Magyar szakszervezeti vezető: meg fog rogyni a közoktatás
Gulyás Gergely a szerdai kormányinfón azt mondta, hogy a januári béremeléseknek érinteniük kell a pedagógusi béreket is. Legutóbb Novák Katalin miniszter nyilatkozott a tanárok siralmasan alacsony béremelése miatt, azt mondta, „azzal, hogy egyébként a pedagógusok bérét kell emelni, ezzel nem tudnék vitatkozni, és nem is szeretnék". Ugyanakkor hozzátette, bérük a mindenkori minimálbérhez kötése „nem életszerű".
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azt követeli, hogy amit a kormány 2013-ban egyszer megadott és elvett, azt adja vissza – mondta Totyik Tamás a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában, majd hozzátette, hogy Gulyás miniszter kijelentésével úgy van, mint a katonaságnál, hogy az a biztos, ami már megtörtént.
Egyszer már ígértek 30 százalékos béremelést – azóta is keressük és nem találjuk. Ráadásul bérkérdésben egyeztetés utoljára egy évvel ezelőtt volt a minisztériummal, idáig mindig azt a választ kaptuk, hogy nem időszerű a béremelés kérdése, holott ők is érzékelik, hogy nagyon komoly gond van a pedagógus álláshelyek betöltésével kapcsolatban, és nem lehet másképp rendezni ezt a helyzetet, csak a béremeléssel – jelentette ki a PSZ alelnöke.
Totyik szerint még ha ez a 20-30 százalékos mértékű béremelés megtörténne, akkor is nagyjából annyit keresne egy egyetemet végzett tanár, mint az iskolából éppen kikerülő szakmunkás, és persze nem a munkás bérét sokallja, hanem a pedagógusok fizetését kevesli.
A szakember úgy látja, hogy ráadásul nincs igazán mozgástere a mai pedagógustársadalomnak, ez csak egy látszatszabadság. Ugyanis jelenleg a tananyag körülbelül tíz százalékát tudják csak önállóan megválasztani.
Annyira megalázó helyzetbe hozták a pedagógustársadalmat, hogy ez az állapot tarthatatlan, ezen változtatni kell. Ma ott tartunk, hogy egy gyermekét egyedül nevelő, tíz éve a pályán lévő tanítónő a létminimum alatt él. Ez azt jelenti, hogy nettó 170 ezer forint alatti a keresete. Ezen sürgősen változtatni kell, mert öt százalék alatt van a 30 év alattiak száma, ami nagyon komoly működési problémát fog okozni. Ha ez a tendencia nem fog változni a fiatalok körében, akkor megrogy a közoktatás, nem lesz az a szakember, aki ezt meg fogja csinálni – tért vissza a szakszervezeti alelnök a bérproblémára.
Olyan terhelés alatt vannak a tanárok, hogy mire a nyugdíj korhatárt elérik, addigra teljesen tönkremennek, és vágják a centit, alig várják, hogy minél messzebb kerüljenek ettől a pályától. A fiatalok pedig teljesen leértékelték ezt a szakmát: hét évvel ezelőtt 15.300 hallgatót vettek fel valamilyen pedagógusi egyetemi képzésre, és ebből csak 2.100-an maradtak a pályán – írta le megdöbbentő számokkal a helyzet kilátástalanságát Totyik Tamás.