Nagyobb lesz az LG Torey nyergesújfalui akkus üzeme, mint a gödi Samsung akkugyára?
Kétszer annyi vizet használna a bővítése után egy nyergesújfalui gyár, mint a jelenleg második legnagyobb ipari üzem, a gödi Samsung SDI akkugyár. Ez derült ki a Komárom vármegyei kormányhivatal honlapjára felkerült közleményből, amely az LG Torey-nak a vízellátásról és szennyvízkezeléséről szóló előzetes vizsgálati eljárását taglalja. Érdekes, hogy a bővítés érintene védelem alatt álló Natura 2000-es területet is, de magát a kormányhivatali közleményt is mintha rejtegetnék – fogalmazott Tordai Bence országgyűlési képviselő.
2021 végén jelentették be, hogy a dél-koreai LG Chem és a japán Toray Industries közös vállalkozásban LG Toray Kft-ként zöldmezős beruházásban gyárat épít Nyergesújfalun. Az elektromos autókban és elektronikai eszközökben használatos BSF (Battery Separator Film) Li-ion akkumulátorokban elválasztóként alkalmazott fóliákat készítenek. Közölték azt is, hogy az üzem 2028-ra évente 800 millió négyzetméter akkumulátor szeparátort fog előállítani. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az üzem átadó ünnepségén – 2022. márciusában – elmondta, ez a projekt nagyban hozzájárul ahhoz is, hogy Magyarország az elektromos autóipar európai zászlóshajója lehessen. Az LG Chem jelenleg három hasonló üzemmel rendelkezik, az egyik Dél-Koreában működik, a másik kettő pedig Kínában, valamint a lengyelországi Wroclawban.
Úgy tűnik azonban, hogy az ígért szeparátor mennyiséghez a már felépült és működő gyárat bővíteni kell. Erről tanúskodik az a közlemény, amely június 27-én került fel a Komárom vármegyei kormányhivatal honlapjára az LG Torey bővülő nyergesújfalui akkugyárának vízellátásáról és szennyvízkezeléséről szóló előzetes vizsgálati eljárásról. Erre a dokumentumra Tordai Bence és csapata bukkant rá, amiről az országgyűlési képviselő be is számolt közösségi oldalán.
Leírta, hogy az előzetes vizsgálati eljárás célja annak eldöntése, szükség van-e egységes környezethasználati engedélyre a jelentős környezeti hatás miatt, illetve Natura 2000 hatásbecslésre az érintett Natura 2000 terület miatt. Tordai Bence megjegyezte, az utóbbi években megszokott kormányhivatali eljárásrendben minden hasonló esetben: nincs.
A tervdokumentációt sem volt egyszerű megtalálni: el kellett találni a megfelelő operációs rendszer-böngésző kombinációt, elütés nélkül bemásolni a képként feltöltött pdf-ből a felhasználói azonosítót, a jelszót, végig navigálni a négy lépéses elérési úton, letölteni a fájlt, kitömöríteni, újabb jelszót beírni, „és ha szerencsés a csillagállás is, máris láthatók a tervek – a maximális transzparencia jegyében, nyilván” – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
A közlemény és a tervdokumentáció szerint a gyár napi 13 500 köbméter vízkivételt igényelne a tevékenysége bővítéséhez, és napi 9000 köbméter tisztított szennyvizet engedne a Duna sodorvonalába. A megvalósítás érintené a Duna Natura 2000 besorolású árterét is. A kivett és a visszaengedett vízmennyiség különbsége, napi 4500 köbméter a technológiából adódóan elpárolog.
„Azt nem lehet tudni, hogy a párolgás oldószerekkel, vagy oldószerek nélkül történik-e, ahogyan azt sem, hogy az a környezetvédelmi előírások betartásától függ-e, ugyanis ezt gyárkapun belül nehezen lehet ellenőrizni” – magyarázta Tordai Bence.
Azt, hogy a felhasználandó víz mennyire komoly mennyiséget jelent, úgy érzékeltette, hogy összehasonlította a gödi Samsung SDI akkugyár környezetvédelmi felülvizsgálati eljárásában közölt adataival. Eszerint a gödi – amely Magyarország második legnagyobb ipari üzeme – napi 7500 köbméter vizet igényel, vagyis alig több mint a felét annak, mint amennyit a nyergesújfalui bővítés után az LG Torey használna.
A vízhasználat mennyiségéből arra lehet következtetni, hogy ezzel a nyergesújfalui beruházással a cég akár a legnagyobb akkumulátorokhoz köthető tevékenységet végző üzemévé válna. A kérdés pedig az, hogy a magyar hatóságok szerint szükség van-e az ország várhatóan legnagyobb vízigényű ipari létesítményének környezethasználati engedélyre vagy ennek az irdatlan vízmennyiségnek a kiemeléséről, elszennyezéséről és a környezetbe történő visszaengedéséről is elhiszik bemondásra, hogy nem okoz jelentős környezeti hatást – fogalmazott Tordai Bence, aki a Hírklikk kérdésére hozzátette: nagyon fontos, hogy figyeljenek az emberek arra, mit csinálnak a fejük felett, mert nem engedhetik meg, hogy a tudtuk nélkül mások döntsenek a sorsukról.
„Ez elsősorban a nyergesújfaluiak harca, amit helyettük nem tudunk megvívni. Ezért szükség van a tudatos nyergesújfalui állampolgárokra, akiknek, amiben csak tudunk, segítünk, és közben figyelünk a gyárra és a Komárom-Esztergom vármegyei kormányhivatalra is” – ígérte Tordai Bence.