolország), valamint két lengyel képviselő, Krzysztof Śmiszek (S&D) és Michał Wawrykiewicz (EPP). Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságából (LIBE) érkeztek, és főleg bírákkal, önkormányzati és civil szervezetek képviselőivel folytattak megbeszéléseket.
A küldöttség legutóbb négy éve járt Magyarországon. Vizsgálatuk közvetlenül kapcsolódik a 7. cikkely szerinti eljáráshoz, amelyet az EP még 2018-ban indított Magyarországgal szemben a demokratikus normák és alapértékek megsértésének gyanúja miatt.
Ami a Pride betiltását illeti, a delegáció levelet küldött az Európai Bizottságnak, ebben azt kérik, hogy az eljárásban indítványozzon ideiglenes intézkedést az EU bíróságától, hogy így törvényesen és békésen meg lehessen tartani a felvonulást.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 20.-i adása itt nézhető meg: