Magyarország és Szlovákia, a két fekete bárány
Az úgynevezett Weimari Háromszög államainak – Németország, Franciaország és Lengyelország – külügyminiszterei találkoztak kedden Varsóban olasz, brit, ukrán és spanyol kollégáikkal, valamint Kaja Kallas leendő uniós külpolitikai főmegbízottal. Magyarországot nem hívták meg – adta hírül az Euractiv a német külügyminisztérium közlésére hivatkozva.
A portál által idézett szóvivő rámutatott:,„A találkozó annak a kifejeződése, hogy szükség van a szorosabb egyeztetésre az EU magját alkotó partnerek között”. A tagállamok külügyminiszterei ugyan Brüsszelben tanácskoztak november 18-án, a szűkebb csoport célja a jelek szerint az, hogy azon tagállamok nélkül találkozzanak, amelyeknek Ukrajnának nyújtandó segítséggel kapcsolatos álláspontja kétséges lehet.
„Ennek a találkozónak a lényege, hogy Magyarország és Szlovákia kimarad, amelyek Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos retorikája teljesen eltér a többi tagállam álláspontjától” – mondta a portálnak Wawrzyniec Konarski, a varsói Vistula egyetem politológusa.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök a hónap elején kijelentette: a transzatlanti helyzetről és az ukrajnaii háborúról hasonlóan gondolkodó államokkal a közeljövőben intenzív konzultációkat szándékozik folytatni. Bejelentette, hogy tanácskozásra hívja össze a francia elnököt, a brit kormányfőt, a NATO főtitkárát, valamint az északi és a balti államok állam- és kormányfőit a transzatlanti helyzet és az ukrajnai háború megvitatására.