Ne a DK tartsa hatalomban Orbánt – üzente a pártból kilépő volt DK-alelnök

Zsidai Péter 2022. november 13. 18:08 2022. nov. 13. 18:08

A Demokratikus Koalíciót elhagyó volt országos alelnök szerint, ha a DK nem lépi meg azokat a szervezeti, személyi, tartalmi változásokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy legalább 3 millió szavazó számára elfogadható legyen, Orbánt fogják a hatalomban tartani. Nagy-Husszein Tibor csak korlátozottan látja érvényesülni a demokratikus értékeket a párt működésében, ebben a vezetést, a fékek-ellensúlyok hiányát is felelősnek tartja. Nagy-Husszein Tibor kilenc év után kilépett a Demokratikus Koalícióból.

A DK volt alelnöke, Békés megyei politikusa bő két hete jelentette be, hogy elhagyja pártját. Távozásának nem akart nagy nyilvánosságot, de mivel összeesküvés elméleteket generált vele, szükségesnek látta tisztázni az okokat. Mint közösségi oldalán írta, a nem könnyű döntést a DK ellenzéki paradoxonban való helyzete alapozta meg. 

„A DK a legerősebb ellenzéki párt, de nem annyira, hogy képes lenne megdönteni Orbán hatalmát. Másrészt (…) más sem képes megdönteni Orbán hatalmát. Ettől lett óriási a DK felelőssége, és ettől lett igaz, hogy a DK szervezeti, személyi ügyei már nem a párt belügyei csupán.”

Nagy-Husszein szerint ezzel válaszúthoz ért a DK: „Vagy meglépi azokat a szervezeti, személyi, tartalmi változásokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy legalább 3 millió szavazó számára elfogadható legyen, vagy akarata ellenére is beleragad abba, hogy ő tartja hatalomban Orbánt.”

A DK volt agrár- és vidékfejlesztési kabinetjének elnöke számára csak az első út lenne elfogadható, de ennek helyességéről hiába próbált győzködni másokat a párton belül. Emlékeztetett arra, nem ő az első elégedetlenkedő, mások is ugyanígy jártak, ő a kilépésével a változtatásokat akarja előmozdítani.

„Éveken át próbáltam a párton belül elérni, hogy legalább beszéljünk a tagsággal erről a helyzetről, a változtatás szükségéről és lehetőségeiről. Rendre visszapattantam a falról. Nem voltam egyedül ezzel, de sokan már korábban feladták, belefásultak, vagy kiléptek. Most én is ezt teszem, de nem a feladás miatt, épp ellenkezőleg, abban a reményben, hogy a nyilvánosság felé hallgatásra kötelező pártfegyelem alól szabadulva, talán elérhetem a DK tagságát, és megindulhat legalább egy vita, ami végül eredményre vezet.”

Úgy látja, a DK erősödése nem jelenti az ellenzék erősödését, sőt – a többi ellenzéki párt többet veszített, mint amennyivel a DK erősödött. Mindeközben a DK erodálódik – állapítja meg –, mert bár jönnek újak, elhagyják értékes tagok, aktivisták. Ez a folyamat pedig felerősíti a DK széles körű elutasítottságáról szóló véleményeket.

Az antidemokratikus tendenciák érvényesülésében a párt vezetését is felelősnek tartja: „Egyre nagyobb súlyt kapnak azok, akik képtelenek élni is a demokratikus utat, minden kritikai észrevételt, jobbító javaslatot, ellenvéleményt arroganciával, gyűlölettel utasítanak el, képtelenek érdemi vitára, személyi kultuszt építenek. A párt vezetése pedig képtelen ennek gátat szabni, vagy tán nem is akar.”

Következtetése, hogy a DK működésében a demokratikus alapelvek korlátozottan, inkább csak formális módon érvényesülnek. Ezt viszont már nem lehet a belügyeként kezelni olyan választási rendszerben, amelyben az ellenzéki pártok versengését kiiktatták.

A DK-t elhagyó politikus odáig jutott, hogy akik a DK antidemokratikus működését elfogadják, társadalmi veszélyforrást teremtenek. „Az, hogy egy párt elnökségét – vagy annak is egy szűkebb körét – nem ellenőrzi semmilyen testület, hogy egy pártban hiányoznak a fékek és ellensúlyok, az nem a párt belügye csupán. Az bizony társadalmi veszélyforrás. Épp ezt nyögjük most is, ezt szeretnénk végre múlt időbe tenni” – szögezte le. Úgy véli, mivel a DK-t már nem lehet zárójelbe tenni, nincs más lehetőség Orbán megdöntésére, mint a pártot olyanná tenni, hogy elfogadható legyen legalább 3 millió magyar szavazó számára. Erre a 2026-os választásokig marad idejük.

A DK-t kérdeztük Nagy-Husszein Tibor távozásáról és indoklásáról, a párt azt közölte, Nagy-Huszein Tibor évek óta nem vesz részt a Demokratikus Koalíció munkájában, kilépését tudomásul vették.