Majtényi László: autokráciában a zsarnokokat segítik a jogvédők

HírKlikk 2024. augusztus 6. 08:00 2024. aug. 6. 08:00

Anyagi források hiányában megszűnik az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, amely az alkotmányos jogok helyreállítása érdekében működött együtt a mindenkori kormánnyal. Elnöke, Majtényi László azonban nem adja fel tevékenységét és bízik benne, hogy az orbáni hatalomnak a jogrendszerbe való durva beavatkozását egy újra demokratikus országban viszonylag könnyen vissza lehet majd csinálni. A volt ombudsman erről a KlikkTV Mélyvíz című műsorában fejtette ki véleményét.

Az ombudsmanok és a hasonló intézmények a szabad ország eszméjét szolgálják, de a zsarnoki uralmak ezeket vagy felszámolják, vagy embereik segítségével segédcsapatukká teszik, mondta Majtényi László. A törvények betűjét annak szellemében kell értelmezni, jogállamokban a parlament feladata, hogy a kormányt ebben a testület által megválasztott ombudsmanok segítsék. A demokráciák többségében egyébként alkotmánybíróság vagy hasonló jogkörű testület is működik, hogy védje a törvényt. Hazánkban viszont minden jogszabály attól függ, hogy „a kedves vezető éppen mit tart helyesnek – ami egy civilizált országban elképzelhetetlen” – fejtette ki a jogtudós. Autokrata vezetőktől sem áll távol ez az intézmény, de ők éppen arra használják, hogy segítségével hághassák át a törvényeket – illetve kedvükre változtassák az utóbbiakat.

Orbán szerint, ha vitatott kérdésekben egyszerűen módosítják a törvényeket, akkor minden rendben van. A törvény uralma feltételezi a jogot védő intézmények, így az ombudsmanok uralmát is, ezt azonban a jelenlegi kormány maradéktalanul felszámolta. Elsőnek az adatvédelmi ombudsmant szüntették meg, mert az ellenőrizhette a titkosszolgálatok működését is. Majtényi felidézte, hogy amikor – az Antall-kormány idején – kiderült, hogy ezek a szervek sokakat, főleg újságírókat jogtalanul megfigyelnek, ezt leállították, és az állambiztonság tisztjei minden érintettől személyesen kértek bocsánatot. A korábbi négy ombudsmanból, akik színvonalasan dolgoztak (köztük Polt Péter is, tette hozzá Majtényi) egy maradt, akinek teljesítménye a nullával egyenlő A többi helyére más szervek, személyek, kormányhivatalok léptek, így ezek a jogvédelmi lehetőségek megszűntek. A legújabb ilyen „jogvédő” intézmény, az úgynevezett Szuverenitásvédelmi Hivatal, immár nyíltan hirdeti, hogy a szólásszabadságért kiálló emberek és civil szervezetek üldözésére hozták létre.

Paradox módon, a hajdan a török fővárosba menekült svéd király figyelt fel arra, hogy van a szultáni udvarban egy bíró, aki elé bárki járulhat, ha vitája van a hatalommal. Erre a példára teremtették meg a svédek a 19. sz. kilencvenes éveiben az ombudsman intézményét, amely azután Európa-szerte elterjedt. Nincs tökéletes demokrácia, ezért ebben a rendszerben is rendkívül fontos, hogy legyen valamilyen intézmény a hatalom baljóslatú intézkedéseivel szemben, hiszen az emberi természetből eredő önzést, önkényt nem lehet kizárni.

Majtényi László elmondta, hogy 21 éve alapított intézetük, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, amely az alkotmányos jogok helyreállítása érdekében működött együtt a mindenkori kormánnyal, anyagi források hiányában megszűnik. A jogász nem adja fel tevékenységét, legutóbb „Állami intézmény- építés és az autokrácia pusztítás rekonstrukciójának esélyei” címmel publikált tanulmányt és úgy látja: az orbáni hatalomnak a jogrendszerbe való durva beavatkozását egy újra demokratikus országban viszonylag könnyen vissza lehet majd csinálni. Nem kevés kitűnő fiatal jogász van, akik a civil jogvédő szervezetekben már sok tapasztalatot szereztek és velük betölthetik a helyreállított ombudsmani posztokat.

A KlikkTV Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom